1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep ekonomisi masada
Gaziantep ekonomisi masada

Gaziantep ekonomisi masada

Davut Gül: En önemli sermayemiz beşerî sermayemizdir dedi

A+A-

Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen panelde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, kentteki 5 Organize Sanayi Bölgesi’nde 240 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek kentte iş yapma kültürünün yüksek olduğunu söyledi. Davut Gül “Gaziantep birlikte iş yapma kültürünün yüksek olduğu bir şehir. Gaziantep'in diğer Anadolu şehirlerinden farklı kılan temel özelliklerinden birisi de bu. Bu şehrin ham maddesi yok, liman şehri değiliz. En önemli sermayemiz beşeri sermayemiz. Beşeri sermayenin de eğitimli olması lazım. Bunun için de olabildiği kadarıyla meslek liseleriyle, dört üniversitemiz başta olmak üzere eğitimde eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.” dedi. Gaziantep'i bir adım daha öteye götürülmesi için çalışıldığını belirten Gül, “Organize sanayi bölgemiz 240 bin çalışanı ile evine ekmek götürmektedir. Güvenli şehir olmak çok önemli ve güvenli şehri hep birlikte sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.  Davut Gül, sözlerine devamla, “ Bunun için de olabildiği kadarıyla meslek liseleriyle, dört üniversitemiz başta olmak üzere eğitimde eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Gaziantep'i bir adım daha öteye götürülmesi için çalışıyoruz. Güvenli şehir olmak çok önemli ve güvenli şehri hep birlikte sağlıyoruz.” dedi.

Panelde, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doktor Yıldız Özkök, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent birer konuşma yaptı. Hürriyet Gazetesi Çukurova Bölge Temsilcisi Erdal Fernergiz ise Gaziantep'in sanayi ve ekonomik anlamdaki katkıları ile Türkiye'nin sigortası haline geldiğini vurguladı. Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Noyan Doğan yaptı. Panelde, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doktor Yıldız Özkök, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent birer konuşma yaptı.

KİLECİ: PANİĞE KAPILMADAN MÜCADELE ETTİK

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep'in pandemi sürecini başarı ile yönettiğini belirterek, "Pandemi başladığında tüm dünyada bir panik havası yaşandı. Gaziantepli sanayici ve ihracatçılar ise asla paniğe kapılmadan, süreci başarı ile yönetti" dedi. Kileci, “Çünkü bu şehir tarih boyunca hiçbir şeyi kolay elde etmemiştir. Tarih boyunca tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu, üzerinde hesapların yapıldığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Eğer sorunlar karşısında dirayetli, çalışkan ve hırslı değilseniz, çözüme odaklanamıyorsanız ayakta duramazsınız. Sistem sizi dışarı atar. Her türlü zorlukla nasıl mücadele edeceğini bilen bir toplum olduğumuz için bu problemi kazanca çevirmeyi bildik. Bu başarıda Gaziantep'in üretim çeşitliliğinin büyük önemi var. Hemen her alanda üretimde söz sahibiyiz.” diye konuştu.

İHRACATTA 10 MİLYAR DOLAR HEDEFİNİ YAKALADIK

Başkan Kileci, konuşmasında şunları söyledi: “Biz pandemiden şanslı çıktık. Bizim yüzde 30 civarında ihracat artışımız var. Bu Türkiye ortalamasının yaklaşık 2,5 katıdır. Şu an itibariyle son 365 günlük ihracatımız 9,8 milyar doları buldu. Yılsonuna kadar eğer bir olağanüstü durum yaşanmazsa 10 milyar doları rahatlıkla geçeceğiz. Ürün, sektör ve pazar çeşitliliğimiz ihracat artışındaki en büyük etkendir. Pandemi öncesi bizim en iyi pazarımız Orta Doğu ülkeleriydi. Ama yaşanan konjonktürel problemlerden dolayı pazardaki payımızı büyük ölçüde kaybettik. En büyük pazarımızı kaybederken, ihracatımızı artırmayı başardık. Çünkü yeni pazarlar bulmak için hiç olmadığımız yerlere gittik ya da zayıf olduğumuz pazarlara ağırlık verdik. En önemli konu bu başarının sürdürülebilir olması. Daha doğru, çevreci, uluslararası standartlara uyan üretim yapmamız gerek.”

MÜFREDAT VE TEŞVİKLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Sözlerine şöyle devam eden Kileci; “Bu arada konuşmamız gereken iki önemli konu daha var. Birincisi; eğitim müfredatını günümüz ihtiyaçlarına göre tamamen değiştirmek gerek. İkincisi de tüm teşvikler gözden geçirilmeli. Bölgesel, sektörel ve coğrafi şartlara göre kümelenmeler oluşturulup, bölge insanının dinamiklerine göre o bölgenin desteklenmesi gerek. Her yerde her sektörün olmasına gerek yok. Ama belli bölgelerde belli sektörleri desteklemek gerek.” İfadeleri kullandı.  

NEHİR, DEMİR VE DENİZ YOLU ÇOK ÖNEMLİ

Nehir, demir ve deniz yolu taşımacılığı konularında da konuşan Kileci; “Pandemi döneminde lojistiğin önemi daha da ortaya çıktı. Bu alanda global krizler yaşandı. Biz ülke olarak önümüzdeki süreçte nehir yolu, deniz yolu ve demir yolu taşımacılığına ağırlık vermek zorundayız. Mesela nehir yolundan hiç faydalanmıyoruz. Bu konuda dünyada çok başarılı örnekler var. Kamu eliyle olmuyorsa da özel sektör desteklenerek lojistikte avantajlı bir konuma gelmek gerek. Çünkü artık 5 bin kilometre boyunca tır sırtında ürün taşımak günümüz gerçekleri ile bağdaşmıyor." dedi.

Gaziantep ekonomisinin ve yatırımlarının ele alındığı Ekonomi Zirvesine Gaziantep Valisi Davut Gül, OSB Başkanı Cengiz Şimşek ile çok sayıda sanayici ve iş adamı da katıldı. Zirve kapsamındaki panelde GAİB Başkanı Kileci'nin yanında, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkök ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Nilüfer Çevikel konuşmacı olarak katıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.