1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GAİMDER sessizliğini bozdu
GAİMDER sessizliğini bozdu

GAİMDER sessizliğini bozdu

İnşaat malzeme fiyatlarındaki artış konusunda sessiz kalan GAİMDER, bu sessizliğini bozdu ve başkan Bora Kanevetçi imzasıyla yapılan açıklamada maliyet artışındaki yükselmelerin sektörü zor durumda bıraktığı dile getirildi.

A+A-

 Kanevetçi, “Malzemede fiyatlarındaki artışların konut fiyatlarına yansımasıyla beraber hem vatandaşımızın konut sahibi olma imkanı azalacak, hem de müteahhitler başlamayı planladıkları yeni şantiyelere ya başlayamayacak ya da ertelemek zorunda kalacaktır” dedi. 

İnşaat sektörünün istihdam ve ekonominin lokomotif sektörü olduğunu belirten Kanevetçi, “Özellikle pandemi döneminde istihdama sağladığı katkı ülkemizde inşaat sektörünün ekonomiye olan katkısını ve önemini bir kez daha göstermiştir. Fakat maliyet artışlarındaki yükselmeler sektördeki meslektaşları zor durumda bırakmıştır. Kamuya iş yapan müteahhitlerin malzemedeki fiyat artışları karşısında dayanma gücü kalmamış ve önemli mağduriyetler oluşmaya başlamıştır. Fiyat farkı olmayan işlerde müteahhitler öngöremedikleri fiyat artışları karşısında çaresiz kalmıştır” diye konuştu. 

SATIŞ VE PAZARLAMA SIKINTISI ÇEKİLİYOR

“Özel sektörde konut üreten meslektaşlarımız yükselen maliyetler ve tedarikteki güçlükler nedeniyle hem imalatta zorluklar yaşamakta hem de maliyet kaynaklı yükselen fiyatlardan dolayı satış ve pazarlamada sıkıntı çekmektedir” diyen Kanevetçi, “Son bir yıl içerisinde demirdeki artış oranı yüzde 110, betonda yüzde 60, saçta yüzde 124, taşyününde yüzde 94, gazbeton ve bimste yüzde 70 olmuştur.  Bu durum, alt sektörleri de hesaba kattığımızda on binlerce insanın geçimini sağladığı inşaat sektörünün istihdam hacminin azalmasına yol açacaktır. Pandemi dönemiyle birlikte inşaat malzemelerindeki ihracat oranının artması elbette ki ülkemiz adına çok çok önemlidir. Ancak ihracat yapan tedarikçi ve üretici firmaların da yurt içine verdikleri malzeme miktarında artışın sağlanması kaçınılmaz bir sorumluluktur. Böylece hem tedarik hem de fiyat artışının önüne geçilmesi sağlanabilecektir”

KDV’DE İNDİRİM SAĞLANMALI

Kanevetçi, demir başta olmak üzere inşaat malzemelerinde belli bir süre de olsa KDV indirimi sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Müteahhitlerin ödedikleri harçlar da indirime gidilerek sektörün desteklenmesi en büyük beklentimizdir.  Kamuya iş yapan müteahhitler için fiyat farkı kararnamesinin yeniden düzenlenmesi, KDV’deki tevkifat ile stopaj oranlarının eski orana çekilmesi zararın kısmen karşılanmasını sağlayacaktır. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) olarak belediyelerimizle iş birliği ve istişare içesinde arsa maliyetlerinin düşürülmesi konusunda girişimlerimiz devam etmektedir. Yapılaşmış alanlarda uzun yıllardır boş duran arsaların sektöre ve kente kazandırılmasıyla ilgili düzenlemelere ihtiyaç vardır”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum