1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep modelini anlattı
Gaziantep modelini anlattı

Gaziantep modelini anlattı

Şahin Polonya'daki Dünya Kent Forumu'na katılıyor

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenen Dünya Kent Forumu'na katıldı.Gaziantep'te hayata geçirilen "Gaziantep Modeli"nin göç sorunuyla mücadelede önemli rol oynadığını aktaran Şahin, "En çok sorunu eğitimde, sağlıkta, barınmada ve istihdamda yaşıyoruz ama geliştirdiğimiz bu modelle mülteci sorununda çok yol kat ettik.” dedi.

Şahin, konuşmacı olarak yer aldığı "Kentsel İyileştirme Mekanizması" konulu oturumda göç ve mülteci krizinin kentleşme üzerindeki etkileri ile daha kapsayıcı ve dirençli bir kentin nasıl oluşturulabileceğini anlattı.

ÖNEMLİ YOL ALDIK

Gaziantep'te hayata geçirilen "Gaziantep Modeli"nin göç sorunuyla mücadelede önemli rol oynadığını aktaran Şahin, "En çok sorunu eğitimde, sağlıkta, barınmada ve istihdamda yaşıyoruz ama geliştirdiğimiz bu modelle mülteci sorununda çok yol kat ettik.” dedi. Şahin, savaşın devam ettiği Ukrayna'dan çıkan mültecilerin zor durumda olduğunu belirterek, "Herkes elini taşın altına koymalı. Şimdi ve sonrası için sorumluluk almalı. Bir şehir güvenli değilse, kimse güvende değildir." diye konuştu.

GÖÇE NEDEN POZİSYONLAR KALDIRILMALI

Şahin, katıldığı "İnsani Kalkınma ve Barışın Tesisi" başlıklı forumda ise, “Sürdürülebilirlik burada çok önemli. Biz acili yönettik. Ama uzun soluklu sürdürülebilirlik konusunun ben göçün bir sonuç olduğunu, insanların koruyucu, önleyici tedbirle zorunlu göç etmemesi gerektiğini, kendi vatanında gönüllü kalması gerektiğini, göçe neden olan pozisyonların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. BM'nin, AB'nin, o büyük kuruluşların kurulma nedeni zaten savaşı önlemek, yoksulluğu önlemek, sosyal adaleti ve barışı sağlamak. Ama maalesef Halep'in çocukları öldüğünde yeterince

hassasiyet göstermeyen dünya, bugün Kiev'in çocukları öldüğünde, bugün Polonya'nın yaşadığı şeyi biz 10 yıldır yaşadığımızda, empati yaptığında artık bu meselenin bir bölge, bir renk, bir cinsiyet meselesi olmadığını, insani bir bakış gerektiğini ve savaşların durdurulması gerektiğini anlıyoruz. Uluslararası toplum neden savaşı durduramıyor” ifadelerini kullandı.

KALKINMA YERELDE BAŞLIYOR

Polonya’da bulunma sebeplerini anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Artık kalkınma yerelde başlıyor. Demokrasi yerelde başlıyor. Ama artık kendini ne kadar anlatabilirsen o kadar başarılısın. Küreselleşme, sınırların kalktığı bir noktada Paris Belediye Başkanının, Bochum Belediye Başkanının diliyle, Berlin Belediye Başkanın diliyle, Londra Belediye Başkanının diliyle konuşamazsak, artık şehirler yarışıyor. Bu rekabeti yönetemeyiz. Dünya nereye gidiyor? Şehir ekonomilerinde durum ne? Hangi terminolojiler üzerinden ne yapmak gerekiyor? Dış ilişkiler birimimizi o yüzden çok kuvvetli kurduk ve bunun şöyle bir faydasını gördük. Dünyada yaşanan o kaosta baktığınız zaman Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde ülkeyi ateş çemberi dışında tutmaya çalışıyorsunuz, dünyanın 10. ekonomisi olmaya çalışıyorsunuz ama bizim dibimizde koca bir savaş var. Bu savaşa karşı dirençli durmanız lazım. Bir taraftan OECD şehirleri içerisinde şampiyon şehirler kategorisine davet edilmemiz gerekiyor, bir taraftan bugün anlatacağımız yeşil şehir olmamız gerekiyor. Bu kaosun içerisinde pozitif gündem belirlemek, dünyaya entegre olup o dili konuşmak ve daha da mühimi ben hep anlatıyorum. OECD şampiyon şehirler kategorisine davet edildiğimizde Paris'te, Paris Belediye Başkanı açılış konuşmasında dedi ki, 'Dünya büyük bir kaos ve kaotik ortamdan geçiyor. Biz dedi ne yapacağımızı bilemiyoruz.' Sonradan da zaten Macron'un karşısında aday oldu hanımefendi. 'Biz' dedi, ‘Gaziantep modelini dinlemek istiyoruz. Gaziantep yüzde 20 mülteci ile 10 yıldır yaşıyor, bir taraftan büyüyor. Türkiye ne kadar büyürse, iki katı büyüyor. O yüzden bunu nasıl başardığını bize anlatmasını istiyoruz’ dedi. O zaman o açılış konuşması zaten her şeyin iyi yönetilebildiğini ve bunun özellikle iletişim boyutunun, dış ilişkiler boyutunun doğru modellendiğini bize gösteriyor.” İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.