1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Risk altında
Gaziantep Risk altında

Gaziantep Risk altında

Merkez üssü Elazığ olan depremin ardından gözler Doğu Anadolu Fay hattında bulunan Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş’a çevrildi.

A+A-

 TMMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Tevfik Uygur, Elazığ’ın ardından Gölbaşı-Türkoğlu fay hattında bir sismik boşluk oluştuğunu ve bu bölgede 7 şiddetinde bir deprem beklendiğini söyledi. 

Uygur, “Elazığ enerjisini boşalttı.  İlimizin yaklaşık 40-45 km yakınından geçen Çelikhan Gölbaşı, Gölbaşı Türkoğlu fayı, Türkoğlu Antakya faylarıdır.  Sivrice depremi bu segmentleri sıkıştıracağı için  Gaziantep deprem açısından risk altındadır. Yaklaşık 250 km uzaklıktaki Sivrice’deki 6,8 büyüklüğünde oluşan depremi ne kadar şiddetli hissettiğimiz ortada. Beklenen deprem 40-45 km yakınımızda 7 ve üzeri büyüklükte olacak” dedi.

Deprem sonrası gözler bir kez daha toplanma alanlarına çevrildi. Vatandaşlar sosyal medyadan ‘Gaziantep’te şiddetli bir depremde toplanma alanları var mı, varsa nerelerde?’ diye sorular yöneltti.

GAZİANTEP RİSK ALTINDA

TMMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Tevfik Uygur ilimizin deprem açısından risk altında olduğunu belirtti. Uygur, “Yaklaşık 250 km uzaklıktaki Sivrice’deki 6,8 büyüklüğünde oluşan depremi ne kadar şiddetli hissettiğimiz ortadadır. 40-45 km yakınımızda 7 ve üzeri büyüklükte deprem bekliyoruz” dedi.

BÖLGEMİZE YAKIN FAYLARI HAREKETE GEÇİRECEK

Depremin meydana geldiği Doğu Anadolu Fay Zonunun (DAFZ), Bingöl-Karlıova’dan başlayan ve 580 km boyunca Antakya’ya doğru uzanan 4-25 km genişlikteki aktif bir deformasyon kuşağ olduğunu belirten Uygur şunları söyledi:”En az iki milyon yıldan bu yana hareket ettiği bilinen sol yanal atımlı fayın bugüne kadar toplam 15 km‟lik yanal öteleme yapmış olduğu, yani fayın yıllık kayma hızının 7.9 mm/yıl olduğu bilinmektedir.  DAFZ‟nun her biri ayrı bir depremde kırılması beklenen belirgin bölümleri (segment) bulunmaktadır. İlimizin yaklaşık 40-45 km yakınından geçen DAFZ’nun şehrimize yakın segmentler Çelikhan Gölbaşı, Gölbaşı Türkoğlu fayı, Türkoğlu Antakya faylarıdır. Gölbaşı Türkoğlu segmenti en son 1114’te deprem üretmiş olup günümüze kadar gerginliğini korumuştur. Sivrice depremi bu segmentleri sıkıştıracağı için bölgemize yakın fayları harekete geçirebileceği muhtemeldir” dedi.

BÜYÜK BİR RİSK ALTINDAYIZ

‘Sivrice depreminin kendi bölgesindeki gerginliği rahatlatmış ama Pazarcık, Türkoğlu arasında gerilmeyi artırmıştır. Bu gerilme bölgemizi yakından ilgilendirmektedir’ diyen Uygur, ”İl merkezinin 40-45 km yakınımızda 7 ve üzeri büyüklükte deprem beklediğimiz bilmek büyük bir risk altında olduğumuzu göstermektedir. Yaklaşık 250 km uzaklıktaki Sivrice’deki 6,8 büyüklüğünde oluşan depremi ne kadar şiddetli hissettiğimiz ortadadır” dedi.

DEPREM SONRASI NEREDE TOPLANILACAK?

İlimizde toplanma alanları konusuna dikkat çeken Uygur, “Deprem olur mu olmaz mı düşüncesinden çok depreme hazır olalım düşüncesi benimsenmelidir. İlimizde hala toplanma alanlarına yüksek katlı binalar yapılmakta olup deprem sonrası nerede toplanılacağı halkımız tarafından bilinmemekte olup deprem master planı ile ilgili yerel yönetimler tarafından somut bir adım atılmamıştır” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum