Bakan Kacır, “Gaziantep'in Akdeniz'e ve dünyaya açılan kapısı Nurdağı ve İslahiye olacak. Biz de bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Nurdağı’na 1 milyon metrekarelik Sanayi alanını  hızla OSB olarak hayata geçireceğiz ve burada tüm parselleri büyük bir hızla yatırımcılarımıza sunacağız”  dedi. 

Bakan Kacır, bir dizi açılış ve ziyaret için geldiği Gaziantep’te ilk durağı Nurdağı oldu. Nurdağı’nda yapılan Ipekyolu çarşısı ile Nurdağı Sosyal ve Girişimcilik çarşısını Vali Kemal Çeber, Milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte açan Bakan Kacır, Nurdağı ve İslahiye ile ilgili önemli projelerin olduğunu söyledi. Kacır’dan önce AK Parti Milletvekili Abdulhamit Gül, Vali Kemal Çeber, Başkan Fatma Şahin, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar konuşma yaptı. 

GÜL: NURDAĞI YATIRIM MERKEZİ OLACAK

AK Parti Milletvekili Abdulhamit Gül, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunu ve büyük bir enkazın altından kalktıklarını söyledi. Nurdağı İpekyolu Çarşısı ve Sosyal girişimcilik merkezinin açılışında konuşan Gül, “Nurdağı’nı yeniden ayağa kaldırdık. Hiç bir güç, hiç bir afet huzurumuzu bozamaz. Çalışarak, Nurdağı’nda tersine göçü sağlayacağız.  Eski halden yeni hale getirecek çalışmaları yapacağız.  Bir vatandaş dahi dışarıda kalmayıncaya kadar Nurdağı’nın İslahiye’nin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha güzel yarınlara ulaşacağız. Nurdağı’nı geliştirerek, Amanos tüneliyle yatırım üssü haline getireceğiz” dedi. 

ÇEBER: ANAOKULU VE KURAN KURSU YAPACAĞIZ

Vali Kemal Çeber ise “Bugün bizler ne kadar büyük devlet olduğumuzun kanıtları ortaya koyuyoruz. Daha bir kaç gün evvel 10 bin konutu teslim ettik. İş yerlerimizi, eğitim, sağlık ulaştırma faaliyetleri büyük resme bakmak lazım. Tek tek sohbet etsek yapacağımız iş çok. Büyük resme bakıldığında geçen sene ile kıyaslama yapılığında vicdanı olan herkesin göreceğine inanıyorum. Nurdağı’na 4-6 yaş anaokulu ve kuran kursu yapacağız. Herkese hayırlı olsun” dedi. 

ŞAHİN’DEN BİRLİK BERABERLİK MESAJI

Başkan Fatma Şahin, Nurdağı’nda birlik ve beraberlik mesajı verdi. Depremde yaşadıklarını anlatan Başkan Şahin, “Nurdağı ve İslahiye için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz” dedi. 

AKYILMAZ BİLGİ VERDİ

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, “Deprem bölgesinde bakanlığımız koordinasyonda yürütülen Bölgesel kalkınma odaklı acil toparlanma eylem programı kapsamında inşa ve İhya çalışmalarımız sürüyor. Ajans olarak bölgede elimizden geleni yapıyoruz” dedi. 

BAHAR: EN BÜYÜK SORUN İŞ

Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar ise, “ Depremden sonra ilçemizde göç olayı oldu ancak vatandaşlarımız ilçemize gelmeye başladılar.  Buraya geldikleri zaman buradaki sosyal hayatın düzenlenmesi için ilçemizin ayağa kaldırılması için devletimiz, valiliğimiz ve belediyelikiz iş yerlerini yaptılar ve hayata geçirdiler. Şimdi esnaflarımızla bu işe başlamış oldu. Burada en fazla ihtiyaç duyduğumuz olay iş konusu.  İŞKUR üzerinden çalışan binin üzerinde insanlarımız var. Bunlar Tabii belli bir zamanda sonra işleri bittiği için sıkıntı oldu. Sizlerin öncülüğünde diğer büyüklerimizin de öncülüğünde OSB’nin bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyorlar.  Çünkü bir insanın işi olmazsa aşı olmazsa mutluluğu da olmaz” 

KACIR’DAN OSB MÜJDESİ

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Yolları açtık Türkiye'yi tarihte görülmemiş bir hızla kalkındırdık. Amanos dağlarında da inşallah önümüzdeki dönemde tüneller açılacak ve Gaziantep bir Akdeniz şehrine dönüşecek. Gaziantep'in Akdeniz'e ve dünyaya açılan kapısı Nurdağı ve İslahiye olacak. Biz de bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Nurdağı’na 1 milyon metrekarelik Sanayi alanını hızla OSB olarak hayata geçireceğiz ve burada tüm parselleri büyük bir hızla yatırımcılarımıza sunacağız” dedi. 

İSLAHİYE YEŞİL ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLACAK

İslahiye’de de 6 milyon 780 bin metrekarelik bir ekolojik yeşil endüstri bölgesini uluslararası pazarlara açılacığını vurgulayan Bakan Kacır, şunları söyledi: “ Burayı yatırımlarla buluşmak üzere inşallah Gaziantep'imize kazandıracağız. OSB demek endüstri bölgesi demek , yatırım demek,  üretim demek istihdam demek ihracat demek.   Allah'ın izniyle  Gaziantep hem bölgemizin hem ülkemizin Kalkınma yolculuğunda lokomotif şehir olmaya devam edecek”

İMKANLAR SEFERLER OLDU

Bakan Sacır, “Devletimiz milletimizle el ele verdi ve tüm imkanlarını en üst düzeyde seferber etti, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak şehirlerimizin yeniden ayağa kalkması ekonomik ve sosyal hayatın en kısa sürede eski günlerine dönmesi için çok yönlü bir çalışmayı tüm paydaşlarımızla ama burada özellikle hem valinin hem de Büyükşehir Belediye başkanımızla el ele yürüttük. Son 15 yılda sağladığımız tespitlerle bir Cazibe merkezine dönüşen deprem bölgemizin Kalkınma yolculuğuna güçlü bir şekilde devam etmesi için tarihimizin en kapsamlı yatırım teşvik paketini hayata geçirdik” dedi. 

İkisi de kalp krizine yenildi İkisi de kalp krizine yenildi

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMLARINI HAYATA GEÇİRDİK 

Aralarında Gaziantep'in Nurdağı İslahiye’nin olduğu depremden yoğun etkilenen 65 ilçemizde yatırım ortamını iyileştirmek ve istihdam sağlamak üzere Cazibe merkezleri programını hayata geçirdiklerini belirten Sacır, “Yatırımlara vergi indirimleri, sigorta primi teşvikleri KDV muafiyetleri gümrük vergisi muafiyetleri ve finansman destekleri sağladık. Bu program kapsamında Gaziantep'te bin 105 vatandaşımıza istihdam sağlayacak ve 6,7 milyar lira sabit yatırım tutarına sahip yatırım projelerine de teşvik ettik . Deprem nedeniyle yatırım süreci aksayan yatırımcılarımızı mağdur etmemek adına Gaziantep'te daha önce düzenlediğimiz bin 352 yatırım teşvik belgesinin süresini talep aramaksızın üç yıl uzattık. Depremde zarar gören işletmelerimizin 2023 yılı tüm borçlarını sildik. Depremde zarar görmüş iş yerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli acil destek programını uygulamaya koyduk” diye konuştu.

