1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAPSHOES tarih yazıyor
GAPSHOES tarih yazıyor

GAPSHOES tarih yazıyor

Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu destekleriyle düzenlenen 29'ncu GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

A+A-

 İlk olarak mini bir yemeni defilesinin de yapıldığı fuarda konuşan Vali Davut Gül, “Gaziantep fuarın merkezi, sanayi merkezi, üretim merkezi”derken, Cevdet Akınal,”İhracattaki başarıda ayakkabı sektörünün önemi  büyük” dedi. Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce sektörün sorunlarını dile getirerek, “En büyük sıkıntımız hayır adı altında dağıtılan ayakkabılar. Bundan dolayı perakende sektörü olarak büyük bir sıkıntı yaşamaktayız. Markalaşma konusunda treni kaçırdık. Konkordatodan kaynaklı olarak bankaların bakış açısı sektördekileri rahatsız etmekte. Verdiğimiz teminatlar geri dönmekte, çekler geri dönmekte. Hükümetimizin bize bir an önce cansuyu kredisi açmasını temenni ediyoruz. Kredi öncesi etkin sicil affına ihtiyacımız var. ” dedi. 

fotoooooo.jpg

AKKAYA:DÜNYADA İLK 5 FUAR ARASINDA

29. GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Osman Toprak, Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, çok sayıda sanayici, iş adamı ve siyasetçinin katılımıyla gerçekleşti. Fuara yurtiçi ve yurt dışından 150 firma 400 marka ile katıldı. Fuarın açılışında konuşan Akort Fuarcılık Genel Müdürü Orhan Akkaya, fuarların bölge ve ülke ekonomisine katkılarının yadsınamayacağını belirterek şunları söyledi:”Fuarlar ekonominin nabzını tutan önemli bir göstergedir. Fuarlar sayesinde birlerce alııcı ve satıcı biraraya gelerek iş bağlantıları kurmakta böylece ekonominin çarklarını hareete geçirmektedir. Fuarımızda istikrarlı bir şekilde hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısıda artış sağlanmaktadır. 150 firma 400 civaırında marka yer almaktadır. Binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapacaktır. Dünyada kendi alanında ilk 5 fuar arasında yer alan ayakkabı fuarımız hem yurt içinden hem de yurtdışından yoğun ilgi görmektedir” dedi.

İNCE:BU MESLEKTE İŞ GARANTİSİ VAR

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, oda olarak eğitime önem verdiklerini,  bu meslekte iş garantisi olduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi ile Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Ayakkabı bölümüyle birlikte geleceğin markalarını geliştirmek için emek içerisinde olduklarını belirten İnce, “Paydaşlarımızla birlikte ILO’nun katkılarıyla, SADA Kadın girişimcilerin desteğiyle güzel işlere imza atmaya çalışıyoruz. Paydaşlarımızdan Nurel Enver Taner Olgunlaşma Enstitüsü ile ayakkabının tarihini anlatan yemeni üretimine başladık. Ezogelin Halk Eğitim Merkezi’mizde ayakkabı ve çanta üzerine kursumuz başladı. Ayakkabının olduğu yerde oda olarak varız. Meslek lisemize ve üniversitemize öğrenci kazandırmak zorundayız. Kütfen kendi çocuklarınızı, yakınlarınızın ve çalışanlarının çocuklarını bizlere yönlendirin. Çocuklarımızın bu meslekte iş garantisi var. Hiç bir sıkıntıları yoktur” diye konuştu.

AYAKKABI SİTESİ KURACAĞIZ

‘Bizim en büyük sıkıntımız hayır adı altında dağıtılan ayakkabılar’ diyen İnce şunları söyledi:”Bundan dolayı perakende sektörü olarak büyük bir sıkıntı yaşamaktayız. Bunun bir süzgeçten geçmesi en büyük temennimiz. paydaşlarımızla görüştük inşallah ortak noktada buluşup çözüme kavuşturacağız. Naci Topçuoğlu MYO’da Kalkınma Ajansımız ve üniversitemiz ile birlikte büyük bir test merkezi yaptık. Ayakkabılarımızı bundan sonra yurt dışına veya İstanbul’a göndermek zorunda kalmayacağız. Önümüzdeki ay açılışını gerçekleştireceğiz. Oda olarak e-ticaret sitesi kurmaya karar verdik. Bunun için de Valimizin desteğini alarak Kalkınma Ajansımızla bir proje hazırladık. Tüm Gaziantep’i kapsayan bir ayakkabı sitesi kuracağız” dedi.

