1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAÜN REKTÖRÜ GÜR, GÖÇ KONGRESİNİ ANLATTI
GAÜN REKTÖRÜ GÜR, GÖÇ KONGRESİNİ ANLATTI

GAÜN REKTÖRÜ GÜR, GÖÇ KONGRESİNİ ANLATTI

Gaziantep güvenli bir şehir

A+A-

Gaziantep Üniversitesi, dünyanın en büyük göç ve mülteci kongresine ev sahipliği yapacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılacağı kongre 14 Ekim’de başlayıp 17 Ekim’de sona erecek. Global Health Union of Medical Care an Relief Organizations'ın (UOSSM) katkılarıyla düzenlenecek ve 100’ü aşkın üniversiteden 250’ye yakın akademisyenin katılacağı kongrede mültecilerin sağlık, hukuk, toplumsal ve kültürel sorunları ele alınacak.  Prof. Dr. Ali Gür, dışarıdan bakıldığında çoğu insanın Gaziantep’i güvenliksiz bir yer sandığını belirterek, ”Ama biz diyoruz ki New York, Londra, Brüksel, Zürih, Berlin, Tokyo ne kadar güvenliyse Gaziantep de o kadar güvenli. Bu kongre bunun en güzel ispatı olacak” dedi.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA İNSİYATİF GAZİANTEP’TE

Rektör Ali Gür düzenlediği basın toplantısında kongre ile ilgili bilgi verdi. Amaçlarının dünyadaki göç olgusunu, bizzat yerinde tartışarak birlikte bazı kararlar alınmasını sağlamak olduğunu belirten Rektör Gür, ”Kongrenin 4. gününde son oturumda bazı kararlar alınarak dünya kamuoyuna deklare edilecek. Kongre için 21 ülkeden 100'ü aşkın üniversiteden 250'ye yakın akademisyen buraya gelecek. 65 oturum olacak ve 4 gün boyunca tartışılacak. Türkiye’ye öylesine büyük bir göç akını varki bunu dünya ile birlikte yönetmek zorundayız. Çözümleri dünya ülkeleri ile birlikte masaya yatırmak zorundayız. Türkiye’ye 4 milyona yakın misafirimiz geldi ve 8 yıldır onlarla birlikte yaşıyoruz. Biz istiyoruzki doğru yönetelim. En fazla insiyatif Türkiye’de, Türkiye’de ise Gaziantep’te. Görünerde İstanbul’da biraz daha fazla Suriyeli görünmekle birlikte nüfusa oranladığımızda Gaziantep’te yüzde 22’lik Suriyeli misafirimiz var” dedi.

GÖÇ DOĞRU KOORDİNE EDİLMELİ

Üniversite olarak Suriye'de operasyonlarla terörden temizlenen güvenli bölgelerde eğitim kampüsleri açarak hem yaşam standardının yükseltilmesi hem de bütün fertlerin eğitim alabilmesi için büyük bir çaba sarf edildiğini ifade eden Gür, şöyle devam etti:"Söz konusu güvenli bölgelerde birçok devlet kurumu oluştu. El Bab, Azez ve Afrin'de GAÜN'e bağlı fakültelerin açılışını yaptık. Fakültelerimiz eğitime başladı. Bununla da yetinmiyoruz, istemedikleri halde uğradıkları zulümler sonucu yerlerinden edilen başta Suriyeliler olmak üzere göçün de doğru koordine edilmesi lazım. Göç bir ülkenin, bir şehrin sorunu değildir. Göç, dünyanın sorudur. Türkiye yerinden edilmiş her bir ferdi diline, dinine, ırkına, mezhebine ve meşrebine bakmadan her türlü yardımı yapıyor ancak o kadar büyük bir göç var ki bunu dünyayla yönetmek zorundayız. Çözümleri de dünya ülkeleriyle masaya yatırmak durumundayız. Bu nedenle de Dünya Göç Kongresinin ev sahipliğini Gaziantep Üniversitesi yapacak."

GİDEN ÖĞRENCİLER BURS ALACAK

Bir soru üzerine üzerine Rektör Gür, kamuoyunda  zaman zaman tartışılan bir konuya da açıklık getirdi. Gür, “Üniversitemizde dünyanın 107 ülkesinden 4 binin üzerinde öğrencimiz var. Yabancı öğrenci sınavı yapılmadan hiç bir öğrenci kayıt yaptıramaz. Suriye tarafında açılan yeni fakülteler için de aynı kural geçerli. Amacımız Suriye bölgesinden insanların Türkiye’ye girişini engellemek. Eğitim hakkı kutsaldır. Eğitim hakkı vermezseniz bu insanlar nasıl eğitilecek? Bir çelişki var neden orada fakülte açıyorsunuz diyorlar. Açmasaydıkta o insanlar eğitimsiz mi kalsalaydı? Türkiye’de okuyan Suriyeli bir öğrenci orodaki bölüme gitmek isterse onlara burs veriyoruz. Bu da geri dönüşün en önemli alternatiflerinden biri olacak” dedi. 

HAMMAD:KARANLIĞA IŞIK YAKIYORSUNUZ

ABD merkezli Global Health Union of Medical Care an Relief Organizations (UOSSM) Başkanı Adnan Hammad da Orta Doğu bölgesinde uzun yıllardır problemler, savaşlar yaşandığını insanların evlerini ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Dünya genelinde 65 milyon mülteci bulunduğunu anlatan Hammad, "Bu mültecilerin yüzde 51'i ne yazık ki Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan. Kadınlar ve çocuklar ise bunun yüzde 31'ini oluşturuyor. Türkiye çok sayıda mülteciye kucak açmış durumda. Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli konaklıyor. Türkiye bu insanlara hem insani, hem iktisadi hem de eğitim anlamında yardım ediyor. Gaziantep Üniversitesi karanlığa ışık yakıyor. Bundan gurur duyması gerekiyor."  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum