1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fıstık Antep'e aittir
Fıstık Antep'e aittir

Fıstık Antep'e aittir

Antepfıstığı üretim alanıyla Gaziantep’i geçen Şanlıurfa’da üretimi artırmak için yeni fidanlar toprakla buluşuyor.

A+A-

Gaziantep ile Şanlıurfa arasında fıstık savaşı o hale geldiki, Şanlıurfalı fıstık üreticileri ve fidan satıcıları, fıstığın Şanlıurfa’ya ait bir ürün olduğunu bile iddia eder hale geldi. Gaziantep İl Tarım eski Müdürü İbrahim Yılmaz, Antepfıstığının anavatanının Gaziantep olduğunu belirterek, ”Şanlıurfa coğrafi olarak Gaziantep’ten büyük, üretim alanı ve rekolte bizden fazla olabilir ama bu fıstığın oraya ait olduğunu göstermez. Bizde 500 yıllık,1000 yıllık ağaçlar var. Bu da fıstığın bu bölgenin Gaziantep’in olduğunun ispatıdır. Zeugma’da yapılan kazılarda bile Antepfıstığı çıkıyor. Şanlıurfa’da yapılan herhangi bir kazıda böyle bir şey yok. Fıstık bizim” dedi.

ŞANLIURFA’DA ÜRETİM ARTIYOR

Türkiye’de 'Antep fıstığı' coğrafi işaret tescil belgesini elinde bulunduran Gaziantep ile en çok ürettiğini iddia eden Şanlıurfa arasındaki rekabet yeniden kızıştı. Geçen yıl 100 bini tonu aşkın fıstık üretilen Şanlıurfa'da bu yıl üretimi daha da arttırmak için yeni fidanlar toprakla buluştu. Türkiye'de yüzde 40'ın üzerinde fıstık üretimi ile rekor kıran Şanlıurfa'da fidan dikim sezonun başlamasıyla üreticiler bağ ve bahçelerinde bakım yaparak, fidan dikmeye başladı. Geçen yıl 100 bin 107 tona aşkın fıstık üretilen Şanlıurfa’da bu yıl fıstıkta daha çok üretim yapılması hedefleniyor. 

İDDİALI KONUŞTULAR

Fidan satıcısı Abdullah Kılıç, her yıl ortalama 200 bin antep fıstığı fidanı sattıklarını belirterek, "Biz burada fidan satışı yapıyoruz. Günde 5 bin ila 10 bin adet fidan satıyoruz. Sezon olarak da toplamda 200 bine yakın fidanı üreticilere satıyoruz" dedi.  Fidan satıcısı Halil Kılıç ise ellerinde fıstık fidanı kalmadığını kaydetti. Kılıç, "Fıstık sezonu başladı, artık sonlara doğru geliyoruz. Bu yıl çok sayıda fıstık fidanı sattık. Şimdi burada fıstık fidanı yok denecek kadar az sayıda kaldı. Fıstık sezonu bu sezon iyi şekilde geçti” şeklinde konuştu.  Abdullah Kılıç, fıstığın bilinenin aksine Gaziantep'in değil Şanlıurfa'ya ait bir ürün olduğunu söyleyerek, "Fıstık Şanlıurfa’ya ait bir üründür, çünkü bu topraklarda yetişiyor. Şanlıurfa’da fıstık en çok Bozova, Hilvan ve Birecik ilçelerinde yoğun olarak yetişiyor. Bizde nar, zeytin, üzüm ve şeftali fidanları var. Bahar mevsimine girdik artık, havalarda güzel, fidan ekme zamanıdır. Vatandaşlar bu günlerde yoğun olarak fidan alıyor” şeklinde konuştu. 

BOŞ OLAN ARAZİLERE FISTIK EKECEĞİZ

Fıstık üreticisi Mehmet Rençber de fıstığı Gaziantep'in sahiplenmesine rağmen en fazla Şanlıurfa'da yetiştiğini savunarak, "Boş olan arazilerimize fıstık ekeceğiz. Fıstıkta son yıllarda iyi verim alınıyor. Fıstık çok değerli bir üründür. Fıstık asıl memleketi Urfa’dır. Gaziantep fıstığa sahiplenmişse de, fıstık burada yetişiyor. Biz 3 bine yakın fıstık fidanı alıp arazilerimize ekmeye başlayacağız” diye konuştu. 

YILMAZ:EN BÜYÜK İSPATI

İbrahim Yılmaz, Antepfıstığının şehrimizin adıyla anıldığını, bu şehrin şehrin adıyla tescil edildiğini söyledi. Yılmaz, “Fıstığın başka bir yerde coğrafi büyüklükten dolayı daha fazla üretiliyor olması ürünün oraya ait olduğu anlamına gelmez. Şanlıurfa’nın il olarak coğrafi büyüklüğü Gaziantep’ten büyük o nedenle üretim miktarının orada daha fazla olması, ürünün onlara ait olduğu anlamına gelmez. Ama şunu kabul etmek lazım fıstığın anavatanı bu bölge. Gaziantep’in belli yerlerinde 500 yıllık, bin yıllık ağaçları görüyoruz oda fıstığın bu bölgenin Gaziantep’in olduğunun ispatı” dedi.

FISTIK BİZİM

Yani Zeugma Mozaik müzesinde sergilenen mozaiklerde Antepfıstığı olduğunu söyleyen Yılmaz, ”Zeugma’da yapılan kazılarda Antepfıstığı çıkıyor. Şimdi Şanlıurfa’da yapılan herhangi bir kazıda böyle bir şey yok. Yani biz en azından tarihi kalıntılara baktığımız zaman Zeugma’daki mozaiklere baktığımız zaman orada Antepfıstığını görüyoruz. Ama Şanlıurfa’da biz böyle bir kayıda rastlamıyoruz. Şanlıurfa coğrafi olarak Gaziantep’ten büyük dolayısıyla Antepfıstığı da katıldığı her ürüne değer katan bir ürün. Bu nedenden dolayı çiftçi para kazandığı ürüne doğru yöneliyor. Çiftçinin para kazandığı ürüne doğru yönelmesi o ürünün onlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Fıstık bizim” diye konuştu. Meral KINACILAR/İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum