1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fıstığın da sahibi yok, üreticinin de
Fıstığın da sahibi yok, üreticinin de

Fıstığın da sahibi yok, üreticinin de

Şu anda fıstıkta üretici birliği yok, depo yok

A+A-

Fındığa 20 lira veriyorlarsa fıstık 30 liraya yaklaşmalı. 

Güneydoğubirlik ve Fiskobirlik'te uzun yıllar genel  müdürlük yapan Ökkeş Kıroğlu, fıstıkta yaşanan fiyat tartışmalarıyla ilgili Gazetemize konuştu. Yaş boz fıstığın 18 Liradan satıldığını, üreticinin  bu fiyatlardan para kazanamayacağını belirten Kıroğlu, “Fıstık sahipsiz olduğu için 18’den gidiyor. Devlette bir destek yok, siyasette bir destek yok, üretici birliğini de kaldırdılar oda yok. Fıstığın sahibi yok. Üreticinin para kazanması için şu anda yaş boz fıstığın 20, kırmızı ben fıstığın ise 30 liranın üzerinde olması gerek” dedi.

FINDIĞI SAHİPLENEN ÇOK

Güneydoğubirlik’te yaptığı 2 yıllık genel müdürlük görevinde fıstığı devlet desteklemesine aldırmayı başaran Ökkeş Kıroğlu, bugün gelinen noktada fıstıkta yaşanan fiyat tartışmaları ve üreticilerin yaşadığı sıkıntıları üzüntüyle takip ettiğini söyledi. Fıstığın fındık kadar sahiplenilmediğini öne süren Kıroğlu, “Bundan iki hafta önce fındığı kimler sahiplendi gördük. Kıyamet koptu. Hatta MHP’li bir milletvekili çok konuştuğu için partisinden atıldı. Niye, çünkü o yörenin fındığını fındık üreticileri adına sahiplendi. Fındığı hem siyaset sahiplenir, hem devlet, hem halk sahiplenir. Orada Karadenizin birliği, beraberliği var. Bizde ne var? Bizde bir bakandan bir ses duydunuz mu? Zaten üreticinin sesinin çıkar hali yok. Üretici birliğinin sesi yok, ekonomik destek yok, fıstık kimsesiz” dedi.

DEVLET DESTEKLEMESİNE ALDIRDIM

Güneydoğubirlik Genel Müdürlüğü yaptığı yıllarda fıstığı devlet desteklemesine aldırdığını anlatan Kıroğlu şunları söyledi:”Belgemizi koyduk, ihracattan ne getirdiğimizi koyduk, bunu devlet desteklemesine alacaksınız, Güneydoğuda terörü önlemek istiyorsanız üreticiye destek vereceksiniz dedik. Bu ürün satılıyormu satılıyor, ihraç ediliyormu ediliyor, belge var mı var, buyurun belge dedik ve 1979’da Antepfıstığını devlet desteklemesine aldırdım. Devlet o zaman 125 lira taban fiyat açıkladı ben 150 lira dedim”

3 BİN TON FISTIK İHRAÇ ETTİK

Amerika’yla fıstık ihracatı ile ilgili güzel anlaşmalar yaptıklarını, o yıl  3  bin ton fıstık ihraç ettiklerini belirten Kıroğlu, “Ayrıca Karadeniz’deki entegre tesislerinde fıstık ezmesi yaptırmış ve numune olarak Amerika’ya götürmüştüm. Amerika’da fıstık sattığım 4 tane firma vardı, yetkililerine fıstık ezmesini tadın dedim. Ertesi gün fıstık ezmesi ile ilgili fikirlerini sordum. Çok beğendiklerini söylediler. Fındık maraton, fıstık 100 metre koşucusu gibidir. 3 bin ton fıstık bağlantısı, 2 ton da fıstık ezmesi için anlaştık. Mercimeği de devlet desteklemesine aldırdık, o yılda 60 bin ton mercimek ihraç ettik” diye konuştu. 

