1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep okuyor
Gaziantep okuyor

Gaziantep okuyor

Büyükşehir Belediyesi, "Az Okuyan, Araştırmayan Kent" algısını çürütmek amacıyla şehir merkezinde kütüphaneler yaparken, parklarda kitap kafeler kuruyor, gençlerin kitaplara erişimini kolaylaştırıyor.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kütüphanelerin ve kitap okumanın önemini vurgulayarak, “Alışveriş merkezi yıkarak onun yerine kitap kafe yapan başka bir belediye var mıdır? ‘Gençler kitap okusun, araştırsın geleceğe daha iyi hazırlansın’ diye yeni yapılan parklara, kitap kafe açtık, kentin münferit yerlerine kütüphaneler kurduk” dedi.

BAŞKA BELEDİYE VAR MI?

Kütüphane Haftası’nı kutlayan Şahin, "Artık ekonomik kalkınma değil insanı merkeze alan sürdürülebilir kalkınma dönemi başladı. Şehirde, 3 üniversite ve 60 bine yakın üniversite öğrencisi, 18 yaş altında 750 bin öğrenci var. Sanayi, kültür ve gastronomi şehiriz diyoruz ama biz aynı zamanda genç şehiriz, gençlik şehriyiz. Bu potansiyeli geleceğe hazırlayabilirsek büyük bir fırsata sahip oluruz. Gençlere yönelik koruyucu, önleyici, kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açıyoruz. AVM yıkıp onun yerine 160 kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap kafe yapan başka bir belediye var mı bilemiyorum.”diye konuştu.

KİTAP KAFELERİ AÇTIK

Yaptıkları her parka, kitap kafeler kurduklarını belirten Şahin, "Bugüne kadar Çınarlı Meydanı, Kavaklık Parkı ve Düztepe Çamlık Parkı içerisine kitap kafeleri hizmete atık. 100’üncü Yıl Parkı içerisine Türkiye'nin ilk uygulamalı Çocuk Kütüphanesi niteliğini taşıyan Gaziantep Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açtık. Gaziantep Üniversitesine Kültür Merkezi kazandırdık. Bunların dışında Gaziantep Sanat Merkezi Kütüphanesini kurduk" dedi. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.