GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi’nde düzenlenen programda, GAÜN Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından gerçekleştirilen perküsyon, koro ve yöresel dans gösterileri ile ülkelerin dans gösterileri festivale renk kattı. Ayrıca, GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen yöresel kıyafet sunumu, katılımcılara kültürel çeşitliliği yansıtan görsel bir şölen sundu.

BARIŞ İÇİN TEK SES: ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER BİR ARADA

Festivalde öğrenciler, Filistin’de yaşanan soykırıma dikkat çekmek amacıyla ‘Barış İçin Tek Ses: Uluslararası Öğrenciler Bir Arada’ adlı kareografiyle dünyaya mesaj gönderdi. ‘Savaşa Dur’ mesajlarını kendi dillerinde seslendirerek kardeşlik mesajı verdiler.

FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK GÖRÜYORUZ

Yavuz Sözmen'i kaybettik Yavuz Sözmen'i kaybettik

Festivalin açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, GAÜN TDP’ye özverili çalışmaları için teşekkür ederek, uluslararası öğrenci festivalinin farklı kültürlerin bir araya gelerek, paylaşım ve dayanışma içinde bulunmalarını sağlayan önemli bir platform olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sarıbıyık konuşmasının devamında şunları söyledi: “Üniversitemizde 46 bin civarında öğrencimizin içerisinde misafir olarak bulunan, ülke dışından gelen öğrenci sayımız yaklaşık 7.338. Biz bu öğrencilerimizi yabancı olarak görmüyoruz, onlar bizim misafirimiz. Kendi ülkelerinden getirdikleri kültürel zenginliklerle başta Gaziantep olmak üzere ülkemizin zenginliklerini birleştirme, bütünleştirme ve kültürel değerleri ortaya koyma noktasında, farklılıklarımızı daima zenginlik olarak görüyoruz. Uluslararası öğrencilerin katkılarıyla çeşitliliği ve zenginliği daha da arttırıyoruz.Üniversitemizde düzenlenen kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikleruluslararası öğrencilerimizin aidiyet ve kardeşlik duygusunu geliştirme noktasında önem taşıyor."

Editör: Leyla Özekşi Polat