1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep dini kitap okumada birinci
Gaziantep dini kitap okumada birinci

Gaziantep dini kitap okumada birinci

* Vali Gül: Gaziantep fuarın da en iyisini yapar

A+A-

* Şahin: Yalnızca midemizle olmuyor

* Bakbak: Kitap yaşantımızı değiştirir

* Kirazoğlu: Spora kitap okuma hareketi de eklendi

* Taşdoğan: Dinimizin ilk emri

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Diyanet Vakfı ve Gaziantep Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen 5’inci Gaziantep Kitap ve Kültür Günleri, düzenlenen törenle başladı. Açılışta dikkat çeken bir konuşma yaparak bilgi veren İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep kitap okumuyor iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Bugün Gaziantep Diyanet Vakfı Kitapevi ciro bakımından Türkiye’de birinci” dedi.

17-26 Mayıs 2019 tarihlerinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda saat 11.00-23.00 arasında 9 gün boyunca açık olacak olan kitap günlerine katılım büyük oldu. Tören için çok sıcak olmasına karşın kapalı bir alan oluşturulmayışı dikkat çekerken, açıkta ve güneşte kalanlar kenarlara ağaç altlarına gitmek zorunda kaldı. 

EN FAZLA CİRO GAZİANTEP'TE

Açılışta konuşan İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep kitap okumuyor iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Bugün Gaziantep Diyanet Vakfı Kitapevi ciro bakımından Türkiye’de birinci” derken Ak Parti Milletvekili Derya Bakbak, “Okuyan insanın yaşantısı değişir, arkadaş çevresi değişir, eşini seçimi değişir, çocuklarına bakış açısı değişir” dedi. Milletvekili Sait Kirazoğlu, ”Okumakla Gaziantep’i çok daha güzel günlere taşıyacağız” diye konuşurken, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, okumanın öneminin anlatıldığı Alak suresinin ilk ayetlerini okudu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Yalnızca midemizle olmuyor. Çocuklarımızı kitaplarla buluşturmamız gerekiyor” derken Vali Davut Gül, “Gaziantep her şeyin en iyisini yapar” dedi.

VALİ GÜL: GAZİANTEP EN İYİSİNİ YAPAR

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’in, her şeyin en iyisini yapan bir şehir olduğunu, kitap fuarında da en iyisini yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi. Vali Gül, “Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor” kampanyası ile evlere girdik, öğretmenlerimiz gönüllü olarak aileleri ziyaret ediyorlar. Veliler, öğretmenler, öğrenciler kitap okuyorlar. Burada alınan kitaplar, bir sonraki Ramazan ayına kadar kampanyanın alt yapısını güçlendirecek” dedi

GAZİANTEP MEDENİYETİN GÖZBEBEĞİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, buranın eskiden küçük Buhara olarak anıldığını hatırlatarak, “Biz bu şehri tekrar o günlerine getirmek için çalışıyoruz. Gaziantep, medeniyetin göz bebeği, medeniyetin taşıyıcısı, bugün 4 tane üniversitesi bulunan üniversiteler şehri. Gençlerimizin sporla gelişmesi, ruhi gelişimi için ‘Gaziantep okuyor’ diyoruz. ‘Gaziantep Okuyor’a bugün 250 yayın kuruluşuyla yazarlarımızla fırsat veriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SADECE MİDEMİZLE OLMUYOR

‘Gençlerimiz bizim hazinemiz, onları geleceğe hazırlamamız gerekiyor’ diyen Şahin, “Sosyal Medya bizleri suya çizilmiş çizik gibi derinliği olmayan bir şekilde yetiştiriyor. Mutlaka okumamız, derinleşmemiz, uzmanlaşmamız gerekiyor. Kendimizi bir konuda çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Yalnızca midemizle olmuyor. Çocuklarımızı kitaplarla buluşturmamız gerekiyor. Bu bir bayrak yarışı, yarın sizler burada olacaksınız” dedi.

ÇELİK:GAZİANTEP’E OKUMAK YAKIŞIR DÜSTURUYLA BAŞLADIK

İl Müftüsü Ahmet Çelik, 5 yıl önce göreve ilk başladığı dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep’e bir kitap fuarı yapılması konusunda görüşmelerde bulunduğunu anlattı. Çelik, “Gaziantep’e bir kitap fuarı yakışır Gaziantep’e okumak, yakışır düsturu ile başlamıştık. Gaziantep’te 5’inci Kitap ve Kültür Fuarı Günleri başlamış oldu”dedi.

GAZİANTEP KÜÇÜK BUHARA

Gaziantep’in, Küçük Buhara olduğunu belirten Çelik, ”Bu şehir sanayi kenti,gastronomi kenti olmasının yanı sıra büyük isimleri yetiştiren büyük bir kenttir. 5 yıl önce Diyanet Vakfı Kitapevini açmıştık. Sizinle bir sevincimizi paylaşmak iistiyorum.  Bugün Gaziantep Diyanet Vakfı Kitapevi ciro bakımından Türkiye’de birinci. Bunu alkışlamak gerekir. Gaziantep kitap okumuyor diyorlar doğru değil. Rakamlar, Gaziantep’in kitap okuma yolunda hızla ilerlediğini gösteriyor. Yeter mi yetmez” dedi.

OKUMAYI SEVEN BİR MİLLETİZ

‘İlk emri oku diyen bir dinin mensupları olarak kitapla alabildiğince dost olmalıyız’ diyen Çelik, ”Bizim medeniyetimizin şaha kalktığı dönemler yöneticilerimizin de evlerinde dolu dolu kütüphane olduğu dönemlerdir. O arayı kapatmak zorundayız. Biz millet olarak okumayı seven bir milletiz. Okumak, bizim özümüzde var. Deyim yerindeyse ceketimizin astarında kaybettiğimiz okuma değerini arayıp bulmak, yeniden insanımızla buluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

TAŞDOĞAN İLK AYETLERİ OKUDU

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan konuşmasında, okumanın öneminin anlatıldığı Alak süresinin ilk ayetlerini okudu. Taşdoğan, “Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Esirgeyen ve bağışlayan Allahın adıyla.Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı.  İnsana bilmediğini öğretti. Sadaka Allahu 'l-Azim. Allaha emanet olun” dedi.

KİRAZOĞLU: SPORA OKUMA HAREKETİ DE EKLENDİ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Kirazoğlu, Gaziantep’in, sanayisi, mutfağı  ticareti ile üreten bir şehir olmasının yanı sıra, kültürü, okuması, sporuyla da örnek bir şehir olduğunu söyledi. Kirazoğlu, “Sayın Valimizin önderliğinde bir spor hareketi başladı. Buna bir okuma hareketi eklendi. Okumakla Gaziantep’i çok daha güzel günlere taşıyacağız.” dedi.

BAKBAK: OKUYAN İNSANIN EŞİNİ SEÇİMİ DEĞİŞİR

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, okumanın ruhu yücelttiğini, çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, ”Okuyan insanın yaşantısı değişir, arkadaş çevresi değişir, eşini seçimi değişir, çocuklarına bakış açısı değişir. İnsan okudukça merak artar, merakı arttıkça okumak isten. Okumakla bilgi birikimi artan insanın çevresine, ailesine, ülkesine faydası artar” dedi. 

1 MİLYON GENÇ NÜFUSUMUZ VAR

Gaziantep’in 1 milyon genç nüfusu olduğunu belirten Bakbak, “Bu bizim için çok büyük bir özgüven. Biz gençlerimizi doğru yönlendirdiğimiz takdirde onlar geleceğin istikbali olacaklardır. Eğitim seviyesini çok daha yukarılara çıkarmamız gerekiyor bu da ancak okumakla olur” diye konuştu.  Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞi POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum