1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Gaderin Romanı
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaderin Romanı

A+A-

BİRİNCİ BÖLÜM

XII

“Yeri, nalet olsun romanına da, yazarına da, parasına da, puluna da…Dâ da geçen gün utanmadan, sıhılmadan beni çârdı evine. Ben de, ayıbdır sôlemesi, yedibuçuk kât verdim yaş pasta aldım, bi ganne de bôg gulüp arahısı… Birez de bastırma…sôlemesi ayıp! Eşşek dêl ya, yanına helbet bişey çıharır dey düşündüm… Getdim ağam… Pasdey galdırıp mahmile goydu… Bastırmey kâdıynan masıya goydu, azıcık da yanına pendir çıhardı...Ekmê bile yogmuş, neyse bir gadeh goydug, gendi zaten dorgu dürüst  içmey… Ben birinci bardâ bitirdêmde o da iki yudum almış, ya almamış…Neyse o gendi bilecê iş, hergesin mâdesi ayrı, isder içsin, isder içmesin o beni alâhadar etmez deyeg,  ben efendilêmi yapmış,  arahımı götürmüşüm...Birez hoş beşden sonâ bagdım ki heç oralı olmey.. .Beni sahı havadan sudan şeyler gonuşmag uçun çârıg! Ben de yüzümü berkidip;

“ Roman nasıl gediy yôrum ?dey sordum.

- He dedi, seni asıl onun için çârdım amma sohbete dalınca, sağol  hatirladden uçun hemi de geldên uçun hani nasıl söyleym,  pek bitmeden kimselere ohutmam ama… Senin özel bi yerin var yanımda...Dâ önce gonuşdômuz kimi… İsdersen şöyle bi göz at...Bag bahalım nasıl bulacagsın?”

Sevindim niye yalan sôleym. Sonunda, dedim, Memiki yazmıya başladı haralda... Başladım ohumaya, daha dorgusu, kendi ismimi aramıya, görmeye,… La bissürü langir langir şeyler yazmış, ama bi türlü benim adım geçmey…Benim hakiyeme benzeyen bişey de yog… Dutturmuş bi savcı, bi de  Rahime; yog uşagları...He! bi de İstanbula gedmişler bi hafda ...Vay,vay,vay!..Bi annatıy, bi annatıy. Sahı Ameriha!...La düşünebiliyn mi herifler bi hafda Istanbula gediy annadıy da biz iki yıl Amerihalarda galıyg adımız bile geçmey. Ben üçüncü dubley yuvallamışım, doğru dürüs meze de yog geldi arahı dikildi gafama! Güya ohuym amma bagdêmi görmeym ha!…Zayfaları çeviriym… adımı areym! Sinirlendim..”La yôrum Yazar Bey gardaşım, dedim, gene de kibarlıg olsun dey, hele sen bâ gösdersene şu Memik nerde ? 

“ Dâ gelmedin mi oruya ?dedi.”

Demeg ki dedim gendi gendime, benden bahsedici, arahıy birez ağırlaştırdım, mezeyi  yani pendiri ve bastırmey bollaştırdım ohumuya dikkad edmiye başladım.. Bi de bakdım ki... Memik...Aman bi sevindim ki...Dünyalar sahı benim oldu…Ama bu Memik ben dêlim... Kahya Memik …Bu Memên bennen ne alahası olabilir?…Ara ara… Memik areym…la bu herifin Memiklere düşmanlê var... Zaten bu  kahya Memên  de…..adı  bi kere geçiy…bi dâ geçse nolur, geçmese nolur çünkü bu  Memik dêlim…Gözümnen zayfaları belki yiym, ama ne Memik, ne Mümük… La arahı gafama mı vurdu dey ohuym bi dâ ohuym…Memik Mümük  yog…Umudumu yitirdim…Bunnumdan fosurdeym ama bişey de deyemeym…O heç bi şey olmamış kimi oturmuş dakkilosunun başında ha bobam de bobam  tahur tuhur yazıy…Bagdım ki olacag kimi dêl. Terbiyemi bozmadan sordum :”Yazarbey gardaşım, gusura galma amma, sen benim teybimi heç dinnedin mi, Allahını seversen dorgusunu sôle…”

Birez durdu.” Bag ağam, dedi, dorgusunu isdersen dinlemeg istedim, yalez nasıl söyleym bilmem ki,  bazı yerlerini heç mi heç annamadım, anladêm yerlerse bâ peg ilkinç gelmedi…Hep gendinden söz ediysin, olay yog… Gerilim yog! Tip yog! …”

Ne dey la bu herif!

- Ne yanı? Ne demeg isteyn? dedim sinirlendim; Ben tipsiz miym ?

- Yog, dedi, yangış annama lütfen, eyle bişey der miym, heç ben sizden dêl, sizin teybe ohuduglarınızdan söz ediym…

 

- Ey biz ne deyg biz de ondan söz ediyg,..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.