1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAMOB’dan “Savunma Yürüyüşü”ne destek
GAMOB’dan “Savunma Yürüyüşü”ne destek

GAMOB’dan “Savunma Yürüyüşü”ne destek

Gaziantep Akademik Odalar Birliği (GAMOB) Gaziantep Barosu Başkanlığı tarafından başlatılan Savunma Yürüyüşü’ne destek verdi.

A+A-

GAMOB üyeleri, Gaziantep Barosu adına Ankara’ya yürüyen avukatları Gaziantep Adliyesi’nden uğurladı. Türkiye'nin dört bir yanından barolar, her ilde birden fazla baro kurulması, seçim sisteminin değiştirilmesi, avukatlara ilişkin kanunun 76. ve 95. maddelerindeki hak ve yetkilerinin sınırlandırılmasına yönelik yapılmak istenen düzenlemeye karşı Ankara’ya doğru ‘Savunma Yürüyüşü’ başlattı. 

BU HATADAN DÖNÜLMESİNİ İSTİYORUZ

GAMOB’dan yapılan açıklamada, “Barolar ile başlatılmak istenen; sonrasında diğer akademik meslek odaların bağımsız ve üretken yapısını değiştirmeye yönelik girişimleri kabul etmiyoruz. Akademik odaların teknik, idari ve hukuki işleyişini değiştirme girişiminde bulunan, meslek odalarına ve mensuplarına danışmadan dayatılan yapılar; bilimin ve fennin gerçeklerinden her geçen gün nasıl uzaklaşıldığını göstermektedir. Karar alma mekanizmalarına milyonlarca üyesi olan akademik odaları çağırmadan, siyasi ajandalarına ve hesaplarına göre odaları dizayn etmenin doğru olmadığını ifade ediyor ve bilime tekniğe ve topyekun memlekete karşı yapılmaya çalışılan büyük hatadan dönülmesini istiyoruz.” denildi.

DAYANIŞMA VE BİRLİKTELİĞE İHTİYACIMIZ VAR

GAMOB’tan yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:”Hemen her dönem kamucu politikaları ile halka gerçekleri söylemekten çekinmeyen; doğayı, çevreyi, gıdayı ve insan haklarını savunan meslek odaları, bundan önce de iktidarların hedefinde olmuştur. Meslek odalarının anayasal haklarını ve yetkilerini budayarak, siyasetin gücünü akademik meslek odalarına karşı orantısız ve ilkesizce kullanmaya çalışılmaktadır. Pandemi sürecinde, insanların dayanışmaya, birlikteliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde; meslek odalarının işleyişine müdahale etmenin, üzerimizden siyaset yapmanın ne ülkemize ne de mesleklerimize hiçbir bir faydası yoktur.

ONLARI YALNIZ BIRAKMAYALIM”

“Demokratik, güçlü ve üreten; tam bağımsız bir Türkiye için Baroların, Tabib Odalarının ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) bileşenlerinin, Eczacılar Odasının,Diş Hekimleri Odasının, Veterinerler Odasının ve Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının  sesine ses olan, bizlerle dayanışan tüm sivil toplum örgütleri ve platformlarına çağrımızdır. Baroların ‘’Savunma Yürüyüşü’’nde onları yalnız bırakmayalım. Bu gün barolara yapılmak istenen, Türkiye’nin hukukuna, yargı bağımsızlığına ve savunmanın özgür iradesine bir müdahaledir, bunu unutmayalım. “

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.