1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GAZİANTEP OSB İKLİM EYLEM PLANI LANSMANI YAPILDI
GAZİANTEP OSB İKLİM EYLEM PLANI LANSMANI YAPILDI

GAZİANTEP OSB İKLİM EYLEM PLANI LANSMANI YAPILDI

Gaziantep OSB herkese örnek olacak

A+A-

Alman Hükümeti tarafından finanse edilen PEP-Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında Sanayi Odası ve Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ortaklığında yürütülen "İstihdam İçin Yeşil ve Dijital Dönüşümün Desteklenmesi Projesi" kapsamında Türkiye’de bir ilk olarak oluşturulan "Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi İklim Eylem Planı’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

ROL MODEL OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Gaziantep firmalarını geleceğe hazırlamak amacıyla düzenlenen Gaziantep OSB İklim Eylem Planı’na kayıtsız olmadıklarını ve bu sürece son derece önem verdiklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, "Gaziantep bu anlamda örnek teşkil eden bir şehrimizdir. Gaziantep’i hem tarımda hem de sanayide rol model yapan özellikleri bulunuyor. Organize Sanayi Bölgeleri açısından baktığımızda da sayısal gösterge itibari ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi bir numara. Buradaki üretim ve istihdam başarısını takdirle takip ediyoruz. Ayrıca Yeşil OSB konsepti ile ilgili çalışmalarımızla da OSB’lerimize gerekli alanlarda katkılar sunmayı hedefliyoruz" dedi. 

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ 

GSO ve GİZ iş birliğinde ülke genelinde bir ilki gerçekleştirerek Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin İklim Eylem Planı’nı kamuoyu ile paylaştıklarını belirten GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep OSB yeşil dönüşüm konusunda sağlayacağı başarıyla diğer bölgelerimize de örnek ve öncü olacaktır. Ayrıca kuruluş çalışmaları devam eden Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yeşil OSB olması için iklim eylem raporunu hazırlıyoruz. Yakın zamanda bu raporu kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz.  Şehrimizde hali hazırda kurulmuş ve kurulmakta olan 12 organize sanayi bölgemiz olup, bir de Kilis ve Gaziantep arasında yaklaşık 45 milyon metrekare alana, Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesini kuruyoruz. Burada uygulayacağımız eylem planı bize yol gösterecek, bu süreçte Gaziantep’ten başlayarak bölge sanayimizi yeşil OSB kriterlerine uygun hale getireceğiz.” diye konuştu.

GHRAWİ: ÖNEMLİ BAŞARILAR KAYDETTİ

Gaziantep’in Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden birisi olduğunu kaydeden GİZ PEP Program Direktörü Dr. Amer Ghrawi de, Türkiye’nin en büyük  organize sanayi bölgelerinden birine sahip olan Gaziantep’in birçok sektörde öne çıktığını söyledi. Gaziantep’in 2020 yılında küresel anlamda yaşanan zor şartlara ve daralmaya rağmen İSO 500 listelerinde önemli başarılar kaydettiğini söyleyen Ghrawi, “Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi de aynı şekilde Türkiye’deki organize sanayi bölgeleri arasında en fazla istihdam oluşturan organize sanayi bölgesi olmuştur. Yeşil Mutabakat noktasında Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte kent ve bölge sanayisine verdiğimiz desteklerden dolayı çok mutluyuz" 

GÜL: UYUM SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi İklim Eylem Planını oluşturan Gaziantep Sanayi Odası’nın OSB’lere yönelik bu çalışmaları yürüten sayılı odalar arasında olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül, yürütülen bu çalışmanın kent sanayisinin yarınları için büyük önem taşıdığını kaydetti.

ŞAHİN: HIZLI HAREKET ETMELİYİZ

ürkiye’nin yeşil dönüşüm ile birlikte dünya genelinde yaşanan gelişmelere göre çok hızlı hareket ettiğini, ancak bu noktada karşılaşılabilecek sorunların çözümü için kapasite artırımına ihtiyaç olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bizim makineleşme ve dijitalleşme alanlarındaki açığımızı kapatmamız lazım. Bu açıdan özellikle TEKNOFEST gibi organizasyonlar hepimize önemli derece moral ve motivasyon sağlıyor. Biz de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bu nedenle bilim şehri, eğitim şehri Gaziantep diyoruz. Çünkü önümüzde büyük bir fırsat var. Yeşil dönüşüme uyum sağlamalı, bu süreci hızlıca başarmamız gerekiyor. Aynı şekilde yenilikleri de hayata geçirmemiz lazım. Bu önemli programda emeği olan herkese teşekkür ediyor, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi İklim Eylem Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum.” 

CINCIKCI:  TEMİZ ÇÖZÜMLER DE ÜRETMELİYİZ

Gaziantep olarak üretim ve iklim değişikliği noktasında sürdürülebilir bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Ömer Cıncıkcı ise “Üretim hayatımızın vazgeçilmezidir, ancak mavi gezenimiz de aynı şekilde vazgeçilmezimizdir. Özellikle pandemi döneminde gördük ki üretim her koşulda devam etmelidir.  Ancak şunu da biliyoruz ki üretimin devam etmesi için artan enerji ihtiyacına temiz çözümler de üretmeliyiz. Düşük karbon stratejisi günümüzde artık sadece politik bir seçim olmaktan çıkmıştır. Hiçbir devlet ve kurum buna kayıtsız kalmamalıdır. Türkiye’nin en büyük OSB’si olarak biz de buna kayıtsız kalmadık. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Sanayi Odası ve Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu olarak birlikte çok kapsamında bir iklim eylem planını hazırladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.