1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gastronomi Festivaline İstanbul'da start verildi
Gastronomi Festivaline İstanbul'da start verildi

Gastronomi Festivaline İstanbul'da start verildi

15 Eylül'de büyük şenlik var

A+A-

Bu yılki temanın 'Sürdürülebilirlik' olarak belirlendiği Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali için çalışmalar hız kazandı... İstanbul'da ulusal basın temsilcileriyle buluşan Gaziantep heyeti önemli mesajlar verdi. Başkan Fatma Şahin beraberinde AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erdem Güzelbey, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği  Başkanı İsmet Özcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay, Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, GBB Gazibel Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Tural, Mutfak Sanatları Merkezi Başkanı Şef Doğa Çitçi ile birlikte "Bu yılki temamız: Sürdürülebilirlik. Dünya sürdürülebilirliği konuşuyor. Sürdürülebilir kalkınma için gastronomi. O yüzden biz kebap, lahmacun, baklava şehri de değiliz. Vegan, vejetaryan, çölyak hastaları için oluşan özel menüler artık bunlarla da uzmanlaşıyor, uzmanlaştırıyoruz” dedi. 

Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olarak listeye aldığı Gaziantep, kadim mutfağıyla tekrar dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Gaziantep gastronomisinin dünyaya açılmasında önemli mihenk taşlarından olan Uluslararası GastroAntep Festivali’nin dördüncüsü bu yıl, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile iş birliği içinde, 15-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.  Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, yaşam koçları, diyetisyenler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya getirecek festivale sayılı günler kala, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde, festivalin 4 gün sürecek olan programı hakkında bilgiler verdi. 

BİRÇOK ALANDA UZMANLAŞTIK

Gaziantep’in UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına girilmesinin uzun bir süreç olduğunu belirten Şahin, “Ama sonunda başardık ve hamdolsun çok farklı bir noktaya getirdik. Bu yılki temamız: Sürdürülebilirlik. Dünya sürdürülebilirliği konuşuyor. Sürdürülebilir kalkınma için gastronomi. O yüzden biz kebap, lahmacun, baklava şehri de değiliz. Vegan, vejetaryan, çölyak hastaları için oluşan özel menüler artık bunlarla da uzmanlaşıyor, uzmanlaştırıyoruz” dedi. 

FESTİVAL COŞKUSUNU BERABER HİSSEDELİM

Gastronominin artık bir destinasyon ve bölgesel kalkınma anlamına geldiğini söyleyen Şahin, “Gastronomi artık bir destinasyon, bölgesel kalkınma. Ortak söylem, ortak eylem ve ortak dil, ortak hedef. Artık biz San Sebastian ile yarışıyoruz. Festival içeriğinde her şey var. Hep beraber bu festival coşkusunu beraber hissedelim. Gaziantep artık tam bir doğal eczane, şifa. Michelin yıldızlı şefler geliyor Gaziantep’e. Öğrenciler büyük bir ilgi gösteriyor. Bu ekibimizin sürdürülebilirliğiyle oldu. Kimi görmek, kimi duymak istiyorsanız bizde” diye anlattı.  

ANA VE ATA TOHUMU KÜTÜPHANESİ KURUYORUZ

Şahin, ata tohumlarına, yöresel ürünlere sahip çıktıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Nizip’te eğer Ege’nin zeytin tohumunu ekmeye devam edersek, gastronomi memleketi olamayız. Bizim bölgenin yağışına ve nemine uygun atalık tohumlarımız var. Bölgede toprak analizi yapıyoruz ve analize göre tohumu belirliyoruz. Ana tohumu ve ata tohumu kütüphanesi kuruyoruz. Bu o kadar önemli ki. Kendi ata tohumumuzu, ana tohumumuzu dağıtmak için Tarım Daire Başkanlığı’nı kurduk. Bu biyoçeşitliliği kullanmamız, toplumla birleştirmemiz, bunu eğitmemiz, çiftçiye bunu iyi anlatmamız ve bunun gereğini yapmamız gerekiyor.” 

HEDEFLERİNİ ANLATTI

Başkan Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın pandemi sonrası durumuna ve Gaziantep olarak neler yapmayı hedeflediklerini anlattı. Şahin, dünyanın zenginlik ölçeğinin artık kültürel zenginliğin korunması, kültürel mirasına sahip çıkılması ve sağlık konuları olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizim GastroAntep yolculuğumuz aslında bir insanlık yolculuğu. Kişi başına düşen gelire bakmıyor milletler artık. Geçtiğimiz zor dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras bilim ve akıl. Elimizdeki toprağın bizi nereye götüreceğini iyi analiz edeceğiz. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde ekonomik kalkınmayla birlikte insani ve çevresel kalkınmanın mutlaka yapılması gerektiğini, yapılmadığında büyük sorunlar yaşanacağı ifade ediliyor. Söylemlerin eyleme dönüşmediğinde küresel ısınmanın nasıl arttığını, Antartika’ya gittiğimde buzulların nasıl eridiğini gördük. Bu zor zamanda ne yapıp ne yapmamamız gerektiği ile ilgili bir bakışımız var.”

GAZİANTEP'E BEKLİYORUZ

Başkan Şahin'in sunumundan sona söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay, her sunumun bir sanat olduğunu söyledi. Herkesi GastroAntep'e davet eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erdem Güzelbey ise, temayı anlattı. 

YILDIRIM'DAN GAZİANTEP ÖVGÜSÜ

Gaziantep Ticaret odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, toplantının yapıldığı Atatürk Kültür merkezinin çok önemli olduğunu söyledi. Atatürk'ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiğini anlatan Yıldırım, "Burada çağdaş kadın belediye başkanı ve çağdaş bir Türk kadını var. Gaziantep'e kadın eli değdi. Yerel kalkınmada önemli adımlar atan ve gastronomi konusunda ciddi çalışalar yapan Sayın Şahin ve şehrin yöneticileri konu Gaziantep olunca siyaseti bir tarafa bırakıp, çözüm ararız. Bizim şehirde ben yok, biz var. Biz şikayet eden değil, çözüm bulanlarız. Bizde bir söz vardır ağası yiğit olanın uşağı şarhoş gezer diye. Sizleri Gaziantep'teki bütün bahsettiğim şöleni görmeye davet ediyorum" dedi. 

ANTEP'LİNİN MİDESİ LABORATUAR GİBİ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan ise, "Gazianteplinin midesi laborutuar gibidir. hangi etin iyi olduğunu, hangi yemeğin yağının ne olduğunu bilir. Bu festival bizim için çok önemli. Herkesi bu şölene davet ediyoruz" dedi. 

BAKBAK ESKİLERE GİTTİ

Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler'in festivalin önemini anlattığı konuşmasında, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı da festivali sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Milletvekili Derya Bakbak, katılımcılara eski Gaziantep'i anlattı. Muhteşem yemeklerin yer aldığı Gaziantep'te önemli değişiklerin yaşandığından bahseden Bakbak, "Gaziantep önemli ve kadim bir şehir. Sayın başkanımız Fatma Şahin ile birlikte büyük bir değişim içindi. Biz Gaziantep'te her şeyi ortak yapıyoruz. Örneğin Ramazan Bayramında yuvalamayı komşularla, ekmeği komşularla, pasta, börek ve tatlıları komşularla sohbet içinde yaparız. Gaziantep gerçekten önemli bir şehir. Güler yüzümüzü görmek ve bu güzellikleri yaşamak için sizleri Gaziantep'e bekliyoruz" dedi. 

ŞAHİN YAYINA KATILDI

Toplantı sonrası Başkan Fatma Şahin NTV'nin canlı yayınına katıldı. Hedeflerini anlatan Şahin, "milyonlarca kişiyi Gaziantep'e davet ediyoruz" dedi. 

ÖNEMLİ BİR FESTİVAL

Gazi şehrin geniş mutfak kültürünü global arenaya taşıyan festivalde; Michelin yıldızlı şefleri, UNESCO Gastronomi Şehirleri temsilcilerinin Gaziantep’in yöresel ürünleri ile düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik üzerine sergiler, Coğrafi İşaret Çalıştayı gibi çok sayıda panel ve seminer düzenlenecek. Festivalde ayrıca geziler, müze ziyaretleri, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik yer alacak. GastroAntep Festivali ile Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine global platformlarda staj imkânı da sağlanacak. Basın toplantısının sonunda Gaziantep yöresine özgü ikramlardan biri olan “Katmer” yapımı katılımcı basın mensupları ile paylaşılarak, katmerin tanıtımı yapıldı. Leyla Özekşi Polat

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum