1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. FOTOĞRAFLARIN RENK ve IŞIĞA DOYDUĞU ŞEHİR...
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

FOTOĞRAFLARIN RENK ve IŞIĞA DOYDUĞU ŞEHİR...

A+A-

Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği (KASFOT) Fotoğrafçılar buluşmasını gerçekleştiren ilk dernek ve şehir olmuştur. Kastamonu Fotoğrafçılar Grubu'nun önderliğinde yapılan buluşma bu yıl "22-23 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Kastamonu Valiliği, Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, İnebolu İlçe belediyeleri ve sivil toplum örgütlerinden oluşan ve esnaf desteği ile gerçekleştirilen bu buluşmaya geçen yıl olduğu gibi bu yılda katıldım.
Türkiye'nin her ilinden gelen fotoğrafçıların, İlçe Belediyelerin desteği ile konaklama ihtiyaçları temin edildi. Grup oluşturularak minübüsler ile gezi porogramı dahilinde farklı ilçe ve köyler gezdirildi. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği masrafları ilçe esnafları ve Özel sektör tarafından karşılandı. Ortak bir program dahilinde gerçekleşen bu dev buluşma organizasyonuna bu yıl 300 fotoğrafçı katıldı. Az bir sayı değil. Gerçekten mükemmel bir prejenin oluşum buluşması oldu.
Birinci fotoğrafçılar buluşması Kastamonu merkez olmak üzere, Şenpazar, Azdavay ve Daday ilçelerinde gerçekleştirilmişti. Öyle sanıyorum ki bu buluşma önümüzdeki sene diğer ilçeler de gerçekleşecek… Dönüşümlü olarak gerçekleşen bu buluşma Kastamonu'yu dünyaya tanıtacak.
Kastamonu; Kurtuluş savaşında olduğu gibi, her mevsim doğa güzelliği ile de kendini cezbettiriyor.. İlkbahar, sonbahar, yaz ve kış aylarında farklı doğa güzellik ve harikaları ile dolup taşmakta. Sonbahar'da yaprakların sararması ile ormanlar ve ağaçlar inanılmaz güzelliklere sahne oluyor. Yeşil, sarı, kahverengu ve gökyüzünün maviliği birleşince doyumsuz sonbahar ortaya çıkıyor.
İnebolu kurtuluş savaşı efsanesi ile, deniz, tarihi Kastamonu evleri ve tabiat güzelliğini görünce Ülkemizin ne kadar yaşanılabilir olduğunu görüyoruz. Gezdiğimiz ilçe, köylerdeki insanların hala saf ve öz Anadolu'yu anımsatıyor. Yöresel giyim, el sanatları, yemek kültürleri hala bazı yerlerde değişmemiş. Tabiat ananın bahşettiği nimetlerin sayısı belirsiz. Doğadaki her bitkinin ve her çiçeğin farklı farklı marmelatını, tatlısını, hatta çorbasına varıncaya kadar herşeyi değerlendirmeyi ihmal etmemişler.
Gökyüzünde bulutların eksik olmadığı, her zaman yağmur ve kar suyu ile kucaklaşan tabiat ana tüm güzelliklerini burada bol bol gösteriyor. Bu güzelliklerin herkes tarafından görülmesine "Fotoğrafçılar buluşmasına" vesile olan herkesi kutlarız. Güzel bir proğram, güzel bir buluşma idi.
Bu tür buluşmaların imkanı olan İller tarafından da gerçekleşmesini temenni ediyorum.
Hele hele Gaziantep Maraton yerine bu uygulamayı hayata geçirse diyorum...Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.