1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fıstıkta rekabet azalıyor
Fıstıkta rekabet azalıyor

Fıstıkta rekabet azalıyor

Üreticiyi sevindiren fıstık fiyatları, ihracatçıları ise kara kara düşündürüyor.

A+A-

Yüksek fıstık fiyatları nedeniyle dünya pazarlarındaki rekabet güçlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten ihracatçılar, bakanlıklardan belirli süreleri kapsayacak şekilde fıstık ithalatı talep edecek. İhracatçılar aynı zamanda son zamanlarda piyasalarda dolaşan söylentiler ve stokçuların ortaya attığı bir çok spekülasyon nedeniyle fıstık fiyatlarında anormal bir artış olduğunu belirtti.

GAİB’DE BİRARAYA GELDİLER

 Antep Fıstığı fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade eden fıstık ihracatçıları, Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz ve yönetim kurulu üyeleriyle GAİB hizmet binasında bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Yüksek fıstık fiyatları sebebiyle dünya pazarlarındaki rekabet güçlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ihracatçılar, ilgili bakanlıklara belirli süreleri kapsayacak şekilde ihraç kayıtlı Dahilde İşleme Rejimi kapsamında fıstık ithalatı yapmak için müracaat edeceklerini açıkladılar.

BU FİYATLARLA REKABET ZOR

Fıstık ihracatçıları Antep Fıstığı fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve ihracatta sorun yaşanacağını ifade ederek, fıstık üreticisi farklı ülkelerden ihtiyaç oranında belirli süreleri kapsayacak dahilde işleme rejimi kapmasında fıstık ithalatının önünün açılması için ilgili bakanlıklara müracaat etme kararı aldılar. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, fıstık fiyatlarının aşırı yüksek olduğunu ve fıstık ihracatı gerçekleştirilen ülkelerle ciddi sorunlar yaşandığını belirterek “Bu yıl Antep Fıstığının az yılı ve düşük bir rekolte bekleniyor. Son zamanlarda artan spekülasyonlar ve stokçuların tutumu fiyatlarda artışa sebep oldu. Fıstık ihracatçılarının, fiyatlarda dalgalanmaların yaşandığı bu dönemde diğer fıstık üreticisi ülkelerle rekabet edebilmesi zor görünüyor” diye konuştu.

SORUNLARI DİNLEDİK

Yaşanan problemlerin çözülebilmesi adına fıstık ihracatçılarının sorunlarını dinlediklerini ve çözüm olarak önerilerini aldıklarını belirten Çıkmaz, “ Bu durum ihracatçıları olumsuz etkiliyor. Fıstık ihracatçılarımızın en önemli talebi ilgili bakanlıklara müracaat edilerek Dahilde İşleme Rejimi kapsamında belirli süreler için ihraç kayıtlı fıstık ithal ederek bu ürünlerin işlendikten sonra ihracatını sağlamak. Bununla ilgili gerekli müracaatlarımızı ilgili bakanlıklara ileterek fıstık ihracatçılarımızın sorununun çözümü için çalışmalarımızı başlattık. Ülkemizden şu ana dek 90 milyon dolarlık Antep Fıstığı ihracatı gerçekleştirildi. Gerekli düzenlemelerin yapılması ile ihracatta devamlılık sağlanabilir” dedi.

BU STOKÇULARIN İŞİNE YARIYOR

İstişare toplantısına katılan Antep Fıstığı ihracatçıları da son zamanlarda piyasalarda dolaşan söylentiler ve stokçuların ortaya attığı bir çok spekülasyon nedeniyle fıstık fiyatlarında anormal bir artış olduğunu belirtti. İhracatçılar, dış pazarlarda bu fiyatlarla rekabet şansının kalmadığını, yüksek fiyatların üreticiden çok bu işlere aracılık yapan stokçuların işine yaradığını ifade ederek ilgili bakanlıkların belli süreleri kapsayacak şekilde ihraç kayıtlı dahilde işleme rejimi kapsamında fıstık ithalatının önünün açılması gerektiğini ifade ettiler. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum