1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAZİANTEP BİR HAYIRSEVERİNİ DAHA KAYBETTİ
GAZİANTEP BİR HAYIRSEVERİNİ DAHA KAYBETTİ

GAZİANTEP BİR HAYIRSEVERİNİ DAHA KAYBETTİ

Gaziantep'te bir dönemin en hayırsever insanı olan ve sosyal faaliyetlerinin yanısıra 6 nokta körler derneği başkanlığı yapan Nurten Çakmur hayatını kaybetti.

A+A-

Gaziantep’te bir dönem sosyal çalışmaları ve yardımseverliği ile gönüllerde taht kuran, birçok STK’da görev yapan Nurten Çakmur hayatını kaybetti.  Çevik Çakmur ile evli olan Nurten Çakmur, geçirdiği rahatsız sonucu hayata veda etti. Özellikle sosyal çalışmalar ve yardımlaşma konusunda hassas olan Nurten Çakmur 19 yıl boyunca“Altı Nokta Körler Derneği” başkanlığını yapmıştı.

NURTEN ÇAKMUR ÖZGEÇMİŞİ.

Nurten Çakmur, Gaziantep’in eski ailelerinden olan Söylemez ailesinden, Hayri ve Bedriye Söylemez’in  kızı olarak dünyaya geldi.  İlk ve Kız Enstitüsü’ nü bitirdikten sonra, çok arzu ettiği halde aile baskısı nedeniyle tahsiline devam edemedi.

1963 Agustos unda, Ziraat Yüksek Mühendisi olan, Çevik Çakmur’la hayatını birleştirdi. Biri, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Nöroloji Profesörü, diğeri ODTÜ Endüstri Mühendisliğinden mezun; iki oğula sahiptirler. Halen Gaziantep’te yaşamaktadır.

Nurten hanımın  sosyal çalışmalara ve yardımlaşmaya olan arzusu, onu “Altı Nokta Körler Derneği” ile buluşturdu.  Bu dernekte verdiği, 26 yıllık hizmetinin, 19 yılını derneğin başkanı olarak gerçekleştirdi. Çevresindeki Gaziantep’in güzide ailelerine mensup hanımlarla birlikte, çok etkin çalışmalar yaptılar.  Çalışmaları sonucu öncelikle dernek,  çevrede en güvenilir, en çok sevilen, bir dernek haline getirdiler. Organize ettikleri, yılbaşı baloları, yemek organizasyonları, konser organizasyonları, kermesler vb. etkinlikler; hem dernek çalışmalarına kaynak sağladı hem de çevrenin yakınlaşmasına, kültürel gelişimi için faydalı olmuştur.

Bu çalışmaların semeresi olarak; Gaziantep’te körlerin kimseye muhtaç olmaması sağlandı, iş sahibi olmak isteyen körlere, maddi ve manevi yardımlar yapıldı, Okullardaki körler, Üniversite bitirinceye kadar hem burs, hem de dershane sağlanmış, özel gereksinmeleri temin edilmiştir. (özel daktilo, ses kayıt cihazları gibi).   Körler Okulunun örnek bir okul haline gelmesi için çalışmalar yapılmıştır.

Bu arada, bölge körlerinin eğitilmesi bağımsız hareket etme dersleri almalarını ve meslek edinmelerinin sağlayacak kurslar açılabilmesi için, özel projeli bir “Rehabilitasyon Merkezi” planlanmıştır. Merkezin kaba inşaatı bitirilmiş, ince inşaatı için de, para bloke edilmiş ve gereksinmeleri için de sponsorlar bulunmuştur. Ancak, görmeyen üyelerin aşırı tepkileriyle dernek başkanı ve beraber çalıştığı tüm gören üyeler dernekten ayrılmak zorunda kalmışlardır. Sonunda, bina bitirilememiş ve                    “ Çağdaş Bilim Okulları” na 5 yıllığına yap-işlet- devret şartlarıyla devredilmiştir. 5 senede bitince, bina aynı okula kiralanmıştır. Halen aynı okul aynı okulda  kiracı olarak kullanmaktadır.

Nurten Hanım aynı zamanda,  1986 da kurulan, “Gaziantep Lioness Kulübü” nün kurucu üyesi olmuş, sonradan, “Gaziantep Şahinbey Lions Kulübü” adını alan kulübün halen, “Etkin Üyesi” dir. Şahinbey Lions Kulübü’nün tüm çalışmalarına katkılarda bulunmuştur ve bulunmaktadır.

Ayrıca, “Gaziantep Turizm Derneği” üyesidir ve Yönetim Kurulunda da görev almıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum