1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Gaziantep eğitime hazır
Gaziantep eğitime hazır

Gaziantep eğitime hazır

Gaziantep’te 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için ders zili çalıyor. Yüzyüze eğitimden ilk etapta okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri yararlanacak.

A+A-

 İlimizde 48 bin birinci sınıf, 12 bin tane de okul öncesi öğrenci ders başı yapacak. Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, okullarda maske,mesafe ve temizlik konusunda her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, “Okullarımız hazır, ekiplerimiz hazır, öğretmenlerimiz görevlerinin başında. Gaziantep eğitime hazır. İnşallah problem yaşamayacağız” dedi. 

SALGIN ANLATILACAK

Öğrencilerin ilk hafta okula bir defa geleceğini belirten Yasin Tepe, ikinci ve üçünçü haftalarda bunun artacağın daha sonrasında ise bilim kurulunun kararına göre planlama yapılacağını ifade etti. Tepe, ”Diyelim sınıf 30 kişilikse her gün 5 veya 6 kişiyi alacağız. Bir çocuk haftada bir kere gelecek, uyum haftası gibi birşey olacak. Çocuklara ve velilerine salgın dönemini anlatacağız. Matematik dersinde sosyal mesafeyle ilgili de ders verilecek. İlk hafta 5 saatlik bir eğitimimiz olacak. İkinci hafta bunların eğitimlerini 2 güne, üçüncü hafta belki 3 güne çıkaracağız. 3. haftadan sonra bilim kurulunun gözlem heyeti var, bakanlığımızın gözlem heyeti var, bir gözlem yapacaklar, ondan sonra yeni bir karar çıkacak. Çünkü yaşanacak olayları şu anda kestirmek çok zor ama amacımız burada çocukların okulda neler yapmaları, neler yapmamaları gerektiğiyle ilgili daha çok eğitim vermek” diye konuştu. 

BÜTÜN DÜNYA BUNU YAPIYOR

Bütün dünya ülkelerinde okulların bu sistemle açıldığını, okulların tam zamanlı hiçbir ülkede açılmadığını dile getiren Tepe şöyle konuştu:”Bakanlığımız dünyayı da gözlemliyor. Bu şekilde bir sistem uygulanmış,  salgın açısından risk görmedikleri zaman bir sonraki adıma geçiyorlar. İleriki tarihlerde bir program yapılacak. Yüzyüze eğitimden okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri yararlanacak. Diğer sınıflar için ise uzaktan eğitim olacak. 21 Eylül ile birlikte her öğretmen kendi sınıfındaymış gibi uzaktan eğitim verecek. EBA TV normal yayın akışını yapıyor. Biz eğitimle ilgili 8. ve 12. sınıflara destekleme yetiştirme kursları veriyoruz. İsteyen her çocuğa bu ortamı kurduk. Sınıflar çok rahat olacak. Mevcut 30’sa 5’e bölünecek. Yani 6 kişilik sınıflarda çocuklarımız eğitim-öğretim görecek. Büyükşehir belediyemiz, ve milli eğitim olarak ailelere eğitim veriyoruz. Hem annelere hem de çocuklara eğitimlerimiz devam edecek. Bu eğitimlerde birbirinize mesafeli olun, maskesiz dolaşmayın, maskeniz kaybolduğunda veya düşürdüğünüzde alıp tekrar takmayın, arkadaşınızın maskesini kullanmayın diyoruz. ”

YEMEK YOK

 Okulların eğitim-öğretime hazır olduğunu, bunun için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de destek verdiğini anlatan Tepe, “Valimiz, Büyükşehir ve diğer ilçe belediyeleri bizlere çok ciddi destek veriyorlar. Büyükşehir tarafından alınan 500 adet püskürtmeli cihazla okullar temizlenecek, dezenfekte edilecek. Hem maske, hem dezenfektan ve aparatları ile ilgili 3 haftalık plan yapıldı. Her çocuğa iki tane maske verilecek. Bu süreçte kaybedebilirler, düşürebilirler veya yanlış kullanabilirler. Kantinler kapalı olacak, yemek olmayacak. İleride açılır diye hem biz hem Büyükşehir kantincilere eğitim verdik, aynı şekilde servis şoförlerine eğitim verdik. Her teneffüs sonrası lavaborlarda ve koridorlarda dezenfektan işlemi yapılacak. Her gün öğrenciler ayrıldıktan sonra binanın tamamı temizlenecek. Okullarımız temiz, okullarımız hazır, ekiplerimiz hazır, öğretmenlerimiz görevlerinin başında. Her şeyimiz hazır. Gaziantep eğitime hazır. İnşallah problem yaşamayacağız” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum