1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Bu projeyi istemiyor
Gaziantep Bu projeyi istemiyor

Gaziantep Bu projeyi istemiyor

İTİRAZ YAĞMURU

A+A-

Gaziantep’te oda, dernek, STK ve siyasi partiler ve vatandaşlar askıda olan Millet Bahçesi planına itirazda bulundu. 100”ü aşkın itiraz dilekçesinde Valilik binasının yıkılmaması ve mevcut plandan vazgeçilmesi istendi. CHP, Saadet Partisi, Gaziantep Kulübü ve Gaziantep Turizm Derneği ve Kültür Derneği Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçelerini dün verdi. Gaziantep Turizm Derneği’nin dilekçesinde hem övgü hem eleştiri vardı. Başkan Sıtkı Severoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibinin Kamil Ocak’ın yeriyle ilgili verdiği mücadeleyi takdirle karşıladıklarını belirtirken, dilekçede kent turizmi açısından planın büyük sorun yaratacağı eleştirisinde bulundu. CHP İl Başkanı Lütfü Demir, il, ilçe yönetimleriyle verdikleri dilekçede Valilik binasının yıkımının israf olacağı uyarısında bulundu. Gaziantep Kulübü Başkanı Tarık Aytekin planın geri çekilmesini isterken, yeni plan için çalıştay önerisinde bulundu.

SEVEROĞLU HEM ÖVDÜ, HEM İTİRAZDA BULUNDU

Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, yapılan plan tadilatında kent turizmi açısından kent merkezine ulaşımda en önemli güzergahlardan olan Prof. Dr.Muammer Aksoy Bulvarı’nın Valilik kavşağından itibaren kapatılacak olmasının büyük sorun yaratacağını söyledi. Severoğlu, ”Yapılacak olan Millet bahçesindeki ticari birimlerin Arkeoloji müzesinin meydandan görünümünü tamamen kapatacak olması adeta bölgeyi tanıyarak değil, hava fotoğrafları üzerinden çalışılmış bir proje hissi vermektedir. Bu kentimiz açısından kabul edilemez bir durumdur. Kentimizde resmi bayram, özel gün gibi tüm kutlamalarının ve mitinglerin yapıldığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinin sembolü olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanının ortadan kalkacak veya kadük kalacak olması itiraz nedenlerimizdendir” dedi.

ŞAHİN VE EKİBİNİN BU ÇABASINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ

Gaziantepimizin kültür ve turizminde önemli yer tutan tıpkı bugün yapılması planlanan Millet bahçelerinin o dönemdeki temsilcileri olan Yeşilsu, Turizm Aile Çay Bahçesi, Kavaklık, Kırkayak, Emirgan, Nurgana, Karpuzatan ve Hacivat, Karagöz gösterilerinin yapıldığı kıraathaneler gibi mekanlar varken plan revizyon raporunda Taksim Millet Bahçesine atıfta bulunulması anlaşılabilir bir durum değildir. Tüm bu itirazlarımıza rağmen TOKİ’nin 300 bin m2 inşaat alanına sahip ilk projesi Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve ekibinin üstün çaba ve çalışmaları ile yaklaşık 8 bin m2 inşaat alanına düşürülmüştür. Bu durum derneğimiz tarafından takdirle karşılanmaktadır. Plan revizyonunun mevcut imar kanunu imar yönetmelikleri, mekansal planlar yapım yönetmelikleri ile ilgili diğer mevzuatlara aykırı olmasından dolayı yönetim kurulu olarak itiraz ediyoruz” diye konuştu. 

LÜTFÜ DEMİR:CAMİ UYGUN BİR YERE YAPILSIN

CHP il, ilçe yönetimleri dün Millet Bahçesi planına itiraz ederek iptalini istedi. İsrafa karşı oldukları için plana itiraz ettiklerini belirten Lütfü Demir, “Biz israfa karşıyız. Yazık günahtır. Valiliğin yeri niye yıkılsın, ne olduda yıkılacak? Mademki çürük raporu var bugüne kaadar niye durdu? Daha 2-3 senesi öncesine kadar 10 milyon lira para harcandı ve iyileştirme yoluna gidildi. Ortada ne varki yıkılıyor niye? Niçin. bunun arkasından rant sağlayacak olanlar kimler? Yoksa cami yapılsın, nere yapılırsa yapılsın. Ama aklın yolu bir. Böyle yeşil alanları katlederek veya Gaziantep Kalesi’nin siluetini yok ederek tarihi dokuları engelleyerek bu işler olmaz. Yazıktır, günahtır sağduyuya davet ediyoruz. Onun için itiraz ediyoruz. Hani israf haram diyorlar israf haramsa işte buyur Müslümanlarsa yapmamaları gerekir. Anlamış değiliz bu meseleyi, cami yapılsın biz yapılmasın demiyoruz ama uygun bir yerde yapılsın” dedi. 

GAZİANTEP’İN AKCİĞERİ BETON YIĞINI OLACAK

Tüm Gazianteplileri yeşil alana sahip çıkmaya davet eden Demir, “Tüm Gazianteplilerin bu davaya sahip çıkması gerekir. Gaziantep’in akciğeridir burayı beton yığınına çevirmenin bir anlamı yok. Bir akciğer 100. Yıl parkı kaldı onunda büyük kısmı gidiyor zaten. Projeye dikkat ederseniz Valiliğin arkası da gidiyor. Ağaçta kesilecek, yollar kapanacak, yeşil alan tamamen beton olacak. Dava süreci başlayacak biz Gaziantep sevdalısıyız Gaziantep’i seviyoruz, kimselere rant sağlamak için yapmıyoruz kim Gaziantep’e bu konularda kötülük etmeye çalışırsa, daha doğrusu sağlıksız plan yapmaya çalışırsa biz ona karşıyız. Gelecek kuşaklara, torunlarımıza iyi bir Gaziantep bırakmak için mücadele ediyoruz. Bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Gaziantep sevdalıları olarak şehrimize iyi bir şeyler yapabilmek, yaptırabilmektir” diye konuştu.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI ORTADAN KALKIYOR

CHP il, ilçe yönetimleri Lütfü Demir’in konuşmasının ardından itiraz dilekçelerini Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. CHP plana, üst ölçek planlara aykırı olduğu, Muammer Aksoy Bulvarının trafiğe kapatılacak olması, askıda olduğu için TOKİ tarafından ihale yapılmasının hukuki olmadığı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanını ortadan kaldıracağı gerekçesiyle itiraz etti. Dilekçede, “Yapılan revizyon kentin tüm kutlamalarının ve resmi bayram töreni özell gün kutlamalarının yapılması yanında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı ortadan kaldırmakta, küçültmekte ve kadük bırakmaktadır” denildi. 

AYTEKİN:İTİRAZIMIZ VAR 

Gaziantep Kulübü’de , Kamil Ocak Stadyumu ve Valilik Binası’nın bulunduğu bölge için çıkarılan Revizyon Nazım ve Uygulama İmar Planına Büyükşehir Belediyesine verdikleri dilekçe ile itirazda bulundu. Kulüp Başkanı Tarık Aytekin, ”Şehrin kalbindeki 30 metrelik bir ana yolun trafiğe kapatılmasına itirazımız var. Askı süresi bitmeden ihaleye çıkan bir projeye itirazımız var. Çevresindeki tarihi yapılar ve mekanlar ile ilişkilendirilmeyen , ulaşım ilişkileri değerlendirilmeyen plana itirazımız var. Sadece 25 yıllık olmasına karşın “Ekonomik Ömrünü Tamamlamış” denilen Valilik Binası’nın gerekli teknik rapor ve işlemler tamamlanmadan yıkılmasına itirazımız var. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın ortadan kalkmasına itirazımız var” dedi.

ÇALIŞTAY İLE BELİRLEYELİM

Aytekin dilekçede şunları dile getirdi:”Yapılan imar planı ile uyumsuz ihaleye çıkan projeye itirazımız var. Üst ölçek planlara aykırılığa itirazımız var. 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planların aynı kararla geçmesine itirazımız var. Sonuç olarak İmar Kanunu, İmar yönetmelikleri, Mekansal Planlar yapım yönetmeliklerine ve ilgili diğer mevzuatlara aykırı bu plana itirazımız var. Bu kent bize atalarımızın mirası , çocuklarımızın ise emanetidir. Gelin ne atalarımızın kemiklerini sızlatalım ne de çocuklarımıza ilerde anlatamayacağımız , açıklayamayacağımız işlerin altına imza atalım. Bu planı geri çekerek buraya ne yapılması gerektiğini  yerel halkın, bölgeyi bilen tanıyan teknik kurum kuruluş ve kişilerin katılacağı bir çalıştay ile belirleyelim.”

SAADET PARTİSİ DE İTİRAZ ETTİ

Saadet Partisi, Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkartılan ve TOKİ tarafından yapım ihalesine çıkılan Valilik binası yıkımını ve Millet Bahçesi planına itiraz etti. SP İl Başkanı Mehmet İslam,Valilik binası yıkımının israf olacağını belirterek, ”Kamil Ocak Stadyumu’nun yıkımı ve yeniden değerlendirilmesi, Valilik binasının yıkılması; valilik ve çeşitli idari birimlerin yeni alanlara taşınması, Ülkemizin ve halkımızın ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğu bu günlerde bu binalarda bulunan bazı kamu kurumlarının kiraya taşınması veya eğitime açılacak okulların kamu binasına dönüştürülmesi şekliyle taşınmalarının yersiz ve israf olduğu kanaatindeyiz”dedi.    

YARIŞMA İLE PLAN YAPILSIN    

Böylesine önemli bir konunun,  kentin çok çeşitli kesimlerinde tartışılması gerektiğini belirten Mehmet İslam,”Beklentilerin ve önceliklerin değerlendirilmesi, çalıştaylar düzenlenmesi, bütünlüklü bir kentsel tasarım çalışması oluşturulması daha iyi olurdu. Saadet Partisi olarak diyoruz ki, hala zaman varken alanda yapılacak olan imar plan tadilatı, TOKİ tarafından yapılacak olan ihale ve valilik binasının yıkım kararı askıya alınmalı, Gaziantep’in çeşitli kesimlerini bir araya getiren buluşmalarla kentimizin önceliklerini göz önünde bulunduran bir program belirlenmeli ve ardından yarışma usulüyle bu alanda oluşturulacak kentsel çevre ortaya çıkarılmalıdır” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum