1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep 6 Trafo Merkezi hizmette
Gaziantep 6 Trafo Merkezi hizmette

Gaziantep 6 Trafo Merkezi hizmette

Gaziantep'te Onkoloji ve Karataş Bölgesini besleyecek olan “Gaziantep 6 Trafo Merkezi” hizmete girdi.

A+A-

Kamulaştırma hariç yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olan Modern teknolojinin kullanıldığı trafo merkezi, enterkonnekte sistemine bağlı ve uzaktan yönetiliyor. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, bir an önce  “Gaziantep Trafo 6 Merkezinin” yük dağılımının, kış ayılarına girmeden  yapılması gerektiğini söyledi.

GÜÇ ARTIŞINA GİDİLDİ

Hızla nüfusu artan, sanayisi gelişen şehrimizde mevcut trafo merkezlerinde TEİAŞ tarafından trafolarda güç artışına gidildiğini belirten Arıkan, "Şehrimizi besleyen ve TEİAŞ’a bağlı trafo merkezlerimize yeni ilaveler yapılmaktadır. Son olarak Onkoloji ve Karataş Bölgesini besleyecek olan “Gaziantep 6  Trafo Merkezi” yapılmış olup,  aynı zamanda bu trafo merkezimizin “Gaziantep 3 ve 4  Trafo Merkezleri” ile bağlantısı yapılmıştır" dedi.

RİNG ŞEBEKELERİ OLUŞTURULMALI

TEİAŞ'ın kendi trafoları arasında bağlantılarını oluşturduğunu, herhangi bir trafo merkezinde bakım ve arıza olursa trafo merkezleri arasında yük aktarılabilmenin mümkün olacağını söyleyen Arıkan, "Böylelikle kesinti sayıları, süreleri azalacaktır.  Artık İbrahimli, Karataş ve Onkoloji bölgesinin elektriğini besleyen “Gaziantep 3 Trafo Merkezi”nin elektrik yükünün bir bölümü, “Gaziantep Trafo 6  Merkezi” ne devredilmelidir, bağlantıları Dağıtım Şirketi(EnerjiSA) tarafından yapılmalıdır. Ayrıca kesinti sayıları ve sürelerinin azalması için bir an önce dağıtım trafoları arasında da  ring, şebekelerinin oluşturulması gerekmektedir. Ring şebekelerde besleme birden fazla trafo ile yapıldığı için, ring içerisinde bir arıza meydana gelmesi durumunda, sadece arıza olan kısım devre dışı kalacak , böylelikle çok fazla alıcı da enerjisiz kalmayacaktır" diye konuştu.

TEHLİKE SAÇIYORDU

İslim Arıkan, Gaziantep TEİAŞ 12. Bölge Müdürlüğü'nün trafo yatırımının yanısıra, şehrin ortasından geçen, tehlike saçan, 8 km uzunluğundaki 154 kV’luk enerji  iletim hattının kaldırılmasında olduğu gibi enerji iletim ve dağıtım hattının kaldırıldığını belirtti. Arıkan, şehrin ortasından geçen ve tehlike saçan enerji  iletim hattının,TEİAŞ yetkililerinin büyük gayretleri, Belediyelerin destekleri ve Şubelerinin de konuyu sürekli gündeme taşıması ile  kaldırıldığını belirtti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.