Şehirde adliye ve valilik olarak uzun yıllar kullanılan, cumhuriyet döneminin eserlerinden, kentin hafızasında önemli bir yeri olan eski adliye binasının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek vatandaşın hizmetine sunulan Gaziantep Sanat Merkezi’nin yeni adı Kahraman Emmioğlu Kültür ve Sanat Merkezi oldu. 

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI

Fiziksel Engelliler Vakfı ve İlim Yayma Vakfı kurucularından olan ve yönetim kurulu başkanlıkları yapan, TBMM 20’nci Dönem Gaziantep Milletvekili, ilim, kültür ve sanat insanı Kahraman Emmioğlu’nun isminin yaşatılması için düzenlenen programa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ali Şahin ve Derya Bakbak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Kahraman Emmioğlu’nun damadı Zeynep Abidin Okul, Kahraman Emmioğlu’nun ailesi ile sevenleri katıldı.  

ŞAHİN: VAKIF İNSANI OLDU  

Almanya Cumhurbaşkanı geliyor Almanya Cumhurbaşkanı geliyor

Açılışta konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eski adliye binasının Cumhuriyet tarihinde birçok olaya şahitlik ettiğini belirterek şunları söyledi: “Gönül adamı, vakıf adamı olmak öyle çok kolay değil. Kahraman abi arı gibi hep başkaları için çalıştı. Gönül, vakıf insanı oldu. Kurucu Aile Bakanlığı yaptığım zaman Fiziksel Engelliler Vakfı’nda beraber çok çalıştık. Bu vakıf onun için çok önemli, özeldi. Bugün varız yarın yokuz. Arkanda ne bıraktığın önemli. Su gibi akan ömürde Kahraman abimiz iyi bir eş, aile, mühendis, planlamacı, vakıf adamı ve günün sonunda iyi bir gönül adamı olmak her babayiğidinde ömrü böyle bereketli geçmez. Bu şehrin manevi mirası, abimiz. Bizim için çok kıymetli olan abimizin vefatı derinden üzmüştü.”

GÜL: ROL MODEL OLACAK

Bugün yapılan programın çok anlamlı ve önemli olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül şu ifadeleri kullandı:  Gaziantep’in uzun yıllar adliye ve valilik hizmeti için kullanmış olduğu bu önemli yerde, önemli, güzel bir esere güzel bir insanın ismini veriyoruz. Ben bu düşüncesinden dolayı Başkan Fatma Şahin’e çok teşekkür ediyorum. Esas itibariyle dünyada kalan şey bu. Siyasette vefa olmaz derler ama her şeyin vefalı insanlarda bu duyguyu daha iyi noktaya taşıyan insanlar var”

OKUL: BU ÇALIŞMA BİZLER İÇİN GURUR VERİCİ BİR OLAY

Aile adına söz alan İBB Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Zeynep Abidin Okul ise şöyle konuştu:  “Kahraman Bey gerçekten bir gönül insanıydı. Böyle tarihi bir mekana Kahraman Bey’in ismini veren Başkan Fatma Şahin ve emeği geçenlere aile adına çok teşekkür ediyorum. Kahraman Bey’e yakışır bir mekan onun adını yaşatacak. Bizler için gurur verici bir olay. Binlerce seveni cenazeden sonra aradı geldi. Herkes ağız birliği yapmışçasına ‘Kahraman Abi çok iyi bir insandı’ dediler. Herkese böyle bir hayat nasip eylesin. Türk siyasi hayatına çok büyük emekleri oldu. Türk sanayisine yaptığı görevlerle çok hizmeti oldu. Vakıf insanıydı. Binlerce gence, engelli çocuğa hizmet verdiler. Büyükşehir Belediye Başkanımızda Gaziantep’te çok büyük destekleri oldu.” 

GÖNÜLLERE DOKUNAN İNSAN

Kahraman Emmioğlu’nun yeğeni Burhan Çağdaş’ta programda, “Kahraman Emmioğlu, bir gönül adamıydı. Gönüllere, insanların yüreğine dokunmayı bilen bir insandı. Burada ki vekilliği döneminde hep halkla iç içe olarak onların gönüllerine girmeyi kazanmış bir insandı” dedi.