BİZİM ARDIMIZDAN AMERİKA’YA KÖTÜ ÜRÜN GÖNDERDİLER

Amerika’dan döndükten sonra seçim olduğunu ve iktidarın değiştiğini söyleyen Kıroğlu, “Demirel’in ilk görevden aldığı adam bendim. Oysa Güneydoğubirlik’i zarardan  kara geçirmiş ve ilk 500’e girmesini sağlamıştım. Bunu iki yılda başardım. Fiskobirlik de ilk 500’e girdi. Görevden ayrılmamın ardından, fıstık ihracatçıları, benim sattığım 3 bin ton fıstığın belgelerini el altından aldılar, bunlarla gidip kendileri anlaştılar. Benim aldığım malları depolardan aldılar, ondan sonra içine kötü ürün kattılar gönderdiler, onlarda kendilerine geri döndü ve fıstık piyasası da gitti” dedi.

FISTIK FİYATINI REKOLTE TESBİT EDER

Fıstık fiyatını belirlemeden önce rekoltenin tespit edilmesi gerektiğini, ürünün fiyatını rekoltenin tesbit edeceğini söyleyen Kıroğlu şöyle konuştu: ”Fındıkta rekolte tespiti yapmak için Karadeniz’de tarlalarda arabaları gezdirirdik. 3 ayın içerisinde rekolte belli olurdu. Rekolte ürünün fiyatını tespit eder. Fındığın fiyatı bugün 20 liranın üzerinde gidiyor. Fıstık ile fındığı mukayese ettiğin zaman fındık 2 liraysa fıstık 3 lira olması gerekir. Fıstık sahipsiz olduğu için 18’den gidiyor. En azından 20 liranın üzerine çıkmalı, 24-25 olmalı. Fındığa 20 lira veriyorlarsa fıstık 30 liraya yaklaşmalı. Bu fiyatlarda üretici ölür. Üretici bu fiyatlardan para kazanmaz. Üreticinin belli bir maliyeti var. Fıstık fiyatı rekolte tesbit ettikleri zaman belli olur.”

ARADAN ARACILAR ÇIKMIŞ OLUR

Fıstığın gerçek değerine ulaşması, üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili bilgi veren Kıroğlu şunları dile getirdi:” Şu anda fıstıkta üretici birliği yok, depo yok. Büyükşehir Belediyesi’nin modern fıstık depolama tesisleri kurması gerekir. O zaman üretici malını ihtiyacı olduğu kadar satar, elinden malının hepsini çıkartmaz piyasayı da düşürmez, fiyat istikrarı olur. Katma değer yaratması için büyükşehir üreticiye destek vermeli. İlimizde fıstık entegre tesisi kurulmalı, bunun yerini de büyükşehir belediyesi vermeli. Hem ürün fiyatı üretici tarafından tesbit edilir, hem tüketici onu en uygun fiyatla alır, çünkü aradan aracıları kaldırmış olursun. Bunlar baklavacı, dondurmacı, çikolatacılara yarar. Güven verdiğin zaman bu fıstık bir çırpıda altın olur. “

EN AZINDAN TELAFFUZ EDİN

Fıstık üreticisine destek vermek için yapılması gerekenleri sıralayan Kıroğlu, “ Rekolte tesbiti, ürün fiyatının doğru tesbiti, fiyat istikrarı, fıstığın depolanması, katma değer yaratılması ve sıfır stokla müesseseleri çalıştırmak gerek ve aracıları aradan çıkartmak lazım. Şu anda fıstığa devlet desteği yok, bu olmadığı gibi konuyu ağzına alan da yok. En azından telaffuz edin. Yazık bu memleket bizim. Bize yakışan dedikodu yapmadan üretime destek vermek. Rekolte 200 binin üzerinde bu sene. Kırmızı ben fıstık 30 liradan aşağı olmaması lazım. Yaş boz fıstığın 20 TL’yi geçmesi lazım” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum