Baş ”Özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hidrojen ekosistemi oluşturma konusunda iddialı olduğunu gördük. Türkiye genelinde 6 belediyenin toplu taşımada hidrojenli araçlar üzerine fizibilite çalışmaları yaptığını biliyoruz. Hidrojenin üretimi, depolanması ve kullanımını içine alan çok kapsamlı bir çalışma var. Hidrojenli aracımızı Gaziantep'te test ettik, oldukça başarılı oldu. Önümüzdeki haftalarda hidrojenli otobüslerimizi Avrupa'da teste çıkarıyoruz.” dedi.  

Dünya genelinde şehirleşmenin çok büyük hızla ilerlediğini, temiz ulaşım modellerinin sisteme dahil olmasının çevresel endişeleri hafifleteceğini dile getiren Baş, şöyle konuştu: "Büyük şehirlerin nüfusu ve sayısı artıyor. Buralardaki kirlenmenin ana kaynağı olan ulaşımın etkisini azaltmak için birçok teşvik var. Bunlardan en önemlisi toplu ulaşımı teşvik. Yani özel araç kullanımını sınırlamak ve kirleten yakıt kullanan araçların şehre girişini kısıtlamak. Karsan olarak otomotiv sektöründe 3 alana odaklandık. Bunların başında şehir taşımacılığında elektrikli otobüslerle öncü olmak, ikincisi otonom olarak adlandırılan sürücüsüz otobüsleri geliştirmek, üçüncüsü ise hidrojen yakıt pilli otobüsleri piyasaya kazandırmak."

Gıda israfının önüne geçilecek Gıda israfının önüne geçilecek

AVRUPA’DA TESTİ ÇIKARIYORUZ

Baş, Türkiye'de hidrojenli araçların sisteme kazandırılması yönünde ciddi çalışmalar olduğunu, hidrojen yakıt pilli otobüslerin de şirketin odağında olduğunu söyledi. Hidrojenin ulaşımda kullanılmasına ilişkin Baş, şu ifadeleri kullandı: "Özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hidrojen ekosistemi oluşturma konusunda iddialı olduğunu gördük. Türkiye genelinde 6 belediyenin toplu taşımada hidrojenli araçlar üzerine fizibilite çalışmaları yaptığını biliyoruz. Hidrojenin üretimi, depolanması ve kullanımını içine alan çok kapsamlı bir çalışma var. Hidrojenli aracımızı Gaziantep'te test ettik, oldukça başarılı oldu. Önümüzdeki haftalarda hidrojenli otobüslerimizi Avrupa'da teste çıkarıyoruz. Önce Lüksemburg'da, sonra İtalya'da ihalelere giriyoruz. Hidrojen yakıtlı şehir içi otobüslerinde de pazarda iyi bir noktaya gireceğiz. Artık Avrupa'da bir ihale çıktığı zaman Karsan ismi bütün belediyelerin ajandasına girebiliyor. Bu, bizim için büyük bir gurur. Girdiğimiz pazarlarda birinci olduğumuz, ikinci olduğumuz yerler var. Pazar penetrasyonumuzu sürekli artırmaya çalışıyoruz. Uzak Doğu'ya bile gitmeye başladık. Geçen sene sonunda Japonya'da ürün tanıtımlarımızı yaptık, 6 metrelik elektrikli aracımızı tanıttık. Orada testlerimiz devam ediyor. Yeni araçları alan belediyelere teslimatlarımız başlıyor. Bunlar, Karsan'ın orta ve uzun vadede bir dünya markası olması yolunda hepimizi gururlandıran, bize büyük enerji veren süreçler. Tüm araçlarımız Türkiye'de üretiliyor ve ihraç ediliyor." AA
 

Editör: Ebru Kont