1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fıstıkta şok eden düşüş
Fıstıkta şok eden düşüş

Fıstıkta şok eden düşüş

Antepfıstığında geçen seneye oranla rekoltedeki büyük düşüş Vali Davut Gül'ün İl Koordinasyon Kurulu toplantısında ortaya çıktı.

A+A-

•        Nizip-Gaziantep yolunun 2020 yılı içerisinde bitirilmesu hedefleniyor

•        Nizip-Karkamış yolu tasfiye oldu. Yeniden ihalesi yapılacak

•        Gaziray fiziksel olarak yüzde 98 tamamlandı

•        Kent merkezinde cami tuvaletlerinin bakımı yapılmalı 

Fıstıkta şok eden düşüş

Antepfıstığında geçen seneye oranla rekoltedeki büyük düşüş Vali Davut Gül'ün  İl Koordinasyon Kurulu toplantısında ortaya çıktı. Fıstıkta rekoltenin geçen yıl 240 bin ton iken bu yıl 80 bin tona düştüğü açıklandı.. İlimizde yürütülen kamu yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Vali Gül, kurum müdürlerine hem projeleri sordu, hem de proje önerilerinde bulundu. Gaziantep Üniversitesi’ne tüp bebek merkezi, Devlet Demiryollarına Karkamış-Nizip’e raybüs projesi öneren Vali Gül, müdürlerden açık ihale yapmalarını istedi. Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven’e merkezdeki cami tuvaletlerinin bazılarının elden geçirilmesi gerektiğini söyleyen  Gül, Yeşil Antep Projesi kapsamında 2023 yılına kadar Gaziantep’te 27 Milyon fidan dikileceğini belirtti. Toplantıda Nizip-Gaziantep yolunun da 2020 yılı içerisinde tamamlanacağı açıklandı.

İŞTE YATIRIM HARCAMALARI

Vali Gül,ilimizde genel ve özel bütçeli kuruluşlara ait 337, mahalli idarelere ait 218 olmak üzere toplam 555 projede çalışma yürütüldüğünü belirtti. Bu projelerin toplam değerinin 12.422.646.000 TL önceki yıllar harcamasının ise 5.399.410.000 TL olduğunu belirten Vali Gül, “2017 yılı ödeneği 2.781.614.000 TL, döne sonu itibariyle yapılan toplam harcama 1.815.154.000 TL’dir. Genel bütçeli kurumlarımız tarafından yürütülen projelere bakıldığında, yürütülmekte olan toplam 337 projenin bütçeleri 9.369.836.000 TL olup önceki yıllar harcaması 4.195.177.000 TL,2019 yılı ödeneği 1.458.263.000 TL dönem sonu itibariyle yapılann harcama 897.456.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme yüzde 54 fiziki gerçekleşme ise ortalama yüzde 62 seviyesindedir” dedi. Mahalli idareler tarafından yürütülmekte olan toplam 218 projenin toplam bütçelerinin 3.052.810.000 TL olduğunu belirten Gül, ”Öneki yıllar harcaması 1.204.223.000 TL 2019 yılı ödeneği 1.323.350.000 TL olup dönem sonu itibariyle yapılan harcama 917.698.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme yüzde 69 fiziki gerçekleşme ise ortalama yüzde 77 seviyesindedir” dedi.

27 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Orman Müdürlüğünün sunumu sırasında konuşan Vali Gül, “Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla Orman genel müdürümüzü ziyaret ettik. İsteğimiz şu Cumhuriyetin 100.yıldönümünde 2023 yılına kadar ilave 27 milyon fidan dikilmesi. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının orman müdürlüğümüze yardımcı olması lazım. Yeşil Antep Projesi kapsamında 27 milyon fidan dikilecek. 6 milyon fidanı Büyükşehir ile protokole bağladınız, 21 milyonunuda önümüzdeki süreçte planlamış oluruz. Ayrıca Orman Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerine ağaç dikiyorlar, bu anlamdaki taleplerinizi iletirseniz ağaç verme gibibir sıkıntıları yok” dedi.

GAZİANTEP’TE SICAK SU YOK

Maden Müdürlüğü’nün sunumu sırasında Vali Gül Gaziantep’te sıcak su olup olmadığını sordu. Maden Müdürlüğü yetkilisi, “Gaziantep’te sıcak su bulma ihtimali yok. Gaziantep sıcak su anlamında şanslı bir il değil. Belli bir derecenin üstüne çıkma şansımız yok. Burç’taki tesiste su sıcaklığı 25 derece. Isıtmayla termal turizmi canlandırıyor. Yavuzeli’nde bir sondajımız var” dedi.

GAZİRAY’DA SONA DOĞRU

DDY 6. Bölge Müdür Yardımcısı Halil Dönmez, Gaziray’ın fiziksel olarak yüzde 98 tamamlandığını söyledi. Dönmez, “Geçici kabul hazırlıkları yapılıyor. Bu projeyle 4800 metrelik kısım aç kapa imalatı yapılacak. Burayla ilgilide ihale yapıldı. Yer teslimide yapıldı. Bununda Mayıs 2020’de tamamlanması planlanıyor” dedi.

NİZİP-GAZİANTEP YOLU 2020 YILINDA BİTECEK

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün sunumu sırasında Vali Gül Nizip-Gaziantep yolunu sordu. Bölge Müdürlüğü yetkilisi,”Nizip-Gaziantep yolunu 2020 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Nizip-Karkamış yolu tasfiye oldu. Yeniden ihalesini yapacağız. İki aylık süresi var” dedi.

SİVAS-DİVRİĞİ ÖRNEĞİ

Vali Gül, DDY Bölge Müdür Yardımcısı Dönmez’e Nizip ve Karkamışa Raybüs projesini sordu. Gül, “Bu projeye olumlu bakılmıştı. Ne durumda? Sivas-Divriği’de örneği var” dedi. Dönmez , ise, “Yapılabilme imkanı var. Adana Mersin’de kullandığımız banliyolardan buralara getirip yapabiliriz. Akşam sabah düşünebiliriz” dedi.Vali Gül ise, “Nizip’in nüfusu fazla. Daha sık aralıklarla da çalışabilir” dedi.

CAMİLERİN TUVALETLERİ BAKIM İSTİYOR

Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven’in sunumunun ardından Vali Gül, bir şikayeti gündeme getirdi. Gül, “ Vakıfların merkezde camilerinin bazılarının tuvaletlerinin bakıma ihtiyacı var. Yakın zamanda restorasyon olmuş ama kullanımdan dolayı elden geçmesi gerekenler olabiliyor” dedi. Güven de,”Eksiklerimizi gözden geçireceğiz” dedi.

ÜNİVERSİTE TÜP BEBEK MERKEZİ YAPSIN

Vali Gül, Gaziantep Üniversitesi’nden bir tüp bebek merkezi yaptırmasını istedi. Rektör Yardımcısına seslenen Gül, “Hocam sizin hastaneye bir tüp bebek merkezi yapmak lazım. Geçen sene Cengiz Gökçek’e yapılmış çok da iyi olmuş ama 6 aylık 7 aylık sıra var. Dolasıyla da üniversitede de böyle bir şey yapılırsa bir miktar üniversite kendi kaynaklarını kullansın bir miktar farklı kurumlar hayırseverleri bulalım bunu da Gaziantep’in hizmetine sunmuş olalım” dedi. Rektör Yardımcısı ise Çocuk hastanesi yapıldığını bunun içinde olduğunu belirterek, “İçinde var yanık üniversiteside yapılacak. 2020 sonunda bitecek. 250 yataklı” dedi.

FISTIK REKOLTESİ 80 BİN TON

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan’a fıstık rekoltesini sordu. Aslan, “Antepfıstığında rekolte geçen yıl 240 bin ton iken bu yıl 80 bin ton” dedi.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU

Çevre Müdürü Hasan Alan, enerji kimliği belgesinin 2020 yılından itibaren zorunlu hale geleceğini belirterek bu konuda bilgi verdi. Alan, “Artık emlak alım satımı enerji kimlik belgesi olmadan yapılamayacak. Isı yalıtımı olmayan binaların ekonomik değeri daha da düşük olacak. Bu konuda ısı yalıtım yönetmeliği çıkarıldı. Yeni yapılan binalarla ilgili ısı yalıtım yönetmeliği enerji performans yönetmeliği gereği yalıtım zorunluluğu sözkonusu. Eski binalar ise mevcut haliyle kabul ediliyor. Bundan sonra enerji kimlik belgesi olmayan yapıların alımı, satımı kiralanması artık sözkonusu olmayacak” dedi.

GAZİANTEP’TE GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR

Vali Gül, kurum müdürlerini araç kullanımı konusunda uyardı. Gül, “Kurumlardaki araçlar makam aracı değil, makam aracı olsa adam gece 12’de de bir de de lokantaya veya başka bir yere gitse bir sakınca olmaz. Ancak bunlar hizmet aracı. Bir diğer konu kamu binalarının güvenliği. Çok şükür güvenlikle ilgili bir sıkıntı yok. Ama tedbir almak bizlerin görevi. Dolayısıyla binaların güvenliğini gözden geçirmemizde fayda var. Kamuda ihale konusu var. Doğrudan temin bir ihale yöntemi değil. Acil durumlarda kullanılan bir yöntem. Açık ihale yapmamız lazım. Acil durumlardada daha çok Devlet Malzeme Ofisi ve tarım kredi kooperatifinin doğrudan alım yöntemlerini kullanalım. Kamudan alarak herhangi bir soru işaretini ortaya koymamış oluruz. Aksi halde abidik gubidik şeyler çıkıyor. Proje hazırlayın. Gaziantep’te güzel şeyler oluyor. Adalet bakanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızla el  ele veriyoruz. Bu güzel şeylerde sizlerinde emeğiniz var. Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.