1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAMOB suç duyurusunda bulundu
GAMOB suç duyurusunda bulundu

GAMOB suç duyurusunda bulundu

Kamu vicdanı rahatsız

A+A-

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği (GAMOB), Korkut Küçükcan’ın ölümüne neden olan Akkent camii inşaatındaki göçükte ihmali ve sorumluluğu bulunanlar hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına  suç duyurusunda bulundu. GAMOB üyeleri, “Ortada bir ihmaller zinciri var. İhmaller zinciri sonucu hayatını kaybeden bir canımız, Korkut Küçükcan var. Bu olayda, sorumluluğu bulunan herkesin yüce Türk adaleti önünde hesap vermesini istiyoruz. Yapılan yanlışların kimsenin yanına kar kalmaması, suçluların cezasını çekmesi kamu vicdanını rahatlatacaktır”dedi.

İHMALLER ZİNCİRİ

Gaziantep Barosu’nda biraraya gelen GAMOB Üyeleri şu açıklamayı yaptı:”14 Kasım 2019 Perşembe günü Türkiye'nin en büyük kaçak inşaatında iskelenin çökmesi sonucu şehrimiz çok değerli bir evladını, çok iyi yetişmiş bir mühendisini, sevgili Korkut Küçükcanı kaybetmişti. Gaziantep'i yasa boğan bu olay, Türkiye'nin en büyük kaçak yapısında meydana geldi. Ne acıdır ki olayın gerçekleştiği Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesindeki cami inşaatının ruhsatı, iskele projesi ve statik projesinin olmadığı sonradan ortaya çıktı. Bu vahim olay devasa bir inşaatın imar uygulamalarına aykırı olarak başlatılması, mühendislik biliminin gereklerine uyulmadan inşa edilmesi, yapı denetiminin olmaması ve iş güvenliği tedbirinin alınmaması ile oluşan ihmaller zinciri sonucu bu iş kazası meydana gelmiştir.

KAZA GELİYORUM DEDİ

Hem TMMOB Uzman Heyeti tarafından oluşturulan 17 Kasım 2019 tarihli teknik rapor, hem de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihinde yaptığı ‘2019-48’ sayılı basın açıklamasında yer verilen “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır.” ifadesi bu hususları açıkça vurgulamaktadır. 21 Kasım’da yapmış olduğumuz basın açıklamasında , dile getirdiğimiz bu önemli vurguyu bir kez daha kamuoyunun dikkatlerine sunuyoruz. Ayrıca cami inşaatı yapılan alanın, cami olarak imar tadilatı olmadan inşaata başlandığı, yıllar sonra tadilatın yapıldığı da kamuoyu tarafından bilinmektedir. Diğer taraftan, kaçak yapının inşaatında sigortasız işçiler çalıştırılmıştır. Sigortasız işçi çalıştırmak da yasalarımıza göre ayrı bir suçtur. Bütün bu ihmaller zinciri, meydana gelen vahim olayın göz göre göre geldiğini ortaya koymaktadır. Adeta, "Kaza geliyorum" demiştir. 

İŞ CİNAYETİ

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği olarak, tüm bu nedenlerden dolayı, en verimli çağında aramızdan ayrılan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan'ın ölümünü bir iş kazası olmaktan çok bir iş cinayeti olarak değerlendiriliyoruz ve bu olayda sorumluluğu bulunanların gerekli cezaya çarptırılması için de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Ortada bir ihmaller zinciri var. İhmaller zinciri sonucu hayatını kaybeden bir canımız, Korkut Küçükcan var. Bu olayda, sorumluluğu bulunan herkesin yüce Türk adaleti önünde hesap vermesini istiyoruz. Yapılan yanlışların kimsenin yanına kar kalmaması, suçluların cezasını çekmesi kamu vicdanını rahatlatacaktır.

RUHSATSIZ İNŞAATLARA İZİN VERİLMEMELİ

Ayrıca Türkiye'nin en büyük kaçak yapısı konumundaki bu inşaatın geleceği ile ilgili karar verilirken, bilimsel veriler ışığında hareket edilmelidir. İnşaatın depreme dayanıklılık testleri ve risk analizleri yapıldıktan sonra geleceğine karar verilmelidir. GAMOB olarak, temennimiz bundan sonra şehrimizde ve ülkemizde hiçbir iş kazasının yaşanmamasıdır. Bunun için de, denetim görevi gören kurum ve kuruluşlara büyük görev düşmektedir. İster özel sektöre ait olsun, isterse de kamuya ait olsun, ruhsatı olmayan hiçbir inşaatın başlamasına izin verilmemelidir. Mühendislik biliminin gerekleri yerine getirilmesi ve mevcut imar yasalarının dışına çıkılmadan hareket edilmesi böylesine vahim olayların tekrar yaşanmasını önleyecektir.

BU AÇIKLAMA DAVAYA MÜDAHALEDİR

Ayrıca basında çıkan ‘Ak Parti camide Tahmazoğlu’nun arkasında başlıklı haberde, Şahinbey belediyesini yöneten partinin il ve ilçe başkanlarının, bu iç acıtan olaya karşı tepki gösterenlere, ‘bir bardak suda fırtına koparıyorlar’ denildiğini üzülerek gördük. Bu açıklamayı davaya müdahale olarak değerlendiriyoruz. Asıl bu açıklamayı yapanların vicdanları bir bardak suda boğulmuştur. Buradan ilgilileri akla ve vicdana davet ediyoruz. Bu basın bültenini imzalayan akademik meslek kuruluşları olarak, kazaya neden olan sorumluların yargılama neticesinde maddi gerçeğin ortaya çıkarılması ve cezalandırılması için, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı beyan ederiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.