1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gar Restorant meclis gündeminde
Gar Restorant meclis gündeminde

Gar Restorant meclis gündeminde

Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, kentin hafızası olan kapatılmak istenen Gar Restoranı meclis gündemine taşıdı.

A+A-

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ‘a soran Toğrul, “Her kentin kendine has kent kimliği ve kent hafızası vardır. Gar Restoran da Gaziantep’in hafızası sayılabilecek önemli mekanlardan birisidir” dedi. 

Gar Restoran’ın kurulduğu günden bu yana geçen 61 yılda binlerce yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olduğunu belirten Toğrul, “Üstelik şehirde yaşayanlarında büyük bölümünün uğradığı mekânlardan birisidir. Her kentin kendine has kent kimliği ve kent hafızası vardır. Gar Restoran da Gaziantep’in hafızası sayılabilecek önemli mekanlardan birisidir.  61 yıllık geçmişe sahip olan GAR Restoranın Aralık 2022’ye kadar sözleşmesi olmasına rağmen Devlet Demir Yolları tarafından boşaltılıp tadilat yapılarak VİP salonu yapılmak isteniyor. GAR Restoran’ı, Gaziantep ile bütünleşmiş kentin sembol yapılarından biri olarak görüyoruz. Gaziantep Gar Restoran’ının kapanması, önemli bir değerin tarihe gömülmesi, 70 yıla dayanmış bir kent hafızasının ve kentte yaşayanların anı değerlerinin silinmesi demektir.”

LEZZET DURAĞI

“Tarihi mekanın kapanması demek aynı zamanda Gaziantep’in önemli bir lezzet durağının yok olması demektir” diyen Toğrul, “Tarihi restoranın kapatılması için 15 günlük bir süre verilmesi maalesef Gaziantep kamuoyunu üzmüştür ve kentte yaşayan herkesin tepkisine yol açmıştır. Gaziantep kamuoyu, şehir hayatında çok önemli dönemlere tanıklık yapan GAR Restoran’ın kapatılmasının kentin ortak hafızalarından birini yok etmek anlamına geleceğinden yetkililerin bu kararını gözden geçirmelerini talep etmekteler” şeklinde konuştu. 

HAKSIZLIK EDİLİYOR

Toğrul bakan Ersoy’a “Gaziantep’in önemli lezzet duraklarından biri olan yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı Gar Restoran’ının kapatılmasıyla kentin tarihi, kültürel mekanlarından birisini yok etmiş olmayacak mısınız? Böylesi tarihi ve kültürel bir konuma sahip olan GAR Restoran’ı kapatmakla Gaziantep’e haksızlık etmiş olmuyor musunuz?  ? Gar Restoran şehrin kültürel yapısı ve turizminde önemli bir yere sahiptir. Gar Restoran’ın kapatılmak istenmesiyle kentin Kültür ve Turizmine zarar vermiş olmayacak mısınız?“ diye sordu. Bakan 

Adil Karaismailoğlu ise “TCDD Genel Müdürlüğüne bağlı Gaziantep Gar İstasyonu içerisinde bulunan Gar Restoran’ının tahliye edilmek istenmesi talimatı bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?  Gaziantep Gar İstasyonu içerisinde bulunan Gar Restoran’ının bakanlığınız bünyesinde faaliyet yürüten TCDD Genel Müdürlüğü’yle Aralık 2022’ye kadar sözleşmesi bulunmasına rağmen söz konusu tarihten önce tahliye kararı almanızın nedeni nedir? 

Gaziantep Gar İstasyonu içerisinde bulunan Gar Restoran’ının Aralık 2022 tarihinden önce boşaltılmak istenmesinin hukuki izahatı nedir?   Bakanlığınız, Gaziantep Gar Restoran’ın kapatılmasıyla ilgili sağduyuyla yaklaşıp ve kamuoyunun taleplerini dikkate alarak kentin önemli tarihi mekanının kapatılmaması için bir girişimde bulunacak mıdır? “ HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum