1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep kazanacak
Gaziantep kazanacak

Gaziantep kazanacak

Gaziantep ekonomisine artık mobilya sanayi damgasını vuracak.

A+A-

 Yıllardır verilen mücadele sonunda özellikle ihracata dayalı Mobilya Kent için sona gelindi.  İhracatçı Mobilyacılar Derneği Olağan Genel Kurulu Mobilya Kentin yapılacağı Oğuzeli ilçesinde yapıldı ve önemli mesajlar verildi. Mobilya sektörüne büyük kazanımlar sağlayacak olan Mobilya kent için  harekete geçen Pınar Tümüklü’nün yeniden başkanlığa seçildiği genel kurula mobilya kent, mobilya halı fuarı ve tasarım okulu damgasını vurdu. Başkan Tümüklü, Gaziantep’in sistem olarak Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’den çok iyi olduğunu ancak bir tane bile markasının olmadığını belirterek, “Bizler ilk önce kendimizin farkına varacağız. 6 yıldır emekle Mobilya kent için mücadele veriyoruz. Bir an önce bitirip, aktif bir şekilde üretime başlamak istiyoruz. Tasarım okulu istiyoruz, mobilya ve halı fuarının bir arada yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Genel Kurula katılan Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Sezer Cihan ise, bu taleplere olumlu cevap verdi ve GASMEK’te tasarım kursu açacaklarını müjdeledi. Sezer Cihan, mobilya kent için ise ciddi bir yol aldıklarını ve en kısa zamanda hayata geçireceklerini söyledi. MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan da “Ne zaman Oğuzeli’nde bir konuşma olsa mobilya kent gündeme geldi. Herkes bu konudan haberdar. Elde olmayan nedenden dolayı süreç uzadı. Geç oluyor ama güç olmayacak. Hayır ve bereket Oğuzeli’nin toprağından çıkacak” dedi. Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç ise mobilya kent ile Gaziantep’in kazanacağını ve ülkeye değer katacağını anlattı. 

TÜMÜKLÜ YENİDEN BAŞKAN

Oğuzeli’nde yapılan Gaziantep İhracatçı Mobilyacılar Derneği Olağan Genel Kurulu’nda genel kurulunda Pınar Tümüklü yeniden başkanlığa seçildi. MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Oğuzeli Belediye Başkanı M.Sait Kılıç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya, ilçe başkanları ve mobilyacılar katıldı. 

gaziantep-kazanacak3.jpg

TÜMÜKLÜ DİKKAT ÇEKTİ

Başkan Tümüklü, 3. olağan genel kurulda yaptığı konuşmayla alkış aldı. 2014 yılından beri faaliyetlerine devam ettiklerini ve kuruluş amaçlarının mobilyacıların Bir arada olacağı toplu bir alanın olması yönünde olduğunu belirtti. Tümüklü, “Bununla ilgili özellikle Oğuzeli’nde mobilya kent kurulması için 6 yıldır emekle mücadele ediyoruz. Artık son kısımlara gelindi. Amaç Oğuzeli’nde mobilya kentin bir an önce bitip, aktif bir şekilde üretimlerine başlamak” dedi. 

DEĞERİMİZİ BİLMİYORUZ

Türkiye’nin mobilya ihracatında dünya genelinde 11’nci sırada yer aldığını anlatan Tümüklü, “İhracat yapmamız gerekiyor. İlk sırayı Çin, Almanya, Polonya, İtalya ve Vietnam alıyor. Özellikle bir şeye dikkatini çekmek istiyoruz. Polonya örneği çok önem arz ediyor. Polonya’nın yüzölçümü bizim yarımız. Nüfus olarak yaş ortalaması bizden çok yüksek. Yani yaşlı oranı çok fazla. Biz dinamik bir ülkeyiz. 11’nci sırada olmamamız lazım. Dünya genelinde 198 milyar dolar gibi ihracat rakamlarının biz sadece 3,1 milyar dolarını yapıyoruz. Gaziantep ise 550 milyon dolar kendisi yapıyor. Yani beşinci sıradayız. Sistem olarak birinci sırada İstanbul, Bursa, İzmir, Kayseri ve Gaziantep var” diye konuştu. 

