1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fuarda önemli mesajlar
Fuarda önemli mesajlar

Fuarda önemli mesajlar

ŞİMŞEK: Bu kadar tasarım ve AR-GE merkezi devede kulak

A+A-

ÖZLÜ: :Daha çok tasarım ve AR-GE merkezi açın

YERLİKAYA: Ortadoğu Fuar Merkezi   büyüyecek

ŞAHİN: 2030-2040 vizyonlarını ortaya koyduk

YILDIRIM: Bu fuar alanı beklentilere cevap veremiyor.

KAPLAN: :Ar-Ge ve Tasarım desteği istiyoruz

11'incisi düzenlenen Domotex Türkiye 2018 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katıldığı törenle açıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, halıcılara tasarım konusuna önem vermeleri çağrısında bulunarak, "Farklılaşmanız lazım. 960'ın üzerinde fabrikası olan bir şehirde 7 Ar-Ge ve 3 tasarım merkezi bulunmasını devede kulak" derken, Bilim Özlü de, "Daha fazla ihracat yapmak isteyen sanayicilerimizden, tasarım ve Ar-Ge merkezleri açmalarını istiyoruz" dedi. 

* Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Fuar merkezinin miadını doldurduğu şeklindeki sözlerine Vali Ali Yerlikaya müjdeyi verdi. Yerlikaya, "OFM'yi dünyayla rekabet edebilir büyüklüğe ve formata getirmek için en kısa sürede toplanacağız" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kuzey şehir, Gaziray projeleriyle sanayicinin üzerindeki yükünde hafifleyeceğini söyledi. Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan ise tasarım ve ar-ge, gümrük vergileyeriyle ilgili taleplerini iletti.

* Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Deutsche Messe Hannover Fairs Türkiye Fuarcılık, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Gaziantep Halıcılar Odası iş birliğiyle düzenlenen Domotex Türkiye 2018 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı kapılarını açtı. 195 firma, ürünlerini 22 bin 175 metrekarelik kapalı alanda alıcıların beğenisine sundu. Ülke genelinde 160 firmanın katıldığı fuarda, Gaziantepli 122 firma stant açtı. 

VALİ YERLİKAYA:ODA SEÇİMLERİNİ BEKLİYORDUK

Fuarın açılışında konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye'nin yükünü 30 büyük şehrin çektiğini, gazi şehrinde bunlardan biri olduğunu söyledi.  Yerlikaya:"Gaziantep nüfusta 8'inci, ekonomide de 5'inci büyük şehir. Ticaret Odası Başkanı OFM merkezinin yetmediğini söyledi. Biz bu konuda oda seçimlerini bekliyorduk. Organize Sanayi Müteşebbüs heyeti olarak en kısa sürede oturacağız hep birlikte istişare edeceğiz. Toplantıda 3 konumuzdan birisi OFM'yi dünyayla rekabet edebilir büyüklüğe ve formata getirmek olacak. Gaziantep girişimciliği dile önemli bir paranteziz." dedi.

SANAYİMİZİN YÜZDE 1'İ YÜKSEK TEKNOLOJİ KULLANIYOR

Lojistik Köy'le ilgili de konuşan Yerlikaya,"Ulaşımımızın belirli aksları öyle bir hale gelmiştiki tıkandı stend takmak zorunda kaldık. Kavşaklar önemli. Kuzey Şehir güzel bir hizmet. Borsamızın başlattığı güzel hizmetler var. Hep birlikte sanayimizin niteliğini teknoloji olarak daha üst noktaya nasıl çıkarırız bunları konuşacağız. Sanayimizin yüzde 94'ü düşük, orta, yüzde 1'i yüksek teknoloji, yüzde 4.5, 5'i orta ve orta yüksek düzeyde. Bu kabul edilebilir bir durum değil" diye konuştu.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Vali Ali Yerlikaya 2020 hedefi olarak 10 milyar dolar ihracat hedeflerinin olduğunu belirterek, "Allah'ın izniyle bu hedefe ulaşacağız. Buna söz verdik, karar aldık. Her fırsatta bu rakamı söyleyeceğiz" dedi.

ŞAHİN: 2030-2040 VİZYONUNU ORTAYA KOYDUK

Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak, şehrin rekabet gücünü artırmak ve yeni vizyonlar kazandırmak için çalıştıklarını söyledi. Şahin, "Bu şehrin rekabet gücünü artırmak için çalışmalar yaptık. Tıpkı halıcılar gibi kenti ilmek ilmek işledik. Büyük balık küçük balığı her zaman yutuyor ancak küçük balık hızlı hareket ederse büyüme şansı buluyor. Nasıl büyüyemiz gerektiğine baktığımızda Organize sanayi bölgemizi merkeze koyduk.  İmar ve ulaşım master planını yaptık, 2030-2040 vizyonunu ortaya koyduk" dedi. 

SANAYİCİNİN ÜZERİNDEKİ YÜK RAHATLAYACAK

'Her gün 150 bin kişiyi şehrin bir başından bir başına taşıyoruz' diyen Şahin, "5.5 milyon m2 alanı Sayın Başbakan Yardımcımıza uçakta imzalattık. Sanayicinin üzerindeki ulaşım yükünü azaltmak için Türkiye'nin en büyük toplu konut projesi Kuzey Şehri ve GAZİRAY'ı yapıyoruz. Şehri demirağlarla örüyoruz. 500 Milyon para geliyor. 200 bin hibe bulduk, öz kaynak artırdık. OSB'yi rahatlatmak için 10 kavşak yaptık" diye konuştu.

HALIDA MODAYI GAZİANTEP BELİRLİYOR

GTO Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, halının başkenti Gaziantep'in Türkiye ekonomisinin lokomotifi, kentin lokomotif sektörünün ise halıcılık olduğunu söyledi.  Dünya halı modasını Gaziantep'in belirlediğini ifade eden Yıldırım, "Gaziantep Dünyadaki halı modasını belirleyen bir şehir, 4,5 milyar dolara yaklaşan halı ihracatı pastasından yüzde 32 pay alan bir şehir. Bu fuar da dünyadaki 4 büyük fuardan biri. 5. OSB'de 150 fabrikayı devreye geçirdik,  100 fabrikayı da üretime hazırlıyoruz. Organizede Türkiye'nin tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 2'sini tüketiyoruz. Bu kadar tüketimin karşılığında da, Türkiye'de üretilen halı, plastik ayakkabı- terlik, nonwoven kumaş ve PP iplik gibi ürünlerin yüzde 90'ını üretiyoruz. Halının hammaddesi polipropilendir. Türkiye ne yazık ki bu alanda yüzde 95 ithalat bağımlısıyız. Türkiye'ye gelen polipropilen hammaddenin Yüzde 40'ını da Gaziantep kullanıyor. Merinos Holdingin proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yapacağı yatırım inanıyorum ki Gaziantepli halıcılarımızın rekabet gücünü daha da artıracaktır" diye konuştu.

OFM MİADINI DOLDURDU

'Çözüm bekleyen sorunlarumuz var' diyen Yıldırım, "Fuar merkezimiz miadını doldurdu, artık beklentilere cevap veremiyor. Daha kullanışlı, modern bir tesis ihtiyacımız elzemdir. Kaldı ki hedeflerimiz içerisinde Gaziantepimizi "fuarlar şehri" yapmak ta var. O sebeple daha kullanışlı ve modern bir tesis ihtiyacı elzemdir. Gaziantep Ticaret Odası yeni yönetimi olarak bu konuda neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz. Burayı Gaziantep'in başarısını taçlandıracak, örnek gösterilecek bir fuar merkezine dönüştürmeliyiz. Her zaman bir bürokrat gibi değil, adeta bir iş adamı bakış açısı ile varlığını yanımızda hissettiğimiz, Sayın Valimizin önderliğinde, şehrin tüm aktörlerinden bu işte güç birliği, gönül birliği yapmasını bekliyoruz" dedi.

KAPLAN:200 BİN KİŞİ GEÇİMİNİ HALIDAN SAĞLIYOR

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan dünya makine halısı üretiminin yüzde 30'unun Gaziantep'te yapıldığını, 2017'de ihracatta Türkiye olarak 2.2 milyar dolar ihracat yapılırken, 1.44 milyar dolarını şehrimizin yaptığını söyledi. Kaplan, "3.3 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Şehrimizde yaklaşık 40 bin kişi, aileleriyle birlikte hesaplarsak 200 bin kişi geçimini bu sektörden sağlıyor. Organizede 5 fabrikadan biri ya halıcı ya halıcı yan kuruluşudur. Şehir sanayinin yüzde 20-25'i sektörümüz tarafından gerçekleştirilmektedir" dedi.

KENDİ MARKAMIZI OLUŞTURMALIYIZ

Sektör olarak kendilerine 'dünya makine halıcılığının tapusunu Gaziantep'e kazandırma' hedefi koyduklarını belirten Kaplan, şunları kaydetti: el ele verirsek devleti yanımıza alırsak bunu başarırız.gemisini yürüten kaptan mantığı vardır biz onu değiştirdik. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu gemiyi birlikte yürüteceğiz. Sektör içi rekabeti pozitif hale getirmeyi planlıyoruz. Fasonculuk yerine kendi markamızı oluşturmalıyız. Dünyanın her tarafında ürünlerimizi kendi markalarımızla satalım istiyoruz. Sektör içi iş birliği yaparak yüzde 20 atıl kapasitemizi doldurduktan sonra yatırımlara başlayacağız. " dedi. 

KAPLAN TALEPLERİNİ SIRALADI

Sektörün geleceğinin yeni ürün, Ar-Ge ve tasarımdan geçtiğini belirten Kaplan, 4 talepleri  olduğunu söyledi. Kaplan,"Birincisi sektörün geleceği ar-ge ve tasarımdan geçiyor. Biz üniversitelerde makine halıcılığı tasarım bölümlerinin açılmasını istiyoruz. Gerek meslek liselerinde, gerekse meslek yüksekokullarında sektörle entegre olan bölümlerin açılmasını, müfredatlarının da güncellenmesini bekliyoruz. Fas, Cezayir, Tunus, Azerbaycan gibi gümrük vergisi uygulayan ülkelerle görüşülmesi ve bu vergilerin düşürülmesini istiyoruz. Yüzde 80 dışa bağımlıyız. Sektör olarak oluşturulacak kuluçka merkezlerinde millileşmek için çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu konuda destek beklemekteyiz. Sektörümüzün önü açık. Doğru hamleleri yapmamız gerekiyor."

ÖZLÜ:TÜRK EKONOMİSİ VİTES BÜYÜTÜYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türk halılarının Suudi Arabistan, ABD, Irak ve Almanya başta olmak üzere dünyanın her yerine ihraç edildiğini belirterek, "Halı fabrikalarımız tüm dünyaya halı dokudu." dedi. Gaziantep'in makina halısında sektörün liderliğini yaptığını ve ülkenin üretimine, ihracatına katma değer sağladığını dile getiren Özlü, "Bugün açılışını yaptığımız uluslararası fuar, ülkenin ve Gaziantep'in halı ve zemin kaplamadaki  gücünün net bir göstergesidir. Türkiye, bütün sektörleriyle birlikte büyümeye devam ediyor. Türk ekonomisi vites büyütüyor. Büyüyen vitesin, seçim süreci ve seçimden sonra da olmak üzere küçülmesi söz konusu değil." dedi.

DAHA ÇOK TASARIM VE AR-GE MERKEZİ AÇIN

Daha çok bilim, teknoloji, araştırma  ve geliştirmeyle Türk sanayisine güç vermeye devam edeceklerini vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:"Teknoloji açığını kapattığımız zaman, dış ticaret açığı diye bir sorunumuz kalmayacak. Ben bu noktada Gaziantep'te 7 Ar-Ge merkezi, 3 tasarım merkezi olduğu bilgisini paylaşmak isterim. Bu rakamlar çok düşük. Gaziantep bunun çok daha iyisini yapacak durumda. Daha fazla ihracat yapmak isteyen sanayicilerimizden, tasarım ve Ar-Ge merkezleri açmalarını istiyoruz."diye konuştu.

ŞİMŞEK:ENFLASYONLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin önümüzdeki dönemde en temel önceliklerinden birinin enflasyonla mücadele olduğunu, enflasyonu tek haneye indirmeden, kalıcı bir şekilde şirketlerin yatırımlarını uzun vadeli kaynaklarla ve makul maliyetle sağlamalarının imkanı olmadığını söyledi.

GELECEĞİMİZ PARLAK

Şimşek, Gaziantep'in önünü açmak ve dünyada rekabet gücünü artırmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını, bu kapsamda kentin liman bağlantısının da mutlaka gerçekleştirileceğini dile getirdi. Şimşek, "Şehirde çok güçlü bir pozitif enerji ve güçlü bir ekip var. Herkes şehri daha ileri taşımak için çaba gösteriyor. Onun için geleceğimiz parlak. Gaziantep inanıyorum ki Ortadoğu'da en önemli ticaret, sanayi üssü ve turizm merkezi oluyor ve çok daha güçlü bir şekilde konumlanacak." diye konuştu.  

GELENEKSEL PAZARLAR PERİŞAN

Şimşek, Ar-Ge ve tasarımın önemine değinerek, 960'ın üzerinde fabrikası olan bir şehirde 7 Ar-Ge ve 3 tasarım merkezi bulunmasını "devede kulak. Her şeyin başı insan ve öncelik Ar-Ge. Özellikle halıcı kardeşlerime söylüyorum, tasarım olmadan çok düşük marjlarla çalışmak zorundasınız. Farklılaşmanız lazım. Gaziantep'in hikayesi, Türkiye'nin hikayesiyle örtüşüyor. Gaziantep önemli ölçüde düşük ve orta teknolojik üretim yapan bir şehir. Irak, Suriye gibi geleneksel pazarların neredeyse tamamı perişan. Buna rağmen şikayet yerine çözüm üretiyor. "  ABD, Belçika, Çin, Danimarka, Hindistan, İran, Özbekistan, Sırbistan, Türkmenistan ve Ürdün'den katılan firmaların 195 stant açtığı fuar, 27 Nisan'da sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.