1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAÜN'de Atatürk anıtının bir an önce yapılmasını istiyorlar
GAÜN'de Atatürk anıtının bir an önce yapılmasını istiyorlar

GAÜN'de Atatürk anıtının bir an önce yapılmasını istiyorlar

Atatürk Kadınları harekete geçti

A+A-

Arsan Seyahat Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nur Yılmazer, Gaziantep Üniversitesi Seyirtepe’deki Atatürk Anıtı’nda son durumu izlediklerini ve sonucu beklediklerini söyledi.  Sosyal medya üzerinden başlattığını " Atatürk kadını " diye seslendiğini Atatürk Anıtı ile ilgili destek isteyen Yılmazer, gördüğü büyük destek karşısında duygulandığını anlattı. Yılmazer, “O muhteşem heykeli oraya armağan eden sanatçının desteğini alıp kurtuluşun iki gazisi Gaziantep ve Gazi Mustafa Kemal’i buluşturmaktan onur duyacağımızı beyan ettik ve sosyal medya üzerinden çağrıda bulunduk. Atatürk sevdasını yüreğinde büyüten insanların haberleşmesinin inanılmaz bir çığ gibi büyüyeceğini ve çağrıma cevap geleceğini biliyordum ama bu kadar kısa zamanda bu kadar yoğun, neredeyse elle dokunulabilir bir sevgi selini görmek beni çok duygulandırdı.” dedi.

NELER YAZMIŞTI ?

Yılmazer, sosyal medya hesabından “Gaziantep Üniversitesi Seyirtepe'de  geceleri gazi kentimizi gururla aydınlatan devasa Atatürk Anıtımız, "Rüzgârda hasar gördü" gibi bir sudan sebeple yerinden söküldü. 15 büyük levhadan oluşan muhteşem heykelin sadece bir ucu kopmuştu ve yerinde tamir edilebilirdi. Size aşağıda bu görüntüyü sunuyorum. Ancak resimde gördüğünüz şekilde zarar verildi, kullanılamaz hale getirildi.  Gaziantep Üniversitesi Rektörü aylardır bizi oyalıyor. Atatürk anıtı önemsizleştirilip, gündemden düşürülmeye çalışılıyor. Halkın bezdiği, bıktığı, günlük sıkıntılardan başka şeylere bakmaya vakitlerinin kalmadığı düşünülüyor. Oysa Kurtuluş savaşını her türlü yokluğa rağmen destana çeviren kadınların genleri bizde yaşıyor.  Atatürk'ü unutturmaya, hatta ona hakaret etmeye cüret eden insanlara "Haddini bil" diyecek gücümüzün olmadığını düşünüyorlar.

Bana vereceğiniz kararlı destekle,  rektöre, her birimizin adını, mesleğini yazarak bir açık çağrıyla Atatürk'ün yerine monte edilmesini istediğimizi bildireceğiz. Bu harekette beni yalnız bırakmayacağınızı biliyor, çağrıma cevap vermenizi heyecanla bekliyorum” demişti. 

KAYGILANDIK

Çağdaş ülkemizin kurucusu, devrimleriyle yolumuzu aydınlatan ulu önder Atatürk’ün Gaziantep Üniversitesi sınırlarında bulunan Seyirtepe mevkiindeki devasa anıtının rüzgârdan zarar görmesi sebebiyle,  söküldüğü bilgisini aylar önce üzülerek öğrendiklerini anlatan Yılmazer, “Aradan geçen bunca zamanda onarılarak yerine konmaması , bizi derinden yaralıyor, kaygılandırıyor. Atamızın emaneti olan cumhuriyetimizi, Atatürk’ün devrimlerini ve ilkelerini sonsuza kadar yaşatma kararlılığı ve azminde olan , Atatürk kadınları birşeyler yapmalıydık. Maddi olanaklar el vermediğinden, bu anıt yerine konulamıyor idiyse, kurtuluş savaşıyla bu ülkeyi yoktan var eden anaların genlerini taşıyan biz Atatürk kadınlarının gerekli kampanyayı hayata geçirmesi hiç zor olmayacaktı. O muhteşem heykeli oraya armağan eden sanatçının desteğini alıp kurtuluşun iki gazisi Gaziantep ve Gazi Mustafa Kemal’i buluşturmaktan onur duyacağımızı beyan ettik ve sosyal medya üzerinden çağrıda bulunduk. Atatürk sevdasını yüreğinde büyüten insanların haberleşmesinin inanılmaz bir çığ gibi büyüyeceğini ve çağrıma cevap geleceğini biliyordum, ama bu kadar kısa zamanda bu kadar yoğun, neredeyse elle dokunulabilir bir sevgi selini görmek beni çok duygulandırdı. Kadın kooperatifleri üyeleri, ev kadınları, avukatlar, işletmeciler, hakimler, mimarlar, mühendisler, öğretmenler, araştırmacılar, yazarlar,  öğretim görevlileri, turizmciler, noterler, müsteşarlar,  emekliler, yurt dışındakiler, Gaziantep dışındakiler pıtrak gibi destek mesajlarıyla hareketimizi kocaman bir çiçek bahçesine çevirdiler. Konuyu anlatan kızına, yaşlı bir hanımefendinin “ Benim adımı da mutlaka yazmalısın kızım” demesiyle gözlerimiz doldu. Sadece kadın hareketiyle amacımıza ulaşmayı düşünmüştük ama erkekler de bize destek çıktılar, hatta onları neden bu harekete dahil etmiyoruz diye sitem ettiler” şeklinde konuştu. 

GÖREVİ KABUL EDİYORUM

Yılmazer devamla şunları söyledi: “Çağdaş Türkiye’nin , ilke ve devrimlerinin simgesi olan Atatürk anıtının onarılarak yerinde yeniden teşhiri bizim için vazgeçilmez önemde elbette.  Tam bu aşamada üniversiteden haber geldi. Eseri yerine monte etmek için iskele kurulduğunu ve vakit geçirmeden Atatürk’ümüzü yerine yerleştireceklerini belirttiler. Atatürk ilkelerini koruyup kollayarak, asırlar boyunca torunlarımıza en önemli miras olarak bırakma hassasiyetimizin titiz bir dikkatle değerlendirildiğini görmek bizi mutlu ediyor. Sonuna kadar takipte olduğumuzu belirtiyor, Atatürk’ün ışığını kocaman yüreğinde taşıyan, destek veren tüm çağdaş insanlara teşekkürü çok zevkli bir görev kabul ediyorum.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.