1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. GAZETEMİZİN HABERCİLİK BAŞARISI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETEMİZİN HABERCİLİK BAŞARISI

A+A-
Gazete olarak izlediğimiz politika ve yaptığımız haberlerin sonuç yönünden ne kadar isabet kaydettiğini umarım görüyorsunuzdur.. Tüm konularda doğruluk payı kadar, öngörümüz ve öncü habercilik konusunda sizleri yanıltmadığımızı görmek bizi mutlu ediyor elbette..Bunu son siyasi gelişmelerde sanırım çok daha net şekilde görmüşsünüzdür.. AK Parti'de Temayül ile başlayan gelişmeler, Ankara daki mülakatta sona kalan isimlerin sadece bizim tarafımızdan yayınlanması, Mehmet Şimşek' in Batman'dan gösterileceği, Muammer Güler'in olmayacağı, kesinlikle sürpriz isimlerin çıkacağının önceden yazılması, bir gazete için çok önemli gelişmelerdir..
Bu doğruluk ve öncülük sadece AK Parti de yaşanmamıştır..CHP ve MHP için de aynı durum söz konusudur..Hele CHP de ön seçim sonrası sürekli olarak haberlerimizde kontenjandan bahsedişimiz, yayınladığımız listelerin 2 ve 4'ncü sıralarını boş bırakışımız, gazete olarak hanemize artı olarak yansımıştır. Nitekim bu yönde gazetemizi diğerlerinden farklı kılan unsur, CHP'nin kontenjanı sadece 4. sıra için yaptığında olmuştur. O gün yayınımızda milletvekili aday listeleri yayınlanırken bir uyarıda bulunulmuş ve ikinci sıradaki kontenjan konusunda YSK'nın bir isim isteyebileceğini ifade etmiştik. İsim tablosunu yayınlarken de, altına not düşerek YSK 2. sıra için kontenjan adayı belirlenmesini isterse, bu liste değişebilir demiştik. Bu haberimize tepki gösterilse de, sonuç itibarıyla haklı çıkmamız, elbette gurur duymamızı gerektirmiştir..Bu arada özellikle bazı AK Partililerin bize özür borçları vardır..Çünkü mülakatta son 24 kişilik listenin isimlerini yayınladığımızda internet sitemizden bizlere hakaret ederek yalan yazdığımızı söyleyenlerden özür bekliyoruz..Bu en doğal hakkımızdır..

AK PARTİ DE PARTONLAR ÇOĞALACAK

Hüseyin Çelik, birinci derecede patron..Fatma Şahin sırasını Şamil Tayyar'a kaptırabilir.. Dördüncüyü siz tahmin edin.. Ama O'nu da zamanı gelince yazarım..Diyeceğim o ki, AK Parti'de yeni dönem asla eski dönem gibi olmayacak.. Mehmet Şimşek'in mütevazi davranışına hasret kalabiliriz.. Gaziantep için görünmeyen hizmetlerdeki imzasına hasret kalabiliriz..Yani arayabiliriz, ben şimdiden söylemeyi bir görev sayıyorum..
Üstelik yine şimdiden söyleyeyim AK Parti kaç milletvekili çıkarırsa çıkarsın, 2'sini devamlı eksik tutmak gerekecek..Çünkü Hüseyin Çelik ve Şamil Tayyar ağırlığını Ankara'daki işlerine vermek zorunda kalacak..Bu ikisinin de bakan olacağı anlamına gelebilir ama ben onu kasdetmiyorum.. İkisi de Gaziantep'e diğer milletvekillerinin geldiğininin onda biri kadar gelir, sadece onu söylemek istiyorum..Biliyorsunuz Bakan olan milletvekili patron konumuna sokulur. Mehmet Şimşek ile rahatlayan, eli kolu bağlı kalmayan teşkilat başta olmak üzere bürokratlar, asla eskisi gibi olamayacak..

CHP DE HEYECAN KAYBEDİLDİ

Elbette kolay değil.. Elbette kabul etmek insana zor gelir..Aslında Gaziantep'den başlayan ve genel merkeze kadar uzanan bir dizi hatalar zinciri sonunda, CHP'nin ön seçim sonrası yaşadığı heyecan yok edilmiştir..Bu gerçeği kimse inkar edemez.. Bu iş geçen seçimde de yaşanmış ve kontenjan adaylığı teşkilatın yaptığı baskı sonucunda kaldırılmış, Akif Ekici 3. sıradan 2'ye geçerek milletvekili olma şansını yakalamıştır..Bu seçim öncesi genel merkez 2 ve 4'ncü sırayı kontenjana ayırmıştı. O günlerdeki söylentilereğer ön seçimde iyi sonuç çıkarsa kontenjan kaldırılır, sıralama olduğu gibi kabul edilirşeklindeydi.. Gerçekten de AK Parti'yi bile düşünceye sevkeden bir sıralama çıkmış, CHP'nin üye tabanı isabetli bir seçim yaparak üzerine ölü toprağı serpilen partiyi canlandıracak şekle sokmuştu..Bu coşku haliyle ön seçim sıralamasında 2, 3 ve 4'ncü sıralarda yer alan İrfan Kaplan, Mehmet Gökdağ ve Bayram Yılmazkaya'yı harekete geçirmiş ve genel merkezin kontenjan kullanmaması beklentisine sevketmişti..

CHP DE, TIPKI AK PARTİ VE MHP
TEŞKİLATLARI GİBİ ETKİSİZ KALDI

Galiba bu konuda güçbirliği yapılamadı..Teşkilat ağırlığını koyamadı.. Adaylar elele verip bastıramadı.. Bu arada seçilme şanslarını kaybeden milletvekilleri de işin üzerinde durmadı. Böylece yaşanan heyecana aldanıldı ve nasıl olsa genel merkez bunu değerlendirirdenilerek Ankara kendi haline bırakıldı. Burada israr ederek söylüyorum, eğer CHP Gaziantep teşkilatı tüm ağır toplarıyla Ankara'ya çıkarma yapmış olsa ve ağırlığını hissettirse idi, kesinlikle sonuç böyle olmazdı.. Maalesef tıpkı AK Parti ve MHP'de olduğu gibi CHP Gaziantep teşkılatı ağırlığını hissettiremedi.. Adını ne koyarsanız koyun, bu rehavet veya hesapsızlık, CHP genel merkezinde farklı hesap yapanlara ortam yarattı..Bu hesabı yapan isim Gürsel Tekin idi.. Çünkü Tekin, 2 ay önce Cennet Süzer'e söz vermişti.. Böylece kontenjan kaldırılmadı ve 4. sıraya Cennet Süzer konuldu. Ama bir de büyük hata yapılarak, kontenjanın 2. sırasına ön seçimin 2. sırasında yer alan İrfan Kaplan yazıldı..İşte bu hata YSK'nın dikkatini çekti ve listede kontenjan belirmişsiniz ama yazılmamış, hemen düzeltin denilince bu kez apar topar aday aranmaya başlandı. Aslında Ankara'ya kontenjan için başvuranlar vardı. Ama devreye Celal Doğan ismi girdi. İlçe teşkilatları ve çok sayıda partili kontenjana Celal Doğan'ın konulmasını isteyen bir çalışma içine girdiler..Ortak karar aldılar ama Ankara onları görmedi.. Bu isimler arasında eski Bolu Valisi Ali Serindağ da karar kılındı ve CHP'nin 2. sırasına bu isim getirildi..Ali Serindağ'ı tanırım, son derece düzgün adamdır..Efendidir, tam bir bürokrattır..CHP için kayıp değil kazançtır..Ama tek şanssızlığı böyle bir ortamda bu kadar karmaşa arasında listeye girmesidir..Yoksa zaman içerisinde nasıl önemli ve değerli birisi olduğunu göreceksiniz..
Aslında tekrar başa dönecek olursak, kimse şaşırmamalı..Çünkü ön seçim öncesi İrfan Kaplan 3'ncü, Mehmet Gökdağ 5'nci, Bayram Yılmazkaya ise 6'ncı sırada olacaklarını biliyorlardı.. Zaten biz de gazete olarak sıralama tablosunu bu şekilde yazmıştık..

ABDULLAH ÖZER BÜYÜK KAYBIMIZ

İl dışında olduğum için cenazesinde bulunamadım.Çok değer verdiğim bir insandı. Gaziantep tutkunuydu. Araştırmayı severdi..Alçak gönüllüydü..Ayakta kaldığı sürece küçük büyük demez, herkesi ziyaret ederdi. Bizim gazeteye kesinlikle eli boş gelmez, mevsim yaz ise dondurma getirir, kışın ise tatlı ikram ederdi. Çok bilgiler aldım, deneyiminden ve tecrübesinden çok yararlandım..Şimdi aramızda yok.. Allah rahmet eylesin demekten başka birşey söyleyemiyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.