gaziantep-kazanacak52.jpg

İSTANBULLA KIYAS YAPMIYORUZ

İstanbul’un nüfus sayısının kendilerine çok fazla olduğunu ayrıca şirketlerin ana merkezinin İbu şehirde bulunduğunu ve kendilerini bu il ile kıyaslamadıklarını belirten Tümüklü, “Bursa’ya gelince hem MDF üretimi hem mobilya hem de kâğıt üretimi yapıyor. Bu rakamlara kâğıt üretimi de dahil.  Eğer Gaziantep olarak 10 tane şirket 20 milyonluk ihracat yapsa Türkiye’de yerimiz çok iyi olacak. Kayseri yerini her zaman koruyan bir şehir. Rakamları aynı.   Biz Ankara’ya Kocaeli’ye Adana’ya göre iyi yerdeyiz. Ancak bunun farkında bile değiliz. Çünkü 5’nci sıradayız.  Birçok mobilyacımız ihracat yapıyor ama bu dile gelmiyor, bilinmiyor” dedi. 

gaziantep-kazanacak9.jpg

SIKINTIMIZ MARKA

“Bizim sıkıntımız ihracatta büyümeye katkı sağlayacak yerimizin olmaması” diyen Tümüklü, “Üretimlerimiz dar alanda yapmamız ve makinalaşmamak. Bütün bunlar bizleri geriye götürüyor. Oğuzeli mobilya kent inanıyorum bizi çok farklı yerlere götürecek. Daha güçlü ve daha temel sağlam temellere oturan bir ekonomi olacak. Üretmek önceliğimiz olacak. O yüzden mobilya kente Oğuzeli diyoruz. Gaziantep mobilyada çok iyi ama bir tane markamız yok. Halıcılar iyi yerde markalaştı. Mobilyacılar 5’nci sırada ama marka olmadığını için maalesef bilinmiyor. Gaziantep’in mobilyada yeri ilk üçtür. Bizler ilkönce kendimizin farkına varacağız”

TASARIM OKULU ŞART

Tümüklü tasarım okulunun şart olduğuna da dikkat çekerek, “İnegöl online mobilya satıyor. Bunu dünya üzerinde yapıyor. Lise mezunu kişiler makyajlı ürünleri satıyor. Biz Gaziantep’e tasarım okulu istiyoruz. Kentte 1500’e yakın mobilyacı, 550 marangoz var. Ticaret Odası’na sanayi odasına kayıtlı üyeler var. Siz bize tasarım okulu açın biz çok iyi işler yapacağız. Oğuzeli’nde halıcılar ve mobilyacıların bir olduğu fuar istiyoruz. Göstermelik turist istemiyoruz, orijinal müşteri istiyoruz” 

SEZER CİHAN: TASARIM KURS AÇILACAK

Tümüklü’nün taleplerine cevap veren Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Sezer Cihan, tasarım kursu için söz verdi. Cihan, “Dünya artık dijitalleşiyor. Her şey uzaktan bulut ortamında veri tablosu, e-ticarette . Buraya gelmeden fabrikayı görmeden uzaktan satış yapıyor. GASMEK olarak kurslar veriyoruz. Değerli esnafımızın talebi doğrultusunda bir hafta içinde tasarım kursu için ilana çıkacağız. Mobilya tasarımcılar için kurs açacağız ve eğitimcileri ayarlayacağız. 3 aylık bir süre içinde kullanıma açacağız.  Diğer şehirlerle rekabetçi bir şehir ilk üçün içinde olmanız gerekir. Yazılımla ilgili ihtiyaç olursa her tür desteği vermeyi taahhüt ediyoruz.  Yazılımı yaparız online satış zor değil Türkiye’nin birçok belediyesine yazılım satıyoruz”

gaziantep-kazanacak-cihan.jpg

TÜM KRİZLERİ ÇÖZDÜM, MOBİLYA KENT İÇİN SIKINTI YAŞADIM

Cihan, 30 yıldır belediyecilik yaptığını ve çözmediği kriz kalmadığını anlatan Cihan, “Hayatımda merayla, hazine ile parselasyon çalışmalarıyla ilgili tüm sıkıntıları çözdüm. Ama bu alan bütün alanların hepsinin bir araya geldiği bir yer oldu. Mera konusu var, arazi tarımsal alan sıkıntısı var. Alanın dışına çıkarılması ile ilgili konu var. Mobilya kent konusunda Pınar Hanım ve Şahin çok uğraştı. Biz kendilerine Nizip Caddesi’nden yer versem dedik buraya ısrar etti. Ama artık ilk etabın sonuna geldik. Alanı biliyorsunuz. 2016 yılında imar planı hazırlandı. Şu anda binlik planları bitti. Başkan hanım net olarak hazine ile görüştü. GASKİ Buradan çıksın dedi. GASKİ buraya girmeyecek, tamamını tahsil edecek. Tarım bakanlığına gittik, orada anlattık. Davalık kısmını da çözelim ve işi bitirelim. Parsellerin çok bölgesinden yenilenmesi gereken işlem var. Mevcutları parselledik. Hemen imar tadilatına katıyoruz ve mobilyacılara tahsil ediyoruz.  Şu anda çok şükür sonuna geldik. 1 haftada arsaların hepsi biter. Sizler vakit kaybetmeyin mimari projelerinizi hazır edin. Buraya şu anda 120’ye yakın esnaf sığıyor. 500 esnafımız işleri sahibi olacağı şekilde parselasyon yapıyoruz.  Mobilya ve halı birbirinize bağlı bir sektör kurumsal olarak ne gerekiyorsa yaparız. Hayırlı olsun güç kuvvet versin” dedi. 

TAŞDOĞAN:  HAYIR VE BEREKET OĞUZELİ’NİN TOPRAĞINDAN ÇIKACAK

MHP Milletvekilli Muhittin Taşdoğan ise “Uzun zamandır birçok programa katıldım. Oğuzeli’nde katıldığımız son yılların en samimi programı bu.  Konuşmalar en basit ifade ile iyi niyetli konuşmalardı. Bu proje başladığı günden beri emeği geçenlerden Allah razı olsun. Herkes katkı verdi. GİMOB,  Gaziantep’in derdiyle dertlenen Ökkeş Özekşi de destek verdi. Sezer bey temkin koyarak güzel anlattı.  En son aşamaya geldiğinde ve bittiğinde hepimizin memleketimize bir eser bıraktığımızda alacağımız mutluluk değer. Ne zaman Oğuzeli’nde bir konuşma olsa mobilya kent gündeme geldi. Herkes bu konudan haberdar. Elde olmayan nedenden dolayı süreç uzadı. Geç oluyor ama güç olmayacak. Hayır ve bereket Oğuzeli’nin toprağından çıkacak. Gaziantep’e mobilyada birinci olmalı. Gaziantep 140 ülkeye ihracat yapılıyor. Mobilya kent ve mobilyadaki durumu kentimizin derdini dert edinen Ökkeş Özekşi yazdıktan sonra fark ettik. Çünkü Gaziantep onu okuyor. Fuar konu ise çok heyecanlandırıcı. Pınar Tümüklü tasarım kursu dedi, çözüm geldi., fuar dedi çözüm geldi. Bizim insanımız samimi olduğumuz sürece çözüm üretiyoruz”

gaziantep-kazanacak5.jpg

KILIÇ: ÇOK EMEK VE PARA HARCANDI

Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç da mobilya kent için çok emek verildiğini söyledi. 5 yıl önce burada yine toplantı yaptıklarını anlatan Kılıç, “Önümüze çok engeller çıktı. Gönül isterdi ki, buradaki esnafın genel kurulu kurmayı hayal ettiğimiz mobilya sitesinde yapması. Bazen yürüdüğümüz yollar engelli oluyor. Bazen engeller çıkıyor. Sağ olsun Sayın Ökkeş Özekşi konuyu gündemde tuttu, sorunları dile getirdi. tüm bu gelişmelerden sonra asla pes etmedik ve inancımızdan vazgeçmedik. İyi mesafe aldık. Evet burası Gaziantep’e 17 kilometre uzaklıkta havaalanın yanında olan bir ilçe. Tarım ilçeyiz. Mobilya kent için tespit ettiğimiz alan 1 milyon 300 metrelik alan tamamen taşlı kayalık bir alan. Tarım arazi değil. Tercihteki en büyük nedeni bu. Eğer burası biterse, devlet kazanacak, millet kazanacak, ilçemiz kazanacak ve ilimiz kazanacak. Herkes kazanacak. Burada yapacağımız yatırım Gaziantep’e değer katacak. Buraya çok emek ve para harcandı. Haritaları kendileri yaptırdılar, etütleri imar planını kendilerini yaptılar. Sadece kararlarını aldık ve biz bir para harcamadı. Hepsi GİMOP tarafından harcandı” dedi. 

gaziantep-kazanacak7.jpg

PÜMÜKLÜ’NÜN YÖNETİMİ

Yönetim kurulu asil üye

Ayşe Pınar Tümüklü (Başkan)

Abdulllah Demir, Mehmet Şahin Kastul, Mehmet Erdal Köroğlu, Seyit Karayılan ve Necla Katırcı

Haber : LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

gaziantep-kazanacak4584.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.