1,2 MİLYAR ÖDEME YAPILDI

Destek programları kapsamında bugüne kadar Gaziantep'te 2 bin 657 işletmemize 1,2 milyar lira ödeme yapıldığını anlatan Bakan Kacır, “Başvurusu onaylanan kobilerimize ilave ödemelerinize önümüzdeki dönemde hızla devreye alacağız. Gaziantep'in  inşasında her daim sizlerin yanında olduk. Söz veriyoruz olmaya devam edeceğiz. Güçlü sanayisi ile üretimde dünya markası Şehrimize yeni Sanayi Tesisleri inşa etme ve depremden etkilenen Sanayi işletmelerimize kalıcı çözümler sunma sözümüzü de adım adım gerçekleştiriyoruz,  İslahiye Sanayi alanında depremden zarar görmüş işletmelerimize tahsis edilmek üzere 80 iş yerinin yapımını kısa süre içinde tamamlayacak ve bu sayıyı önümüzdeki dönemde 160'a çıkaracağız. 11 sanayiye alanımızın tamamını önümüzdeki dönemde bacası tüten fabrikalarla donatacağız” 

AMANOS VURGUSU

“Türkiye'nin her yerinde nasıl dağları deldik” diyen Bakan Sacır, şunları söyledi:  “Yolları açtık Türkiye'yi tarihte görülmemiş bir hızla kalkındırdık. Amanos dağlarında da inşallah önümüzdeki dönemde tüneller açılacak ve Gaziantep bir Akdeniz şehrine dönüşecek. Gaziantep'in Akdeniz'e ve dünyaya açılan kapısı Nurdağı ve İslahiye olacak. Biz de bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Nurdağı’na 1 milyon metrekarelik Sanayi alanını  hızla OSB olarak hayata geçireceğiz ve burada tüm parselleri büyük bir hızla yatırımcılarımıza sunacağız” 

İSLAHİYE YEŞİL ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLACAK

“İslahiye’de de 6 milyon 780 bin metrekarelik bir ekolojik yeşil endüstri bölgesini uluslararası pazarlara açılacak. Burayı yatırımlarla buluşmak üzere inşallah Gaziantep'imize kazandıracağız. OSB demek endüstri bölgesi demek , yatırım demek,  üretim demek istihdam demek ihracat demek.   Allah'ın izniyle  Gaziantep hem bölgemizin hem ülkemizin Kalkınma yolculuğunda lokomotif şehir olmaya devam edecek”

SANAYİCİLER SÖZÜNÜ TUTTU

“22 yıl öncesine dönüp baktığımızda şehrimizde sadece iki Organize Sanayi Bölgesi vardı. Sanayicilerimizin talepleri doğrultusunda OSB’lerimizin sayısını 6'ya yükselttik. Sanayicilerimiz verdikleri sözleri tuttular Organize Sanayi bölgelerini fabrikalarla donattılar ve bugün Gaziantep'in Organize Sanayi bölgelerinde 250 binden fazla vatandaşımız istihdam ediliyor Önümüzdeki dönemde ülkemizdeki siyasi istikrar e bu istikrar sayesinde ortaya çıkan yatırım iştahı Gaziantepli kardeşlerimizin girişimci ruhuyla şehrimizin sanayileşme yolculuğunda emin adımlarla yürüyeceğimizden ve asırlık kazanımlar elde edeceğimizden asla şüphe duymuyoruz. Gaziantep Türkiye 100 yılının parlak sayfalarına mührünü vuracak”

NURDAĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

“Şehrimizin yeniden ekonomik ve sosyal toparlanmasına öncülük etmeye katkı sunmaya gayret ettik” diye devam eden Bakan Kacır, “Bölgesel kalkınma odaklı toparlanma programı kapsamında 6 projeye 262 milyon lira destek verdik. GAP bölge Kalkınma idaremizde de şehrimizin toprağına yeniden hayat verecek, tarımın gelişmesine vesile olacak projelere 56 milyon lira kaynak sağladık. Bugün de Bölgesel kalkınma odaklı acil eylem programınız kapsamında Nurdağı'nda hayata geçirdiğimiz  istihdam kapısı olacak iki çarşımızın açılışını gerçekleştiriyoruz. 12 bin metrekare kapalı alanına sahip 243 dükkandan oluşan ve 140 milyon liraya yakın bir yatırım tutarı ile hayata geçirdiğimiz bu çarşı hayırlı uğurlu olsun. Çarşı şimdiden Nurdağı'nda ticaretin kalbi haline geldi”