1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Barosu o genelgenin iptalini istedi
Gaziantep Barosu o genelgenin iptalini istedi

Gaziantep Barosu o genelgenin iptalini istedi

Gaziantep Barosu, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin kısıtlanması ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgenin durdurulması ve iptali için Danıştay’a başvurdu.

A+A-

Baro Başkanı Bektaş Şarklı, “Ayasofya Cami açılışına binlerce kişi katılmıştır. Malazgirt Zaferi ile ilgili etkinlikler kısıtlanmamış ertelenmemiştir. Üniversite sınavına ilişkin bir erteleme yapılmamıştır. Turistik alanlarda vatandaşlar maskesiz bir şekilde tatillerini yapmıştır. Alınan karar pandemi süreci bahanesi ile gerekçesiz, taraflı, soyut ve keyfidir” dedi.

Gaziantep Barosu Danıştaş İdari Dava Dairesi Başkanlığına gönderilmek üzere Gaziantep İdare Mahkemesi’ne 30 Ağustos etkinliklerine getirilen kısıtlamanın iptali için dava açtı.

BU ETKİNLİKLER KISITLANMADI

Söz konusu kısıtlama kararına gerekçe olarak pandemi süreci önlemlerinin belirtildiğini ifade eden bektaş Şarklı, ”Ayasofya Cami açılışına binlerce kişi katılmıştır. Malazgirt Zaferi ile ilgili etkinlikler kısıtlanmamış ertelenmemiştir. Üniversite sınavına ilişkin bir erteleme yapılmamıştır. Pandemi sürecine ilişkin sosyal devlet anlayışı ile hareket edilmemiş vatandaşlarımız maddi sıkıntı çekmiş ve böylece idare tarafından bir çok işyeri, avm, düğün, kına vb uygulamaların önü açılmıştır. Turizm açısından bir önlem alınmamış turistik alanlarda vatandaşlar maskesiz bir şekilde tatillerini yapmıştır. Alınan karar pandemi süreci bahanesi ile gerekçesiz, taraflı, soyut ve keyfi olduğundan yürütmesinin durdurulması ve iptali gerekmektedir” dedi.

BU KARAR ECDADIMIZIN KEMİKLERİNİ SIZLATACAKTIR

’26 Ağustos Türkiye'yi kurtaran ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan büyük zafer 30 Ağustos'un başladığı gündür’ diyen Şarklı, “Türk Milleti o gün Afyon dağlarının dumanlı tepelerinden ilahi bir hücumla fırlamış ve o günden beri durmadan muzaffer yürüyüşüne devam etmiştir. Hakiki Zafer yolu ebedidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin kısıtlama kararı ecdatlarımızın kemiklerini sızlatacaktır. Pandemi süreci nedeniyle kısıtlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin kısıtlanması işleminin Anayasa’nın 13., 26. ve 34. maddeleri ile AİHS’nin m.10 ve m.11 ışığında iptaline karar verilmesini Gaziantep Baro Başkanlığı adına talep ederiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.