GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet programı, İlahiyat Fakültesi öğrencisi Halil İbrahim Şahan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin hem nitelik hem de nicelik bakımından önemli bir yer teşkil ettiğini vurguladı. “İlmin başı acıdır, sonu tatlıdır” diyen Prof. Dr. Sarıbıyık konuşmasının devamında şunları belirtti: “Biz ilmin sonuna henüz ulaşmadık. İlim, irfan ve ahlak yolculuğumuz devam ediyor. İslam’ın genel ilkeleri doğrultusunda inanç, ibadet ve ahlak prensipleriyle hareket ederek, ahlakı yeryüzünde yeniden hakim kılma düşüncesiyle ruhu ve bedeni bütünleştirerek dengeli bir şekilde hem kendi değerlerimizi yaşayacak hem de toplumu örnek hareketlerimizle örnek olmaya çağırmaya devam edeceğiz.”

Mezun öğrencileri yepyeni bir dönemin beklediğini ifade eden Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar konuşmasında öğrencilere şu şekilde seslendi: “Mezun olsanız da ilim ve hizmet yolculuğunuz devam edecek. Toplumda aklıselim ile doğrunun, kalbiselim ile iyilik peşinde koşacağız. Güzelliğin, adaletin, iyiliğin ve merhametin yaygınlaşması için gayret edeceğiz. Değişmeyen bir görevimiz var; toplumda iyiliğin öncüleri olmaya devam edeceğiz.”

Eğitim öğretim sürecini başarı ile tamamlamış mezunları tebrik eden GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Hasırcı ise konuşmasında şunları söyledi: “İlahiyatlı olduğunuzu ve bir temsil makamında bulunduğunuzu unutmayınız. Bu medeniyeti insanlığa sunmak gibi bir misyona sahipsiniz. Bunun için daha çok çalışmalı, daha çok öğrenmeli ve düşüncelerinizle, inancınızla, yaşayışınızla insanlara örnek olmalısınız. Bilgi birikiminizi diri tutmanız, üzerine koyarak gitmeniz, düzenli kitap okumanız lazım. Bunun için de sevdiğiniz bir alanda mutlaka yüksek lisans yapınız.”

Mezuniyet programında konuşan Afrin Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Çınar; Suriye ve Türkiye halklarının aynı inancı, medeniyeti ve coğrafyayı paylaşan iki değil bir halk olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çınar, “Kırmızı kanlarımızla boyanmış bayrağımızın rengi sadece Türkiyeli kardeşlerimizin değil aynı zamanda Suriyeli kardeşlerimizin kanını da taşımaktadır. Bir arada yaşayarak, kardeşliği bütün boyutlarıyla tecrübe etmiş olan bizler, bulunduğumuz her yerde barışın ve güvenin teminatı olmak zorundayız.” diye konuştu.

Ersoy şampiyonları ağırladı Ersoy şampiyonları ağırladı

Duygu ve düşüncelerini paylaşan GAÜN İlahiyat Fakültesi Türkçe Programı Birincisi Sakine Haraç, üniversite hayatının hayalleri gerçeğe dönüştürmek için bir fırsat sunduğu gibi birçok zorluğu da beraberinde getirdiğini belirterek, “Bizler cesaretle bu zorlukların üstesinden geldik ve bugün burada başarı hayallerimizi paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

GAÜN İlahiyat Fakültesi Arapça (YAP) Programı Birincisi Nur Arour ise dereceyle mezun olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Açılış konuşmaları sonrasında İlahiyat Fakültesinden derece ile mezun olan öğrencilere plaketleri verildi. Mezuniyet kütüğüne plaket çakılması ve öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam eden program kep atmayla son buldu.

Editör: Ebru Kont