1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransa ile Ekolojik protokol
Fransa ile  Ekolojik protokol

Fransa ile Ekolojik protokol

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 32 milyon metre kare alan üzerinde gerçekleştirdiği kentsel planlama projesi

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 32 milyon metre kare alan üzerinde gerçekleştirdiği kentsel planlama projesi “Gaziantep - Kilis Yolu Ekolojik Yaklaşımlı Yerleşke Tasarımı” ile Fransa’dan alt yapı ve fizibilite çalışmaları için hibe desteği sağladı. Gaziantep – Kilis Yolu proje alanında yapıların ruhsat alabilmesi için uyması zorunlu olan ekolojik kriterler bulunuyor. Bu kriterler doğrultusunda oluşturulan Ekolojik Teşvik Sistemi, alanında yasa ile desteklenen tek teşvik sistemi olma özelliği taşıyor. Ekolojik Teşvik Sistemi’nde vatandaşlar, belediyeden veya ilgili bakanlıklardan teşvik kredisi de alabilecek. Bu çalışma ile Gaziantep’in “Ekolojik Antep – Ekotep” sloganına uygun, enerji tüketimini minimum seviyeye çekecek, kentsel atığın dönüşümünü sağlayacak, doğal kaynaklarını kullanarak tükettiği enerjinin maximumunu üretecek bir kent sistemi yaratmak hedefleniyor. Ekolojik kent ile ilgili fizibilite çalışmasına Fransa tarafından 600 Bin Euro’luk hibe desteği sağlandı. Konuyla ilgili protokol İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey arasında imzalandı.

GAZİANTEP ÖNCÜ BİR ŞEHİR

Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq, ''Öncelik-lerimden biri kentte daha iyi yaşama projemiz. Bu açıdan Gaziantep, benim ilgimi çeken kentlerden biri çünkü Gaziantep öncü bir şehir. Gaziantep, hem tarihi dokusu ve kültürel zenginliği, hem de gelişmiş bir sanayi kenti olmasıyla öne çıkıyor. Son yıllarda çok önemli adımlar atılmış, çok önemli bir gelişim süreci yaşamış bir kent. Bu anlamda Gaziantep'e hizmet sunabilecek bütün şirketler de benimle birlikte Fransa’dan geldiler geldiler'' dedi.

ÇOK ANLAMLI PROTOKOL

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey konuyla ilgili olarak ''Fransa Dış Ticaret Bakanı'nın katılımı ile yaptığımız protokol bizim için çok anlamlı. Biz daha önce Fransız Kalkınma Ajansı ile önemli projelere imza attık. Bugünkü işbirliğimizin sonucunda Gaziantep'e çok şey kazandıracağımıza inanıyoruz'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.