Gereksiz masraflardan kaçının Gereksiz masraflardan kaçının

Sevindirici olan ise bu sene Antepfıstığı üretiminde son 10 yılın rekorunun beklenmesi. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Son anda bir aksilik olmazsa fıstık rekoltesi için bu sene maşallah diyeceğiz” dedi.

İLACI GELİŞİ GÜZEL ATMAYIN

Fıstıkta karazenk hastalığının her sene görüldüğünü, ancak bu yıl iklim şartlarından dolayı hastalığın daha yaygın olduğunu belirten Ali Çolak, “Gündüz- gece sıcaklık farklarından dolayı ağaçlarda stres oluşmuş durumda. Ama üreticilerimiz gerekli ilaçlamayı yapıyor. Şunu belirtmek istiyorum, üreticilerimiz gelişi güzel ilaç kullanmasınlar, ilaçlamayı bilinçli yapsınlar. Fazla ilaç atarlarsa faydalı böceklere zarar verirler. Örneğin uğur böcekleri fıstık ağaçları için faydalı böceklerdendir. Zararlı böcekleri yerler” diye konuştu.

AĞAÇLARDA STRES OLUŞTU

Fıstıkta bu sene son 10 yılın en yüksek rekoltesinin beklendiğini söyleyen Çolak, “Şu anda altından kalkamayacak bir durum yok. Karazenk hastalığı ile mücadele devam ediyor. Fıstık ağacı sıcağı sever, sıcağı bekliyor. 2023 yılında Antepfıstığı rekoltesi yaklaşık olarak 150 bin ton civarındaydı. Bu sene fıstıkta var yılı olması nedeniyle yüksek bir rekolte bekliyoruz. İnşallah bir aksilik olmazsa fıstıkta rekolteye maşallah diyeceğiz. Çünkü son  10 yılın yüksek rekoltesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE
 

Editör: Ebru Kont