1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. GAZİANTEP - KİLİS HATTINDAKİ KÜÇÜK DEV ADAM: MEHMET KARAKAŞ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP - KİLİS HATTINDAKİ KÜÇÜK DEV ADAM: MEHMET KARAKAŞ

A+A-

İki kardeş şehrin arasındaki kültürel alışverişi düzenleyen ve deyim yerindeyse bu karmaşık trafiği daha akışkan bir hale getiren Ve kolaylayan.  Kilis ve Gaziantep hattındaki fedakar kültür elçisi.

Hasan Şahmaranoğlu’nun asistanı, Ahmet Elmalı’nın yol arkadaşı, Uğur Elhan'ın dostu, Sabahattin Yarar’ın küçük kardeşi bu manada Kilis’in ve Kilislilerin gözbebeği. 

Arı gibi üretken ve çalışkan. Roman, değini, şiir, Araştırma ve Tarih dahil olmak üzere her türden kitabın, bunun yanında Gazete, Dergi ve Bülten gibi türlü neşriyatın gönüllü hamalı. 

Bu manada uzakları yakın eden, iki şehri birbirine yaklaştıran bu kardeşimize çok şey borçluyuz. 

Mehmet Karakaş bir taraftan ağır çalışma koşullarına dayanmaya çalışırken, diğer taraftan kültürel aktiviteye katkı sağlama çabasındaki bir emekçi. 

Günümüzde bir çok insanın burun kıvırdığı, nafile bir uğraş olarak gördüğü ya da delilik olarak tabir ettiği bu mukaddes yükün müdavimi.

Aslında Mehmet Karakaş’ın son öykü kitabıyla ilgili bir çözümleme yazısı kaleme almak istiyordum.

Kitapla ilgili notları almış ve yazının genel çerçevesini oturtmuş olmama karşın incelemenin formatını bir hayli değiştirerek farklı bir kimlik ve kalıpta bir yazı oluşturdum. 

Karakaş, bu son kitabıyla ilgili olarak büyüklerinden yardım istemişmidir bilinmez. Ancak ben Karakaş’ın bu son kitabıyla ilgili olarak düzeltmeninden, diğer yazar dostlarına kadar, onu okur karşısına hazırlıksız bir şekilde iteledikleri kanaatine vardım.

Aldığım notları ve tespit ettiğim satırbaşlarını kendime saklıyorum. Yüreği Koç’tan, Sabancı’dan ve Eczacıbaşı’ndan daha zengin ve güçlü bu kardeşimize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.