ÇEKLER GERİ DÖNÜYOR

Markalaşma konusunda treni kaçırdığımızı söyleyen İnce, “Bu saatten sonra yapılacakları araştırıyoruz. Dünya ticaret merkezleriyle ihracatçılar birliğimiz vasıtasıyla Hollanda ve İtalya’ya başvuruda bulunduk. İtalya kabul edildi. Önümüzdeki Mart ayında Rusya’da fuara katılıp Gaziantep’i temsil edeceğiz. Sektör olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Hükümetimizin bize bir an önce cansuyu kredisi açmasını temenni ediyoruz. Kredi öncesi etkin sicil affına ihtiyacımız var. Konkordatodan kaynaklı olarak bankaların bakış açısı sektördekileri rahatsız etmekte. Verdiğimiz teminatlar geri dönmekte, çekler geri dönmekte” dedi. 

EN BÜYÜK ŞİKAYET KAYITDIŞI

Nizip Caddesi’nin taşınmasının söz konusu olduğunu dile getiren İnce konuşmasını şöyle bitirdi:”Gaziantep’in geleceği için böyle bir organize sanayi, bizi dünya pazarlarına açacaktır. Biz şuan ulusal markalara fason yapıyoruz. Böyle bir yerde dünya pazarındaki dev zincirlere ürün yapabilecek duruma geleceğiz. En büyük şikayeti kayıt dışından alıyoruz. Çakma diye tabir edilen imitasyon ayakkabılar mevcut. Buna karşı yoğun olarak denetimler gerçekleştiriyoruz. Sonucunu da almaya başladık. Yılın ilk 5 ayında 343 Milyon dolar ihracat ile zirveye çıktık. 20 yıldır hedefimiz 1 Milyar doları geçmekti. Bu sene şu anki göstergelerle bu sayıyı aşacağız.”

AKINAL:TÜRKİYE ORTALAMASININ 4 KATI İHRACAT YAPTIK

GSO Başkan Vekili Cevdet Akınal, Gaziantep’in, her zaman olduğu gibi üretim ve ihracat gücü ile ülkemize örnek olmaya devam ettiğini söyledi. Halihazırda Türkiye’nin 6.büyük ekonomisine sahip şehrimizden 180 ülkeye ihracat yapıldığını anlatan Akınal, “ Dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklara ve bölgemizde gelişen durumlara rağmen ihracatımızı artırmayı sürdürüyoruz. Dün açıklanan ihracat rakamlarına göre kentimiz ilk 6 ayda Türkiye ortalamasının 4 katı ihracatı gerçekleştirmeyi başarmıştır. Türkiye ihracatı yılın ilk yarısında 2.18 oranında artarken Gaziantep’in ihracatı yüzde 8 oranında arttı” dedi.

400 MARKA KATILIYOR

Gaziantep’ten Ocak-Haziran döneminde 3.6 Milyar dolar ihracat gerçekleştiğini belirten Akınal, ”İhracattaki başarıda ayakkabı sektörünün önemi  büyük. Türkiye ayakkabı sektörünün nabzını tutan ve en önemli ayakkabı üreticilerinin faaliyet gösterdiği Gaziantep’te 2018 yılı toplam ayakkabı ihracatı 148 Milyon dolar olmuştur. 2019 yılı Ocak- Nisan döneminde ise 66 Milyon Dolar ayakkabı ihracatı yapıldı. Fuar organizasyonları ile hem üretimimizi hem ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Fuarımıza Rusya’dan Nijerya’ya kadar 150 firma 400 marka ile katılıyor” dedi.

VALİ GÜL:BİR ADIM İLERİYE GİTMEMİZ LAZIM

Vali Davut Gül, Gaziantep’te yaklaşık 8 aydır bulunduğunu, yaklaşık 10’a yakın fuar gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Gül, ”Gaziantep fuarın merkezi, sanayi merkezi, üretim merkezi. Ayakkabı sektöründe ihracatın yaklaşık 5’te 1’ini yapan 1 Milyar Dolar ihracat hedefi olan bir sektör; ayakkabı sektörü. Dünyadaki gelişmeleri iyi okuyup bir adım ileriye gitmemiz lazım. Bir adım ileriye giderken de bütün sektörlerde olduğu gibi bizim bir ARGE merkezimizin olması lazım. Bu ARGE merkezini firma olarak yapabiliyorsak yapalım, firma olarak yapamıyorsak sektör olarak yapmamız lazım. Tasarım, patent, marka, pazarlama ağı oluştuğunda inanıyorum ki Gazianteplinin bu birikimi dünyanın her tarafında rekabet edebilme üstünlüğü sağlar” diye konuştu.

İLKLERDE YAŞANDI

Sektörün sorunlarının ve hedeflerinin anlatıldığı konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı. Bu yılki fuarda ilklerde yaşandı. Fuarın açılışının hemen ardından mini bir yemeni defilesi yapıldı. Vali ve beraberindekiler ardından standları ziyaret etti. Fuarda ayrıca ilk defa ödüllü ayakkabı tasarım yarışması düzenlenecek. Gaziantep, Adana, Bursa, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun, Şanlıurfa, Suriye, Irak ve Sudan'dan 150 firma ile 400 markanın kış sezonuna ait ürünlerini sergilediği fuar 7 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.