1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Fortinet nesnelerin interneti
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Fortinet nesnelerin interneti

A+A-

FortiNAC, nesnelerin interneti cihazlarına görünürlük ve kontrol, tehditlere otomatik müdahale, çoklu sağlayıcı ortamlarında geniş ölçekli erişim kontrolü sağlıyor.

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet® (NASDAQ: FTNT), nesnelerin interneti güvenliği için ağ segmentasyonu ve otomatik müdahale sağlayan yeni ağ erişim kontrolü ürün grubu FortiNAC’i duyurdu.

Endüstriyel ve medikal nesnelerin interneti dahil olmak üzere, güvenli olmayan, ara yüzsüz nesnelerin interneti cihazlarındaki olağanüstü artış ağların güvenliğini sağlamak için yeni araçların kullanılmasını gerektiriyor.

Fortinet’in yeni FortiNAC ürün grubu, nesnelerin interneti ortamlarının güvenliğini sağlamak için ağ erişim kontrolü ve gelişmiş görünürlük, kontrol ve otomatik müdahale yetenekleri sunuyor.

FortiNAC, ağdaki tüm cihazların ayrıntılı profillerini çıkarıyor, granüler ağ segmentasyonu ile cihaz durumu ve davranışındaki değişikliklere otomatik olarak müdahale sağlıyor.

Kurumlar, daha gelişmiş operasyonel verimlilik elde etmek için dijital dönüşümü benimsedikçe nesnelerin interneti cihazlarının kullanımı da çok büyük oranda artıyor. Gartner’a göre, “Nesnelerin interneti uç noktaları yıllık bileşik büyüme oranı ile, 2016’dan 2021’e yüzde 32 büyüyerek 25,1 milyar üniteden oluşan bir kurulum sistemine ulaşacak.”[1] Nesnelerin interneti, kurumsal ve “kendi cihazını kendin getir” uygulaması da dahil olmak üzere, sadece kablolu ve kablosuz ağ erişimi arayan cihaz sayısı bile saldırı yüzeyinin artarak büyümesine ve iç tedarik, yönetim ve uyum maliyetlerinin katlanarak artmasına yol açıyor. Bağlantı ve güvenli erişim sorumluluğu, ağ tabanlı bir meseleden güvenlik tabanlı bir meseleye dönüşüyor ve kurumlar için bir güçlük yaratıyor. Siber suçluların ağın güvenliğini sağlamaya yönelik tüm çabasını boşa çıkarması için tek bir açık bağlantı noktası, yalnızca bir tane ele geçirilmiş ya da bilinmeyen cihaz, kontrol altına alınmamış tek bir tehdit yeterli olurken, güvenlik yöneticilerinin de her an her cihazın güvenliğini sağlaması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.