1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Gaziantep tarihi için büyük bir hata mı yapıldı?
Gaziantep tarihi için büyük bir hata mı yapıldı?

Gaziantep tarihi için büyük bir hata mı yapıldı?

O resim Şahinbey değilmiş

A+A-

Gaziantep tarihi için şok iddia.. Bu güne kadar Şahinbey'in resmi diye tarih sayfalarında yer alan fotoğrafın Şahinbey'e ait olmadığı ileri sürüldü. Bu yanlışı da İnşaat Mühendisi Turgay Çitçi ortaya çıkardı. Çitçi, yıllardır Şahinbey diye kullanılan resmin, Heyet'i Merkeziye Azası ve eski belediye başkanı M.Ali Kayaalp’a ait olduğunu iddia etti. Çitçi, “Yayınlanan resim nenemin babasının resmi. Ben küçüklüğümden beri biliyorum. Nenemgilin evinde asılıydı” dedi. Tarihçi yazalar da Turgay Çitçi’yi doğruladı. Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, “Şahinbey sandığımız resim, Şahinbey’in resmi değil. Ankara’dan gelen bir ressama Şahinbey’in eni boyu, tarif edilerek çizilmiş bir resimdir” derken, Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Şahinbey’in bir fotoğrafının olmadığını belirtti. Araştırmacı-Yazar Asım Mıhçıoğlu,Turgay Çitçi’nin doğru söylediğini, Şahinbey’in bir resminin olmadığını belirterek, Şahinbey diye yapılan resimler ve heykelin M.Ali Kayaalp’e ait olduğunu söyledi.

BABAM KİTABINDA YAZDI

Çitçi, rahmetli babası Abdullah Edip Çitçi’nin Gaziantep tarihi 2 adlı kitabında bu konuyla ilgili gerçekleri yazdığını belirterek, ”Yıllardır Şahinbey diye tüm Gaziantep Abdullah Edip Çitçi'nin dedesi Heyet'i Merkeziye Azası Eski belediye başkanı M.Ali Kayaalp'in resmini paylaştı. Büstünü dahi yaptılar. Ancak Yaşayan tarih Abdullah Edip Çitçi'nin Gaziantep tarihi 2 kitabını okusalardı o günleri yaşayan bir büyüğümüzden gerçekleri öğrenmiş olacaklardı. O resmin Şahinbey’e lanse edilmemesi lazım. Yayınlanan resim dedemizin resmi. Ben küçüklüğümden beri biliyorum. Kendirli Kilesinin karşısında Nenemgilin evi vardı. Duvarda nenemin babasının resmi asılıydı. Sorduğumda nenem babam demişti. Tarihi bir hata yapılmıştır. Umarım bu hatayı kimse tekrarlamaz ve Şahinbey diye Abdullah edip Çitçi'nin dedesi M.Ali Kayaalp'in resmini yayınlamaz.” dedi.

DEDEM O RESİMDE 30 YAŞINDAN ÇOK BÜYÜK

Merhum Abdullah Edip Çitçi, kitabın 113. sayfasında konuyla ilgili şunları dile getirmiş:”1972 yılında Hasan dai sokaktaki Grafik sanat atölyeme Zaim Nadiroğlu isimli bir karakalem ustası geldi.Gülpalas otelinde kalıyordu. Edip bey mağdurum iş bulamadım. Bir miktar maddi yardım yaparak onu Gençlik pazarı Enver ve Mahmut Büyükbeşe'nin yanına yolladım. Babaları Ali bey'in resminin siparişini verdiler.Bu gençlik pazarının kırtasiye dükkanında halen asılıdır.Zaim Nadiroğlu fazlaca iş bulamıyordu ki benden sık sık yardım istiyordu.Bir gün ona Annem'in babası M.Ali Kayaalp'in kalpaklı resmini verdim. On gün uğramadı yanıma.Onu gidip Gülpalas otelinde buldum.Ancak fotoğrafı çalıştığını çok fazlada benzetemediğini söyledi.Dedemin fotoğrafını aldım elinden.O ise yaptığı bu resmi merhum Abdi Sever'e Şahinbey diye satmış.Daha sonra Renk grafikte renklendirilip merhum Seyrisefer Abdullah tarafından Yöre dergisinde kapak yapılmış.Bu yaşlı kişiyi bazıları benimsemiş olmalı ki Şahinbey'in ailesi de fotoğrafı evlerine asıp bu bizim yiğidimiz demişlerdi.Bu resim sonradan Şahinbey olup çıkıyor. Şahin'i sorarsan 30 yaşında süngü ile delindi köprü başında.Bu fotoğrafta ki kişi benim dedemdir ve 30 yaşından çok ama çok büyüktür.”

