1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep özüne dönüyor
Gaziantep özüne dönüyor

Gaziantep özüne dönüyor

Katıldığı bir televizyon programında Kuzey Şehir, Düzbağ gibi vizyon projelerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ustalık dönemi dediği yeni dönemde çok daha büyük işler yapmayı plandığını söyledi.

A+A-

 Şahin, “Ayın 31’inde halkın teveccühüyle ustalık döneminde millet bahçesi, medeniyet şehri gibi projelerimizle şehri cennet yapmayı vaad ediyoruz” dedi.

‘Gaziantep özüne dönüyor’ diyen Fatma Şahin, “Kamil Ocak Stadyumunun yerine 200 dönüm yeni yeşil ve suyun buluşacağı yeni bir meydan yapıyoruz. Şehirler meydanlarıyla ünlüdür ben bu proje tamamlandığında Gaziantep’e davet edeceğim. Valiliğin olduğu yere bir meydan cami yapılacak. Alleben’i suyla dolduracak bir proje. Karşısında Panorama Müzesi var. Gaziantep özüne dönüyor” diye konuştu. 

İNSANIN CANI YANIYOR

Gaziantep’in turizmden hakettiği payı alamadığını bunun için yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini anlatan Fatma Şahin, “Hanları, hamamları restore ediyoruz. Anadolu Arkeoloji İnstitüsünü Gaziantep’e kuruyoruz. Karbon analizlerini biz yapacağız. Elimizde muhteşem bir hazine var. Bunu paraya çevirememişiz. Fransa’nın yıllık turizm geliri 80 milyon. Anadolu’nun bütün eserleri Avrupa’nın müzelerinde, gidip görünce insanın canı yanıyor. Fakat kültürel mirastan parayı Fransa, Paris alıyor. Bizim hakettiğimiz yere gelebilmemiz için bunu şehir ekonomisi ve ülke ekonomisine döndürmemiz gerekiyor” dedi. 

O BÖLGELERDE BİR AĞAÇ YOK

Gaziantep’te ilçe belediyeleriyle birlikte ciddi bir kentsel dönüşüm çalışması yaptklarını söyleyen Şahin şunları dile getirdi:”Gecekondu bölgelerinde bir ağaç yok, okul alanı yok, spor tesisi yapacak alan yok. O bölgelerde özel çalıştık. Bunları kentsel dönüşümle yapıyoruz. Kuzey Şehir’de kimlikli ve yatay mimariyle 50 bin konut yapıyoruz. Artık Avrupa’daki gibi nerede üretim yapıyorsan yanınada bir yaşam alanı kurmak gerekiyor.”

ARAÇ SAYIMIZ 650 BİNE ÇIKTI

Göreve geldiğinde şehirde 400 bin araç olduğunu, bugün baktığımızda bu sayının 650 bine çıktığını belirten Fatma Şahin, “Bir dönemde 12 kavşak bitirdik. Çevre yolu bağlatılarını kuvvetlendirdik. Şehir merkezinde ise yeraltına inmemiz gerekiyor. Bunun için Metro projemiz var. 31 Mart’ta karneyle Cumhurbaşkanımıza gidince inşallah bunun temelini atma noktasına geleceğiz. Kara tren hattını küçük sanayi-organize hattına çeviriyoruz. Gaziray ile İki hat şehirlerarası çalışacak iki hatta 100 bin kişinin taşınacağı Organize-Küçük sanayi arasında 16 istasyonla hizmet verecek. Gaziray’ın yüzde 80’i tamamlandı, bir devlet yatırımı” dedi. 

USTALIK DÖNEMİMDE ŞEHRİ CENNET YAPACAĞIM

Ustalık döneminde çok daha büyük işleri planladıklarını dile getiren Şahin, “Millet bahçesi, medeniyet şehri ve diğer projelerimizle ayın 31’inde halkın teveccühüyle ustalık döneminde şehri cennet yapmayı vaad ediyoruz” şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum