1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep hibede ilk sıralarda
Gaziantep hibede ilk sıralarda

Gaziantep hibede ilk sıralarda

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Projesi Hibe Sözleşmesi” Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın da katıldığı toplantıda imzalandı.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Projesi Hibe Sözleşmesi” Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın da katıldığı toplantıda imzalandı. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Programı" kapsamında 947 projeye 26 milyon 212 bin lira hibe desteği sunulacağını belirten Vali Gül, Gaziantep’in Türkiye’de hibelerden en fazla pay alan ikinci il olduğunu söyledi. 

VALİ GÜL:10 YILDIR HİBE VERİLİYOR

Onat Kutlar Salonu’nuda Ziraat Odaları başkanları ve çok sayıda çiftçinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Davut Gül, Gaziantep’in Türkiye’de hibelerden en fazla pay alan ikinci il olduğunu söyledi. Vali Gül,”Müracaat edenlerin yüzde 95’i hibe almaya hak kazandı. İyi bir projeniz varsa mutlaka desteklenmiştir. Türkiye’de son 10 yıldır hibe veriliyor. 26 Milyon liralık hibe alacak. 52 milyon liralıkta bir tarımsal yatırım yapmış olacak” dedi.

TAŞDOĞAN:SU İSRAFI SONA ERSİN

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, her şeyin değiştiğini, tarımın da geliştiğini belirterek, “Bireysel sulama projeleri doğru projelerdir. Devletimiz katkı veriyor. Hem sudan tasarruf sağlanacak, hem ürünün kalitesi artacak. Bu yöntemlerin yaygınlaşması gerekiyor. Tarımsal girdiler azalsın. Su israfı sona ersin. 1020 projeyle Gaziantep’te yeni bir modernizasyon olacak. İnşallah bunların sayısı artarak devam eder” dedi.

BİZDE DE MODERN TARIM BAŞLADI

Antepfıstığında sulama ile her yıl verim alınacağını belirten Taşdoğan, ”Amerika bizden Antepfıstığı aşısını götürdü. Ülkesinde Antepfıstığı yetiştiriyor. Şu anda da dünyanın en çok Antepfıstığı yetiştiren ükesi ABD’dir maalesef. Ektikleri alanda damlama sulama yapıyorlar. Her yıl ürün alıyorlar ve ürünü daha fazla alıyorlar. Niye modern tarım yapıyorlar. Modern tarım artık bizde de başlamıştır. 947 çiftçimiz bundan istifade edecek” dedi.

KARAYILAN:947 ÇİFTÇİNİN PROJESİ KABUL EDİLDİ

İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığımız Bireysel Sulama Projelerinde bu Yıl 947 Çiftçimizin 52 Milyon 600 Bin TL Tutarındaki Sulama Sistemi Yatırımlarına yüzde 50 Oranında Hibe Desteği verildiğini söyledi. Karayılan, “2019 yılında müdürlüğümüze 1040 çiftçimiz proje müracaatı yapmış, 947 çiftçinin 1020 projesi uygun bulunmuş ve kabul edilmiştir” dedi.

BU YIL 3.OLDUK

Tarımsal sanayinin başkenti olan Gaziantep’in tarımsal ihracatın yüzde 11’ini gerçekleştirdiğini belirten Karayılan, “Makarna ihracatının yüzde 70’i, Antepfıstığı ihracatının yüzde 60’ı, irmik ihracatının yüzde 52’sini yapıyoruz. Gıda denetimlerine, sulama projelerine önem veriyoruz. 4 yıl üstüste Türkiye 2.ncisi olduk. Bu yıl 3.cü olduk” diye konuştu. Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar ise, çiftçiler adına emeği geçenlere teşekkür etti. Belpınar, “Tarımda en büyük girdi sulama ve gübre girdileri. Güneş enerji sistemi çiftçiye büyük katkı sağlayacak” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum