1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fuarda bakana sitem
Fuarda bakana sitem

Fuarda bakana sitem

Penye Tekstil ve Teknolojileri (PENTEX) Fuarı kapılarını açtı. Bu yıl 7'incisi gerçekleşen fuara Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu'nun konuşması damga vurdu.

A+A-

 Pamuk iplikçilerinin zor günler yaşadığının altını çizen ve Ekonomi Bakanı'na sitem eden Konukoğlu, "Üç yıldır uğraşıyoruz. Dilimizde tüy kalmadı. Anlatmadığımız nokta kalmadı ama malesef ekonomi bakanımız söz vermesine rağmen bu önlemi yaptırmadı. Bundan dolayı da şu an pamuk iplikçileri sıkıntılı bir dönem içerisindeler" dedi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, "Yatırımlar konusunda dünyada bir yavaşlama söz konusu. Gelişmiş ülkelerde milli gelire oranla düşüş var. Türkiye ise yeni bir yatırım hamlesinin başlangıcında" diye konuştu. 

İTHALAT SEKTÖRÜ VURDU

PENTEX'in sadece Gaziantep'e değil tüm Türkiye'ye hitap ettiğinin altını çizen Konukoğlu, "Tekstil bu ülkenin Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yani 1923'ten beri en fazla işçi çalıştıran ve onların evlerinin geçimini sağlamasını sağlayan bir sektör. Ve biz bu sektörün ölmeyeceğini, Türkiye'de çok daha ilerilere taşıyacağının bilinci içerisindeyiz. Ama malesef ki son zamanlarda ithalat yine bu sektörü vurmakta. Bu konudaki daha önceki alınan önlemlerle Türkiye'deki tekstil sektörünün nerreye geldiğini bir kez daha geçtiğimiz yıllarda gördük. Bu önlemlerin arttırılarak devam etmesi gerekir" diye konuştu.

BAKAN SÖZ VERMESİNE RAĞMEN ÖNLEMİ YAPTIRMADI

"Bundan 4 yıl önce fuarda bunu dile getirdiğimizde sizler çok büyük destek verdiniz ve tekstil, konfeksiyon kısmında koruma önlemleri alındı. O zamanlar konfeksiyon atölyelerimiz kapanırken şu anda konfeksiyonda fason yaptıracak atölye bulamayacak durumdayız. Ve inanılmaz güçlü bir şekilde devam ediyoruz" diyen Konukoğlu, Ekonomi Bakanı'na da sitem ederek şu ifadelere yer verdi; "Fakat konu bunun alt yapısı olan pamuk ipliği ve sentetik ipliğine geldiği zaman üç yıldır uğraşıyoruz. Dilimizde tüy kalmadı. Anlatmadığımız nokta kalmadı ama malesef Ekonomi Bakanımız söz vermesine rağmen bu önlemi yaptırmadı. Bundan dolayı da şu an pamuk iplikçileri sıkıntılı bir dönem içerisindeler. Bu konuda da desteklerinizi istirham ediyor, bekliyoruz." 

TEKSTİL ÖLÜYE DE DİRİYE DE LAZIM

Tekstil sektörünün dünya üzerindeki gerekliliğine de değinerek konuşmasına devam eden Konukoğlu, "Dünyanın her tarafında insanlar giyinmek zorunda. Tekstil ölüye de diriye de lazım. Bu sektörü elimizde tutmamız lazım. Çünkü 80 milyonluk bir nüfusa sahibiz. Teknoloji ilerledi. Biz teknolojik olarak da tekstilin, konfesiyonun ancak robotlarla üretimine geçildiği takdirde bu iş bizim elimizden alınabilir. Ama alt yapımızı da şimdiden hazırlamak için de bu sektörlerden desteğimizi esirgememiz gerekiyor" dedi. Fuar 17 Şubat'a kadar açık kalacak.

SIFIRDAN 145 MİLYON DOLARA GELDİK

Gaziantep'in konfeksiyon alanında henüz 10 yıl öncesine kadar ihracatının söz konusu olmadığının altını çizen Konukoğlu şöyle devam etti; "Geçen yıl Gaziantep'te yalnızca penyeciler olarak 145 milyon dolar civarında bir ihracat gerçekleşti. Dönüp geriye baktığımız zaman 10 yıl önce Gaziantep'te konfeksiyon konusunda ihracat yoktu. 10 yıl içerisinde nereden nereye geldik. Sıfırdan 145 milyon dolara geldik. Ben inanıyorum ki bu fuarlar ve sizlerin sayesinde daha ileriye gideceğiz ve Türk tekstili dünyada marka olma yolunda hedeflerine ulaşacaktır."

ŞİMŞEK: BÜYÜMEYE DESTEK BEKLİYORUZ

Şimşek, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen 7. Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı'nda (PENTEX) yaptığı konuşmada, geçen sene gerçekleştirilen fuarın da açılışında bulunduğunu belirterek, katılımcı firmalara bol kazanç diledi. 

2004 yılında "Fuarlar Şehri Gaziantep" projesini hayata geçirdiklerini ve bu alandaki çalışmaların oldukça iyi gittiğini ifade eden Şimşek, fuarların ticarete ve dolaylı olarak da istihdam ve üretime katkı sağladığını söyledi.

ÇALIŞARAK ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Tekstilin ülkenin lokomotif sektörlerinin başında olduğunu dile getiren Şimşek, "İstihdam ve yerel katma değer olarak baktığımız zaman net olarak tekstil ülkenin lokomotif sektörüdür. Bunun devamı için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sektör, son yıllarda markalaşmaya yatırımlar yaptı. Bu konudaki ciddi yatırımlarla beraber kar miktarlarının da artacağına inanıyorum." diye konuştu. Bu alanda dünya ticaretinden alınan payın yüzde 1 civarında olduğunu, hazır giyimde de oranın yüzde 3,3 seviyesinde bulunduğunu anlatan Şimşek, "Dolayısıyla bu sektörün ve alanın önemi gayet açık." ifadesini kullandı. 

Başbakan Yardımcısı Şimşek, sektörün sorunları olabileceğini, bunların üzerinde çalışarak sektörün önünü açmaya çalışacaklarını dile getirdi.

EN ÖNEMLİ PAZAR

Ülke ekonomisinin başarılı grafiğini 2018'de de sürdüreceğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "Reel ekonomi açısından 2017 yılında oldukça başarılı bir ülkeydik. Belli başlı ülkelerin içinde yer aldık. Yüzde 7 oranında reel büyüme kaydedildi. 2018 iyi başladı, iyi de devam edecek diye düşünüyoruz. Bizim en önemli pazarımız Avrupa Birliği'dir. Kriz sonrası kendine geldi ve Avrupa adeta yeniden geldi. Ayrıca istihdam ve döviz geliri açısından turizm gelirleri önemlidir. Rakamlar gösteriyor ki turizmde geçen yıl başlayan toparlanma, bu sene de devam edecek. Tüm bu faktörler dış talebin güçlü seyreceğini gösteriyor."

TEŞVİKLER ÇOK CAZİP

Şimşek, yatırımların önemine dikkati çekerek, "Yatırımlar konusunda dünyada bir yavaşlama söz konusu. Gelişmiş ülkelerde milli gelire oranla düşüş var. Türkiye ise yeni bir yatırım hamlesinin başlangıcında. Şu anda kapasite kullanım oranı yüzde 82 civarında. Dolayısıyla kaçınılmaz olarak yatırımlar olacak. Biz de yatırımların artması için çalışıyoruz. Teşvikler çok daha cazip hale geldi. Takdir edersiniz ki teşviklerin ötesinde kredi fonunu imalata ve ihracata dayalı destek verecek şekilde yeniden yapılandırdık. Çok cazip koşulların olmasıyla yatırımlar da büyümeyi destekleyecektir." diye konuştu.

KARAMSARLIĞA GEREK YOK

Başbakan Yardımcısı Şimşek, hükümet olarak sanayi ve ticaretin önünü açtıklarını, başarıyı da bu alanların sağladığını belirterek, "Karamsarlığa gerek yok. Yakın geçmişimize baktığımızda en zor dönem 2016'ydı. Biz gereken önlemleri aldık ve gereken destekleri sağladık. Devamında da ülke olarak iyi bir çıkış yakaladık, bunu sürdürmek için de çalışıp çabalayacağız. İş aleminin önünü açmak bizim en temel prensibimiz. Zaman zaman 'Büyüme rakamları yüksek ama biz bunu hissetmiyoruz' şeklinde eleştiriler olabiliyor ama bunlar doğru değil. Çünkü hissediliyor. Konut sayısı birkaç yüz binden şimdi yıllık 1,5 milyona dayanmış. Traktör, araba satışları artmış. Bunların hepsi reel hayatın kendisi. Otomobil satışı milyonu bulmuş, ihracat aynı şekilde. Hangi kaleme bakarsanız bakın iyi gidiyor. Geçen sene 74 bine yakın yeni şirket kuruldu. Az rakam değil. Hakikaten iyi gidiyoruz. Dünyadaki en büyük sorun gelir dağılımındaki dengesizlik ama Türkiye bu konuda da iyi gidiyor. Kim ne derse desin hem nicelik hem de nitelik olarak iyi yoldayız. Sorunlarımız elbette var ama bunların çözümü için de yoğun çaba içindeyiz."

YÜZLERCE MARKA BU FUARDA

AKORT Fuarcılık Yönetim Kurulu üyesi Orhan Akkaya ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; "GSO desteği ile AKORT Fuarcılık tarafından organize edilen Penye Konfeksiyoncular Derneği (PENKON) işbirliği ile gerçekleştirilen PENTEX sektörel fuarların ekonomiye ve büyümeye katkısı yadsınamaz. Türkiye ihracatında itici güç olan Hazır Giyim ve Tekstil Sektörleri, 2023 hedeflerimize ulaşma noktasında da çok önemli bir misyona sahip. Bu bağlamda, yapılan sektörel fuarların ekonomiye ve büyümeye katkısı yadsınamaz. Yüzlerce markanın yer aldığı PENTEX Fuarımızda modanın en son trendleri ve en son trendleri ve en yeni koleksiyonlar sergilenecek. Türkiye'mizin ve dünyanın çeşitli noktalarından gelen ziyaretçiler fuar süresince önemli ticari bağlantılar ve işbirlikleri gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede Ukrayna, Rusya ve Kosava’dan gelen heyetler fuarımızı ziyaret edecektir."

17 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer ilgililer fuarın açılışını yaptı.  PENTEX Fuarı, Gaziantep Sanayi Odası Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği ve KOSGEB desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından organize edildi. 17 Şubat'a kadar açık olacak fuara, başta Gaziantep olmak üzere Adana, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Mersin'in yanı sıra Japonya, Yunanistan ve Çin’den firmalar katılıyor. NARİN DEMİRCİ - AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.