1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Barosu’ndan suç duyurusu
Gaziantep Barosu’ndan suç duyurusu

Gaziantep Barosu’ndan suç duyurusu

Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın!

A+A-

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Sedat Peker'in yaptığı video yayınlarından hareketle, başta Sedat Peker olmak üzere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mehmet Ağar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı tarafından Baro adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Sedat Peker tarafından yayınlanan videolarda iddia edilen uyuşturucu ticareti, cinayet, tecavüz, yağma ve diğer benzeri iddiaların soruşturulması ve delillerin toplanması istendi. Şarklı, “Sedat Peker isimli kişi, uzun bir süredir devlet ve mafya ilişkileri hakkında videolar yayınlamakta ve bu videolarda işlenmiş olduğu iddia eden birçok suç hakkında beyanlarda bulunmaktadır. Sedat Peker isimli şahıs, videolarda şu anda İç İşleri Bakanlığı görevini sürdüren Süleyman Soylu ve milletvekili Tolga Ağar görevleri ile ilgili bulunmayan konularda çıkar amaçlı suç örgütünün faaliyetleri kapsamında suç oluşturan eylemlerde bulundukları, adı geçen kişiler ile birlikte ve dilekçede belirtilen diğer kişiler ile isimleri henüz tespit edilmeyen başka kişilerin de çok çeşitli sayıda suça iştirak ettiği, birçok suçun işlenmesine yardım ettiği, suç örgütleri ile ilişkisi olduğu gibi iddialarda bulunmuştur.

 Yine aynı şahıs, Mehmet Ağar hakkında suç örgütü liderliği yapması, çeşitli suçlarda azmettiren olması, uyuşturucu ticareti yapması, Emniyet Genel Müdürü ve İç İşleri Bakanı olduğu dönemlerde işkence suçlarına göz yumduğu, siyasetçi, sanayici ve yurttaş birçok kişinin faili meçhul cinayetlerle öldürülmesinde payı olduğu gibi iddialarda bulunmuş, Mehmet Ağar’ın oğlu ve Elazığ milletvekili olan Tolga Ağar’ın ise bir kadına tecavüz ettiği, bu kadının olaydan hemen sonra ölü bulunduğu ifade edilmiştir.

Sedat Peker’in kişisel Youtube hesabındaki toplam 7 videoda 23/5/2021 tarihinde tarafımızdan yapılan incelemede aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir” dedi. 

ÖRGÜTLERNME İŞARET EDİLİYOR

Şarklı devamla şunları söyledi: “Söz konusu videolarda anlatılanlar devletin eski ve yeni yöneticilerinin makamlarının getirdiği koruma ile illegal yapılarla birlikte hareket ettiklerini göstermektedir. İleri sürülen iddialar oldukça vahimdir. Örgüt faaliyeti çerçevesinde Cinsel saldırı, İnsan öldürme, işkence, uyuşturucu ticareti, şantaj, yaralama, yağma gibi suçlar ve bu suçları işledikleri iddia edilen kişiler videolarda anlatılmaktadır, hatta savcılıkça toplanması gereken deliller dahi bu kişi tarafından detaylıca aktarılmaktadır. Kısacası. Söz konusu videolarda uluslararası bir suç şebekesinin devlet içerisindeki örgütlenmesine işaret edilmektedir.  Söz konusu videolarda yer alan hususların bir kısmı bizzat şüpheli Sedat Peker’in beyanına göre ya kendisi tarafından bizzat gerçekleştirilen ya da örgüt içerisindeki konumu ve ilişkileri sebebiyle bildiğini ileri sürdüğü hususlardır. Yani anlatımlarına göre Sedat Peker tarif ettiği örgütün üyesi olarak eylemlerde ya doğrudan fail, azmettiren ya da tanık konumundadır. Bu nedenle de beyanlarda geçen hususların ayrıntılı bir araştırmaya tabi tutulması şarttır. Tüm bu hususlar ivedilikle araştırılmalı, beyanlarda ismi geçen kişilerin aralarındaki irtibatı ortaya çıkaracak biçimde iletişimin tespiti işlemleri yapılmalı, uçuş kayıtları gittikleri ülkelerdeki faaliyetleri incelenmeli iddialar ile örtüşüp örtüşmediği ortaya çıkarılmalıdır. Her ne kadar Anayasa’nın 106. maddesine göre bakanların görevleri ile ilgili işlediği suçların soruşturulması başka bir usule tabi tutulmuş ise de iddialarda yer alan suçlamaların görevle ilgili olmadıkları sabittir ve bu nedenle bakanlık güvencesinden keza halen milletvekili olan Tolga AĞAR’ın da benzer şekilde dokunulmazlıktan yararlanması mümkün değildir. Bu nedenle Süleyman SOYLU ve Tolga AĞAR hakkındaki iddialar ile ilgili olarak da genel hükümler uyarınca soruşturma yürütülmelidir. Açıklanan ve re’sen dikkate alınacak sebeplerle Sedat Peker isimli kişiye ait olan https://www.youtube.com/user/pekersedsat adresindeki Youtube hesabında 2/5/2021 - 6/5/2021 - 9/5/2021 – 13/5/2021 – 16/5/2021 – 20/5/2021 – 23/5/2021 tarihlerinde yayınlanan videolarda isimleri geçen başta Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar ve sedat peker olmak üzere savcılığınızca yapılacak araştırmalar ile ortaya çıkartılacak diğer tüm kişiler hakkında üzerlerine atılı örgüt kurma ve yönetme, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen uyuşturucu kaçakçılığı, cinsel saldırı, öldürme, şantaj, tehdit, yağma ve tespit edilecek diğer suçlardan kovuşturma yapılması amacıyla, Açıklandığı biçimde görevle ilgili olmayan suçlamalar nedeniyle Süleyman SOYLU ve Tolga AĞAR hakkındaki soruşturmanın da genel hükümlere göre yürütülmesini ve soruşturma sonucunda hazırlanacak fezlekenin derhal TBMM başkanlığına gönderilmesini ve tüm faillerin cezalandırılmalarını temin amacıyla gerekli soruşturmanın ivedilikle ve etkin şekilde yapılmasını talep ederiz.” HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum