1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep için uyarılar ne zaman suç oldu ?
Gaziantep için uyarılar ne zaman suç oldu ?

Gaziantep için uyarılar ne zaman suç oldu ?

Baro Başkanı Bektaş Şarklı, gazetemizin 25. yılını kutladı

A+A-

Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş Şarklı, Gazetemizin 25.yılını tebrik etmek amacıyla yaptığı ziyarette, Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’nin yazısından dolayı ifadeye çağrılması olayını da değerlendirdi. Bektaş Şarklı,”Ökkeş beyin, Gaziantep’in geleceği açısından yaptığı uyarılar elbette olacaktır. Kamu gücünü elinde bulunduranların bu uyarılar neticesinde gerekli tedbirleri almaları gerekir. Buradan başka sonuçlar çıkarmak, bu olayı bozgunculuk diye nitelendirmek, şehrin gelişmesine zarar veriyorlar şeklinde neticeler çıkarmak son derece yanlıştır. Gaziantep'in yaşanabilir bir kent olması yolunda, tavsiye ve öngörü şekliyle yapılan uyarılar ne zaman suç oldu, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu anlamda kendisine Valilik talimatıyla soruşturma açılması, ifadesine başvurulmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

UYARILAR ELBETTE OLACAKTIR

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı çeyrek asrı geride bırakan Gazetemizi ziyaret ederek 25.yıldönümünü kutladı. Şarklı ziyareti sırasında Özekşi’nin Haftaya Bakış Köşesindeki yazısından dolayı ifadeye çağrılmasını da değerlendirdi. Şarklı, “Adli yıl açılış konuşmamda Türkiye’deki adalet sistemindeki soruşturmalardaki olumsuzluklardan bahsetmiştim. O gün konuşmamın bir örneği de Ökkeş beydi. Ökkeş bey bu şehrin ileri gelen saygın gazetecilerinden yıllarını vermiş bir gazeteci arkadaşımız. Bu anlamda kendisine Valilik talimatıyla soruşturma açılmasının, ifadesine başvurulmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü Ökkeş bey veya Gaziantep’in diğer STK yöneticilerinin veya yerel basının Gaziantep’in geleceğiyle, Gaziantep’in insanlarının yaşantısını daha iyi sürdürebilmesi açısından yaptığı uyarılar elbette olacaktır. Bunu bütün meslek örgütlerinin STK’larında temel amacı bence şudur; buradan başka sonuçlara en azından ulaşılması doğru olmamıştır. Bu anlamda ifadeye çağrılması da doğru olmamıştır” diye konuştu.

BİZ BURADA YAŞAYACAĞIZ

‘Şehrimizi hepimiz seviyoruz’ diyen Şarklı konuşmasını şöyle sürdürdü:”Gaziantep’te yaşayan yurttaşlar olarak tek amacımız tek hedefimiz şu; Gaziantep’te yaşayan insanların sağlıklı, huzurlu ve güvenilir bir şehir içerisinde yaşaması, bununla ilgili de elinde kamu gücünü bulunduranların bizim uyarılarımız veya Ökkeş Beylerin uyarıları neticesinde gerekli tedbirlerin alınması. Olay bu kadar basit. Buradan başka sonuçlar çıkarmak işte bu olayı bozgunculuk diye nitelendirmek şehrin gelişmesine zarar veriyorlar şeklinde neticeler çıkarmak son derece yanlış olacak. Çünkü buradaki kamu görevlileri zamanı geldiğinde bu şehirden ayrılacaklar ama burada yaşayan, burada çocukları olan ve torunları olan burada yaşayacak olan biz Gaziantepliler, yurttaşlar olarak her zaman burada kalacağız. Şehrimizi hepimiz seviyoruz, şehrimize hepimiz sahip çıkacağız. Çünkü biz burada yaşayacağız.”

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL BİR HAK

Düşünce ve ifade hürriyetinin Anayasadan kaynaklanan bir hak olduğunu da hatırlatan Şarklı, “Biz elbette basında STK’larda gerekli gördüğümüz durumlarda gerekli tedbirlerin alınmasıyla ilgili uyarıları her zaman yapacağız. Bu aynı zamanda Anayasadan kaynaklanan düşünce ve ifade hürriyetidir. Bu anlamda da soruşturma açılması doğru olmamıştır. Bir an önce bu yanlıştan en azından bundan sonra yapılacaklardan bence geri dönülmesi lazım. Bunlar düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilmelidir. Ökkeş bey bu anlamda, gazetecilik faaliyetleriyle, köşe yazılarıyla kendisini ilgiyle takip ettiğimiz  bir yazarımız. 25.Yıl anısına da kendisine bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır diyerek kahve fincanı takımını Gaziantep barosu avukatları adına takdim ediyoruz” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.