KRAVAT BAĞLAMAZDI, GÖZLERİ ELAYDI

Abdullah Edip Çitçi Şahinbey’in fiziksel özellikleriyle ilgili kitabında şunları söylüyor: “1.70 boyunda, 80 kilo ağırlığında, kumral, kısa kesilmiş saçları, bıyıksız, göv (ela) gözleri ile buğday benizli bir kahramandı. Hızlı konuşan, kırmızı çizgili abası ile sivil giyimli olan bu muhterem kesinlikle kravat bağlamazdı.”

BAYRAK:TASVİR ÜZERİNE ÇİZİLDİ

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak,Turgay Çitçi’nin sözlerinin doğru olduğunu belirterek, “Şahinbey sandığımız resim, Şahinbey’in resmi değil. Ankara’dan gelen bir ressama Şahinbey’in eni boyu, tarif edilerek çizilmiş bir resimdir” dedi. 

Ali Nadi Ünler’in Gaziantep Savunması adlı kitabında Şahinbey’in eşgaliyle ilgili bilgi verdiğini söyleyen Samet Bayrak şunları dile getirdi:“Şahinbey’in fiziki yapısını tarif eden yayın bu. Ali Nadi Ünler kitabın 33. sayfasında Şahinbey’i  tarif eder. Şahinbey’in resmi de tasvir üzerine çizilmiştir. Esasen o resim Mehmet Ali Kayaalp’a aittir. Ali Nadi Ünler anılarında Şahinbey’den şöyle bahseder: Ortaya yakın kısa boylu, genişomuzlu, beyaz benimi, kumral bıyıklı ela gözlü,45 yaşlarında görüyordu. Gözlerinde herkesi kendine çeken karşısındakine saygı ve korku telkin eden bir ışık vardı. Geniş  çenesi kuvvetli bir iradenin belirtisiydi. Arkasında boz renkte askeri kumaştan bir avcı elbisesi, aynı kumaştan palto, başında siyah bir kalpak, ayaklarında sarı getr ve potinler vardı.”

TARİHÇİLER NELER SÖYLEDİ:

YAKAR:ŞAHİNBEY’İN TORUNU İSTANBUL’DA YAŞIYOR

Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Şahinbey’in maalesef bir fotoğrafının olmadığını söyledi. Yakar, “Şahinbey ile ilgili Seydibeşir esir kampındayken belki bir kayıt olabilir deniyor ama hala ona ulaşılamadı. Ondan dolayı şu an elimizde Şahinbey’e ait herhangi bir fotoğraf mevcut değil. Oğlu Hayri bey var. 10-11 yaşında öksüz kalıyor. Onun Aslanbey ile olan fotoğrafları var. Hatta ben Nezihe Şehit Şahin var. Şahinbey’in oğlu Hayri’den olma kızı. Şahinbey’in torunu. Nezihe Şehit Şahin hala İstanbul’da yaşıyor. Ben ona Hayri beyin olduğu fotoğrafı göndermiştim. Çok duygulanmıştı. Şahinbey’in şu an elimizde olan fotoğrafı yok. Mevcut olan fotoğraf M.Ali Kayaalp’e ait” dedi. 

MIHÇIOĞLU:ÇİTÇİ DOĞRU SÖYLÜYOR

Araştırmacı-Yazar Asım Mıhçıoğlu,Turgay Çitçi’nin doğru söylediğini, Şahinbey’in bir resminin olmadığını söyledi. Mıhçıoğlu,”Şahinbey diye yapılan resimler ve heykel M.Ali Kayaalp’e aittir”dedi.  Bu resmin 80’lerden sonra ortaya çıktığını söyleyen Mıhçıoğlu, “Gaziantep’te biraz tarihle uğraşan biri bunun ilk belediye başkanlarımızdan Mehmet Ali Kayalp olduğunu bilir. Şahinbey 20’li yaşlarda şehit oldu. Bu kişi neredeyse 40 yaşlarında. Şahinbey ufak tefek biriydi. Şahinbey’in heykeli yapıldı, resmi yapıldı, toplum tarafından böyle kabul edilmiş. Resim doğru değil ama bu saatten sonra yapacak bir şey yok” dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum