En fazla geçiş ise yüzde 13,2 oranı ile gri yakadan beyaz yakaya olurken gri yakadan mavi yakaya dönüşüm yüzde 5,5 oldu.

Kariyer.net, deprem bölgesi işgücü piyasasında son bir yıldaki değişimi gösteren verileri ve Deprem İstihdam Seferberliği projesinin mevcut durumunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesinde yaşayan adayların özgeçmişleri üzerinden gerçekleştirilen analize göre, deprem öncesinde bölgede ikamet eden yaklaşık 1,5 milyon adayın yüzde 14,2'si depremden sonra farklı illere göç etti. Buna göre en çok göç veren şehirler sırasıyla Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay ve Şanlıurfa olurken en çok göç alan şehir ise İstanbul oldu.

FARKLI İLLERE TAŞINILAR

Farklı illere taşınan adayların yüzde 67,1'i deprem sonrasında en az bir iş ilanına başvuru yaptı. İkameti değişmeyen adayların ise yüzde 48,4'ü iş başvurusu yaptı. Deprem bölgesinde ikamet eden adaylar, genel ortalamadan yüzde 80,1 daha fazla başvuru yaparken, depremden etkilenen ve farklı bir ilde yaşamaya başlayan adayların, genel ortalamadan yüzde 150 daha fazla başvuru yaptığı görüldü.

DEĞİŞİM İNCELENDİ

Kariyer.net verilerine göre depremden etkilenen adayların özgeçmişleri incelendiğinde yüzde 7,3'ünün özgeçmişlerindeki pozisyonların değiştiği ortaya çıktı. Pozisyonu değişen adayların yüzde 52,5'inin meslek gruplarının da değiştiği görüldü. Bu kapsamda beyaz yakadan mavi yakaya dönüşen adayların oranı yüzde 6,1 olurken beyaz yakadan gri yakaya geçenlerin oranı yüzde 9,9 oldu. Mavi yakadan beyaz yakaya geçiş oranı yüzde 7,3, gri yakaya dönüşme oranı yüzde 6 seviyesinde görüldü.

YÜZDE 20 ARTIŞ SAĞLANDI

En fazla geçiş ise yüzde 13,2 oranı ile gri yakadan beyaz yakaya olurken gri yakadan mavi yakaya dönüşüm yüzde 5,5 oldu.

Normal şartlarda beyaz yakalı adaylar mavi yaka veya gri yaka ilanlara başvuru yapmazken depremden etkilenen beyaz yakalı adayların bir kısmının mavi ve gri yakaya dönüşmesinin ardında deprem sonrası oluşan koşullar yatıyor. Deprem bölgesinde yer alan 11 ilde yayınlanan yeni iş ilanı sayılarına göre, deprem döneminde yüzde 16'lık düşüş yaşandığı, deprem sonrasında temmuz ayına kadar dalgalanma, temmuz ayı itibarıyla ise ilan sayılarında deprem dönemi öncesine göre yüzde 20 artış yaşandığı tespit edildi. Depremin etkili olduğu 11 il içinde en fazla ilana sahip olan iller sırasıyla Adana, Gaziantep ve Diyarbakır oldu. Depremden en çok etkilenen 3 il olan Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da ise yayınlanan ilan sayıları 2023'ün son döneminde deprem öncesi seviyelere ulaştı.