1. YAZARLAR

  2. Ali Coşkun

  3. FUTBOL SEVİYEMİZE NİÇİN ŞAŞIRIYORSUNUZ?
Ali Coşkun

Ali Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOL SEVİYEMİZE NİÇİN ŞAŞIRIYORSUNUZ?

A+A-

Beşiktaş’ın, Yunanistan temsilcisi PAOK’a elenmesine, Milli Takımımızın Macaristan’a yenilmesine ve 10 kişilik Sırbistan’ı yenememesine niçin şaşırıyoruz? Avrupa arenasında her yıl erkenden elenmemiz halkımız tarafından niçin sürpriz olarak algılanıyor? Ülke futbolu, birçok parametreye bağlı olarak gelişir. Ekonomi, eğitim, kültür, sanatta harikalar yaratıp futbolda başarısız mıyız? 

Bir ülkede futbolun gelişimi, eğitim sistemi ve ekonomi ile doğrudan ilişkili. Eğitim sistemimiz sizce spor dallarında uzmanlaşmaya/profesyonelleşmeye uygun mudur? Söz gelimi; pandemi süreci haricinde akşam 18:00’e kadar okulda kalan 12 yaşında bir çocuk, ne zaman antrenman yapacak, ne zaman yemeğini yiyecek, ne zaman dinlenecektir? Bu çocuğun gelişimi nasıl olacaktır? Okuldaki beden eğitimi derslerinde hangi eğitimler verilmektedir? Okullarımızda spora teşvik için neler yapılmaktadır? Bu soruların cevapları maalesef ülke futbolunun mevcut halinin göstergeleridir. Çünkü temelin atıldığı, kazanımların en fazla olduğu dönemlerde çocuklarımız gelişim gösteremiyorlar. Bu da haliyle, futbolculuk kapasitesinin düşük kalmasına ve zincirleme etkiyle düşük kalitede futbol oynanmasına neden oluyor.

Gelelim ekonomiye… Bakanlık ‘son kez olduğu vurgusunu da yaparak’ kulüplerin kredilerini yapılandırdı. Peki, kulüplerimiz borç batağından kurtulmak için akılcı, kalıcı, etkili çözüm üretiyor mu? Yoksa taraftar baskısını bahane ederek çılgınca transferlere mi devam ediyor? Bugün Süper Ligde her sene olduğu gibi her takım “har vurup harman savurdu”! Başı çekenler yine büyük takımlar oldu. Daha birkaç ay önce UEFA, Trabzon’u Avrupa kupalarından men etmedi mi? Klişe bir söz olarak,  “Yönetimler kulüpleri kendi şirketleri gibi yönetiyor mu?”  Her yıl borçlar artıyor ve kulüplerin risk düzeyleri yükseliyor. Böyle bir ortamda da yapılan transferler 2.hatta 3.sınıf olmaktan öteye geçemiyor. Bu da futbol kalitesinin düşmesine sebep oluyor.

Özetle; Türk futbolunun seviyesinin, bu şartlarda, kısa vadede yükselmesi çok zor. Anlık başarılar, anlık motivasyonlarla gelebilir fakat önemli ve değerli olan sürdürülebilir başarıdır. Sürdürülebilir başarı için de, eğitim sisteminden başlayarak köklü revizyonlar şarttır.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.