1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gaziantep modeli Türkiye modeli olmalı
Gaziantep modeli Türkiye modeli olmalı

Gaziantep modeli Türkiye modeli olmalı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in geldiği şehrimizde önemli bilgiler verdi.

A+A-

 Şahin, "Şehrin enerji yatırımlarında bütçeyi 3 kat artırdık. Desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın 10. büyük ekonomisiyse bu hedefe en yakın şehir biziz. Bu kadar zorluğa rağmen dibimizde savaş var bu kadar sıkıntıya rağmen biz bunu yapabiliyorsak bu modelin Türkiye modeli olması gerekiyor. Bu zor şartlarda üretim yapan sanayicilerimize, oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum"dedi. 

img_20190223_170537_843.jpg

 Bir dizi ziyaret ve etkinliğe katılmak üzere şehrimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Valilik toplantı salonunda elektrik, gaz dağıtım ve STK temsilcileriyle buluştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de düzenlenen koyun süt yemi dağıtım törenine katıldı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni ziyaret ederek öğrencilerle buluşan Bakan Dönmez, Biyogaz Üretim tesisi açılış törenine katıldıktan sonra şehrimizden ayrıldı.

img-20190223-wa0008.jpg

Nizip Organize Sanayi bölgesinin yanısıra Araban,Karkamış,Nurdağı’nın Sakçagözü ile Şatırhöyük mahallelerine doğalgaz müjdesi verdi. Bakan Dönmez Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere koyun, süt yemi dağıtımı töreninde çiftçilere de müjdeleri oldu. Bakan Dönmez, “Köylülerimiz doğal gaz değil, biyogaz üretecekler. Ayrıca tarımsal sulama yapan çiftçilerimiz elektrik kullanımında daha ucuz tarifeden elektrik alma imkanına sahip. Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Sadece tarımsal sulamada değil diğer faaliyetlerde de uğraşan çiftçi kardeşlerimiz de aynı tarifeden yararlanacaklar. Kilovatsaate yaklaşık 72 kuruş ödeyen çiftçiler, tarımsal alana girdiği zaman bu rakamı 63 kuruşa indirmiş olacağız”dedi.

img-20190223-wa0027.jpg

GAZİANTEP’E ENSAR BERATI DA YAKIŞIR

İlk ziyaretini Valiliğe yapan Bakan Dönmez, elektrik, gaz dağıtım ve STK temsilcileriyle biraraya geldi. Vali Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan,  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve MHP İl Başkanı Muzaffer Çelik’le birlikte basına açıklama yapan Bakan Fatih Bakan Fatih Dönmez, “Gaziantep artan rekabet ortamında ön sıralarda kendine yer bulan bir şehir. Gaziantep diğer şehirlere göre göç veren değil tam tersine göç alan bir konumda. Sadece iç göç değil 7-8 yıldır Suriye’deki hadiselerden dolayı iç savaştan dolayı ciddi anlamda bir dış göçle muhatap oldu. Bir yerde gazilik beratının yanına ensar beratınıda rahatlıkla yakıştıracağımız bir şehir olmuş oldu. Bu açıdan Gaziantep’teki vatandalarımıza yöneticilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır kolay bir iş ve kolay bir yük olmadığını düşünüyoruz. Neredeyse şehrin yüzde 25 kadarı suriyeli. bunu sadece yemesi, içmesi olarak düşünmemek lazım şehre altyapısı, kentsel yaşamı etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğunu görerek bu yükün altından kalkan yerel yöneticilerimize teşekkür etmek durumundayız” dedi.

d0kje_2woaepk6n.jpg

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU KALMADI

2002 yılında sadece 5 şehirde doğalgaz varken bugün 81 ile doğalgaz götürdüklerini anlatan Bakan Dönmez,”140 bin km hat yapmışız. Tüm zorluklara rağmen biz 140 bin kilometre hat yapmışız. Bu rakamı şöyle düşünün, Ekvator'da dünyanın çevresi 40 bin kilometre. Biz Ekvator'un çevresini neredeyse 3,5 kat tur atmışız, hem de kazarak. Hamdolsun Türkiye’de artık hem elektrik hem doğal gaz arz güvenliği sorunu kalmamıştır. Hatta fazlamız var. ihraç edebilecek hale geldik. Geçtiğimiz yıl elektrik ihracatımız ithalatımızdan fazla oldu. Doğalgazda maalesef dışa bağımlıyız. Dışa bağımlı olmamıza rağmen kaynak çeşitlendirmesi güzergah çeşitlendirmesi yapmak suretiyle sistem güvenliğini en az iki kat artırdık. Geçtiğimiz haftalarda doğalgaz tüketiminde rekor kırdık. 250 milyon m3 doğalgaz tüketmişiz. Bugün 50 milyon m3 doğalgaz talebi olsaydı karşılayacaktık. Buradan şu anlam çıkmasın gazımız bol cayır cayır yakalım. Biz ithal ediyoruz, dövizle ithal ediyoruz mümkün olduğu kadar verimli kullanmak zorundayız” diye konuştu.

SANAYİCİLERE MÜJDEMİZ VAR

Yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Dönmez, “Doğalgazda bu sene 104 milyon, elektriktede 90 milyon yatırım planımız var. Bölgede doğalgaz götüreceğimiz yeni yerlerimiz var. Karkamış, Araban ile ilgili bir planlamamız var. Sanayici kardeşlerimizede müjdemiz var Nizip OSB’ye de doğalgazı getirmiş olacağız. Yine 2020 yılında planlandı Nurdağı’nın Şatırhöyük ve Sakçagözü mahallelerine doğalgaz gelecek.” dedi.

TAŞDOĞAN:ORGANİZEDE ELEKTRİK KAÇAĞI YOK

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’te elektrik konusunda özellikle OSB’de Türkiye’de diğer şehirlere kıyasla kaçağın en az olduğu hatta hiç olmadığı şehiriz. Gaziantepli üreticilerin üretimin ana maddesi olan enerjiye çok ihtiyaçları var. İnşallah ileriki dönemde üretim elektrik üretimi konusundada üreticilerimizin önünün açılması teşvik edici girişimlerin olmasını ümit ediyorlar” dedi.

sxpglvad.jpg

VALİ GÜL:GAZİANTEP ÜRETEN BİR ŞEHİR

Vali Davut Gül, 7 milyar dolar ihracatı olan, toplam üretim kapasitesi 20 milyar doların üzerinde olan Gaziantep’in üreten bir şehir olduğunu belirterek şunları söyledi:”.Dolayısıyla enerji arzı çok çok önemli. Şu ana kadar çok önemli bir sıkıntıyla karşılaşmadık, inşallah bundan sonrada bu üretimin devam edebilmesi için enerji arzının sağlanması gerekiyor. TEİAŞ’ın kullanılmayan arazisini eğitim için tahsis ettiğinizden dolayıda şükranlarımı arzediyorum, teşekkür ediyoruz” dedi.

img-20190223-wa0021.jpg

ŞAHİN:BU ŞEHRİN EVLADI OLMAKTAN ŞEREF DUYUYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in üretim şehri, sanayi şehri, pozitif enerji şehri olduğunu belirterek, “Günümüzde çok büyük bir kaosun savaşın gözyaşının olduğu yerde bu salonda oturan cesaretiyle milli duruşlarıyla 150 fabrika yapmayı başaran bir şehirdesiniz. Dolayısıyla biz yatırım ortamı iyileştiği zaman Türkiye ne kadar büyüyorsa 3 kat büyüyen bir enerjimiz, bir üreten insan yapımız var. Hakikaten taşı sıkıp suyunu çıkaran ve cesaretle dünyanın her tarafına ihracat yapma kapasitesini başaran bir şehrin evladı olmaktan büyük bir onur ve şeref duyuyorum” dedi. 

img-20190223-wa0030.jpg

GAZİANTEP’İN TÜRKİYE’YE MODEL OLMASI GEREKİYOR

‘Bu coğrafyada güçlü olmalıyız. Bunun için güç birliği yapmak zorundayız’ diyen Şahin,” Şehrin enerji yatırımlarında bütçeyi 3 kat artırdık. Desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın 10. büyük ekonomisiyse bu hedefe en yakın şehir biziz. Bu kadar zorluğa rağmen dibimizde savaş var bu kadar sıkıntıya rağmen biz bunu yapabiliyorsak bu modelin Türkiye modeli olması gerekiyor. Bu zor şartlarda üretim yapan sanayicilerimize, oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kaos bittiği zaman bölgenin üretim merkezi, sanayi merkezi, fuar merkezi ve finans merkezi olacak yer Gazişehir. Şu andan itibaren buna hazırlanmamız gerekiyor” diye konuştu.

img-20190223-wa0034.jpg

Fatma Şahin ayrıca merkezde kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerlere doğalgaz bağlanmadığını belirterek bu sorunun çözümü için bakandan destek istedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesi kapsamında 2 bin 800 yetiştiriciye 1400 ton koyun süt yemi dağıttı. Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de düzenlenen dağıtım töreninde konuşan Bakan Dönmez, köylülerin kendi gazını kendisinin üretebileceği bir Ar-Ge çalışması başlattıklarını belirterek, “Köylülerimiz doğal gaz değil, biyogaz üretecekler. Özellikle hayvancılıkta çalışan çiftçilerimize söylüyoruz, müjdeliyoruz. Hayvansal atıklardan biyogaz üreten mini reaktör üzerinde çalışmaya başladık. Arkadaşlar ilk denemelerini yapıyorlar. İnşallah köylerde ocağında kullanacağı tüp gazın yerini alacağı gazı üretmiş olacağız. Sıcak suyunu elde etmek için yine bu reaktörden istifade edilecek. Belki de ısınmada da bu reaktörden elde edilen gazı kullanma imkanına sahip olacak. Testler olumlu sonuç verdiğinde bunu çiftçilerimizle paylaşacağız." dedi.

img-20190223-wa0033.jpg

ELEKTRİĞE İNDİRİM

Elektrikte "tarımsal faaliyetler tarifesi" uygulaması hakkında bilgi veren Dönmez, "Bildiğiniz gibi tarımsal sulama yapan çiftçilerimiz elektrik kullanımında daha ucuz tarifeden elektrik alma imkanına sahip. Cumhurbaşkanımız talimat verdi. ‘Çalışın, tarım ve hayvancılıkta diğer alanlarda faaliyet gösteren elektrik tüketen müşterileride aynı gruba alın’ dedi. Çalıştık ve bunu yapabiliriz. Sadece tarımsal sulamada değil diğer faaliyetlerde de uğraşan çiftçi kardeşlerimiz de aynı tarifeden yararlanacaklar. Kilovatsaate yaklaşık 72 kuruş ödeyen çiftçiler, tarımsal alana girdiği zaman bu rakamı 63 kuruşa indirmiş olacağız. Yaklaşık yüzde 12 civarında bir indirimle en kısa süre içerisinde yararlanmaya başlayacaklar. Tarım Bakanlığımızla çalışmalarda belli bir noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde gündeme almak suretiyle bitirmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun şimdiden" diye konuştu.

Dedesinin ve amcasının çiftçi olduğunu, onlara yardımcı olmak amacıyla okula gittiği dönemlerde yaz tatilinde hayvan otlatmaya çıktığını kaydeden Dönmez, “Hayvancılık kutsal bir meslek hiç gocunmayın. Onurla gururla yapmaya devam edin. Gaziantep sadece sanayisiyle değil son yıllarda tarım ve hayvancılığıyla da anılmaya başladı. Coğrafi ürün belgesine sahip birçok ürününüz var. Antepfıstığı bunlardan birisi. Antep fıstığını artık yurt dışındakilerde tanımaya başladı. Yurtdışından gelen misafirlerimize ikram ediyoruz bu nedir diye soruyorlar. Biz de bu bizim Antep’imizde yetişir diyoruz. Alıp götürmek istiyorlar ikram ediyoruz. Demek ki biraz daha çalışmamız lazım” dedi.

img-20190223-wa0035.jpg

BAŞKAN ŞAHİN’İ TAKDİRLE KARŞILADIM

Gaziantep’te tarımsal alanlarda Büyükşehir’in yaptığı işleri takdirle karşıladığını belirten Bakan Dönmez, “‘Sayın Başkanım değil Benim Başkanım’ deniyor. Bence bunu en çok hak eden başkanlarımızdan birsiniz. Bunu halkımızın gözünden anlıyoruz. İnşallah sizin hasat zamanınız 5 yıl. Son gün yapacaksınız hasadınızı, bu çuvallar bunu gösteriyor inşallah sizin için seçim bereketli geçecek. Enerjiniz bol geleceğiniz aydınlık olsun.” dedi.

ŞAHİN: ÇOK GÜZEL BİR SİSTEM KURDUK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, tüm Türkiye’ye örnek olan Gaziantep modelinin kader birliği modeli olduğunu söyledi. Şahin, “Bu şehir sanayi şehriyse, üretim şehriyse, ana damarımız toprağımız sayesindedir. Bugün şehrimizde gıdaya dayalı sanayi gelişmiştir. O yüzden toprağımızı korumamız lazım. Cumhurbaşkanımız, ‘savunma sanayi ne kadar önemliyse gıda güvenliği de o kadar önemlidir’ diyerek tarıma ve hayvancılığa çok büyük destekler verdi. Kalkınma yerelde başlıyor, artık şehirler yarışıyor, bereketli hilalin ortasındayız, en büyük gücümüz toprağımız, kıpkırmızı bir toprağımız var. Bize dair çok özel bir bereketimiz var. O yüzden sizler bizim ana damarımızsınız. Tarımsal Daire Başkanlığını kurduğumuzda herkes şaşırdı, kimsenin bilgisi yoktu. Belediyenin tarımla, tohumla, süt yemiyle nasıl bir ilgisi olabilir diyenler çıktı. Çok güzel bir sistem kurduk sistemin başına işinin ehli İbrahim Yılmaz arkadaşımızı koyduk” diye konuştu.

img-20190223-wa0031-(1).jpg

OĞLAKLAR ÖLÜNCE DESTEK VERMEYE BAŞLADIK

2014 yılının en kurak yıl olduğunu hatırlatan Şahin, ”Ziraat odaları başkanları bana geldiler, ‘bize tohum desteği verin’ dediler. O destekle başladık, bu işe, verdiğimiz destekler büyük bir berekete dönüştü. Bugün uluslararası alanda gastronomi şehri olduysak yerel desteklerle olmuştur. Salçamızın lezzeti, sof domatesimizin kokusu, Antep biberimizin acısı olmasaydı biz bunu başaramazdık. Tam bu mevsimde oğlakların öldüğüne ilişkin bilgi geldi bana, şehri emini olmak, 2 milyonun emaneti üzerimizde, ne yapacağız? Süt yemi vermeseydik, oğlaklar erken doğuyor, ölüyordu. Onun üzerine koyun süt yemi desteği vermeye başladık, ortaya çıkan sonucu baktığımız zaman muhteşem bir sonuç elde etti. Toprağı işleyen çiftçiler başımızın tacıdır” dedi.

GAZİANTEP YENİ BİR DESTAN YAZACAK

31 Mart yerel seçimlerin kendisi için bir hasat zamanı olacağını belirten Şahin, “Sizden bu bereketi, çok güçlü bir şekilde sandığa yansıtmanızı istiyorum. Cumhurbaşkanımıza, ’Gaziantep Türkiye derecesi yapacak’ sözünü verdik. Gaziantep modeli sandıkta da bereketlenecek. İşçimiz, köylümüz çiftçimiz arkamızda 31 Mart’ta Gaziantep yeni bir destan yazacak” diye konuştu.

img-20190223-wa0029.jpg

YILMAZ: DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da, Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesi kapsamında 2 bin 800 yetiştiriciye 1400 ton koyun süt yemi dağıttıklarını bildirerek, kentte hayvancılığın geliştirilmesi için yetiştiricileri her zaman desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman tarafından hayvancılığa verilen destekten dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’e hediye takdim edildi. Program, yetiştiricilere koyun süt yemi dağıtımıyla sona erdi.

img-20190223-wa0025.jpg

GENÇLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) yemekhanesine öğrencilerle bir araya geldi. Dönmez, gençliğin enerjisinin çok önemli olduğunu belirterek, bugün gençlerden aldıkları enerjiyle yeni haftaya daha dinç bir şekilde başlayacağını söyledi. Üniversite yıllarının önemine değinen Dönmez, şunları söyledi: "Benim de çocuklarım var, sizler gibi üniversite okuyan. Ama şunu ifade edeyim, en samimi halisane dostluklar genellikle üniversite sıralarında, hatta lise sıralarında kurulan dostluklardır. Halen görüştüğümüz arkadaşlarımız var. Çünkü bu dostluklar bir beklenti olmaksızın kurulan dostluklar. Belki ileride iş hayatınıza atıldığınızda, elbette çevreniz genişleyecek, arkadaşlıklarınız olacak ama buradaki dostluklar ve arkadaşlıklar beklentisiz, samimi ve ihlasane olduğu için eğer çok büyük bir hata yapmadıysanız kolay kolay yıkılmayan dostluklardır."

Bakan Dönmez, öğrencilere üniversitede edindikleri dostlukları ömür boyu sürdürmelerini tavsiye etti. Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Edibe Sözen ile öğrenciler katıldı. Meral KINACILAR/AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum