1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAGA değer katacak!
GAGA değer katacak!

GAGA değer katacak!

GAGA'nın resmi açılışını Bakan Varank yaptı.

A+A-

Gaziantep'in gastronomi kültürünü geliştirmek ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla faaliyete geçirilen Gaziantep Gastronomi Akademisi'nin resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Bakan Varank, ''Gaziantep bir gastronomi kenti ve gastronomi kapasitesi de GAGA ile bir üst seviyeye ulaşacak. Bu şehre değer katacak'' dedi.

Gaziantep Ticaret Odası tarafından Gaziantep'in gastronomi kültürünü geliştirmek ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla faaliyete geçirilen Gaziantep Gastronomi Akademisi'nin resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışa Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Mustafa Varank, Adalet eski Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, GBB Başkanı Fatma Şahin, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, OSB Başkanı Cengiz Şimşek, GSO Başkanı Adnan Ünverdi ve protokol üyeleri katıldı.

HEMEN YAPALIM DEDİK

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Mustafa Varank, "Tuncay Başkanımız bu projeyle bize geldiğinde bunu hemen yapalım dedik. Gaziantep bir gastronomi kenti. Ve gastronomi kapasitesi de GAGA ile bir üst seviyeye ulaşacak. Bu şehre değer katacak." dedi.

BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOUZ 

Açılış sonrasında GAGA hakkında açıklamalarda bulunan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO olarak yıllardır Gaziantep’in ekonomik ve sosyal gelişimi için katma değer yaratma gücüne sahip mutfak kültürünün sürdürülebilirliği için çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bu kültürü daha ileri seviyelere taşımak için yeni başarı hikâyeleri yazıyoruz. Bunlardan biri de şüphesiz ki Gaziantep Gastronomi Akademisi…” dedi.

HEDEFLERİMİZ VAR

Yıldırım, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteği ile hayata geçirdiğimiz Akademimizde, temel hedefimiz, gastronomi ve gıda sektörüne nitelikli insan kaynağı ve işletmeler kazandırmak. Ben bu bağlamda tüm GTO ailesi ve Gaziantep adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza destekleri için teşekkür ediyorum. Akademimizin tüm altyapısını gıda ve gastronomi sektörüne; yerel değerleri uluslararasılaştıracak, inovatif bakış açısına sahip, katma değer üretebilecek, sektörel bilgi ve becerisi yasal otoriteler tarafından belgelendirilmiş insan kaynağı ve işletmeler kazandırmak üzere oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

5 TEMEL BİRLEŞEN

Gaziantep Gastronomi Akademisinin 5 bileşenden oluştuğunu ifade eden Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

 “Bunlardan biri; yeni girişimciler yetiştirmek ve hali hazırdaki girişimcilerin kapasitelerini geliştirmek üzere hizmet veren İpekyolu Kalkınma Ajansımızın da desteklediği ‘Gıda ve Gastronomi girişimcilik Merkezi’. Bir diğer bileşen, Milli Eğitim Bakanlığı akreditasyon süreci tamamlanmak üzere olan, Profesyonel Aşçılık, Pastacılık, Servis Personeli, Yiyecek İçecek İşletmeciliği alanlarında eğitimler verdiğimiz Uzun Dönem Temel Akademik Eğitim Programı. 4 ay teorik  4 ay pratik eğitim şeklindeki programın pratik eğitimi de Akademimizin Uygulama Restoranı BULLA’da gerçekleştirilecek. Bu programın bir üstü olan Kısa Dönem Master Class Uzmanlık Eğitimleri de GAGA’nın bir diğer bileşeni. Bu programda örneğin uzmanlık eğitimi olarak Kebapçılık, Kasaplık eğitimi verilecek ki Türkiye’de kasaplık alanında eğitim veren kurum kuruluş bulunmamakta. Yine uzmanlık eğitimi olarak 52 saatlik baklavacılık eğitimi alabilecekleri bir sistem uygulayacağız. GAGA’nın bir diğer bileşeni de Mesleki Yeterlilik Sertifikasyonu. Odamızın Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanmış, “pidecilik, kebapçılık, dönercilik, pastacılık, aşçılık, genel alan görevlisi, servis elemanı” alanlarında mesleki yeterlilik belgesi verme süreci Akademi’nin teknik ve idari yapısıyla beraber test ve eğitim mutfakları ile uygulama restoranı kullanılarak yapılıyor.”

PRATİK YAPACAK 

Gaziantep Gastronomi Akademisinin uygulama restoranı olan Bulla’ya da değinen Yıldırım, “Adını “mühür baskısı” anlamına gelen “BULLA” dan alan GAGA Uygulama Restoranı ise  akademimizin paylaşım ve deneyim noktası. Çeşitli eğitimler, mentörlükler ve danışmanlıklar aracılığıyla GAGA’dan hizmet alan kişiler, işletmeler ve gruplar uygulama restoranı bölümünde sunum, servis vb. alanlarda pratik becerilerin kazanılması, geliştirilmesi,  test edilmesi vb. uygulamalarını BULLA’da gerçekleştirebileceklerdir. Hem yerel hem de dünya mutfaklarından lezzetlerin deneyimlenebileceği fine dinning konseptteki bu mekân da sektör için fark yaratan bir yer oldu. Kısaca GAGA’nın vizyonunu ulusal ve uluslararası alanda tercih edilen bir akademi olması için oluşturduk. Umarım bu vizyona ulaşırız ve Gaziantep’in markalaşma sürecine kattığımız değeri katmerlendiririz.  ” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.