Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği Sektörel Ticaret Heyetini Senegal'de yalnız bırakmayarak yakından ilgilenen Büyükelçi Sağman, Türk iş insanlarını Afrika'daki fırsatlardan faydalanmaya davet etti. 

Model Fabrika Türkiye’de örnek Model Fabrika Türkiye’de örnek

SENEGAL DOĞRU SEÇİM 

 Afrika'nın birçok alanda fırsatlar barındırdığını ifade eden Büyükelçi Nur Sağman, Türk iş insanlarına yönelik yaptığı çağrıda, "Ben 2015 yılından bu yana Afrika ülkeleri ile ilgili çalışıyorum. Önce Gine'de, daha sonra da Gabon'da görevim oldu. Ardından Dışişleri Bakanlığında Afrika Genel Müdürü olarak görev yaptım. Bir yıldan bu yana da Senegal'de görevliyim. Afrika 54 ülkeden oluşan büyük bir kıta. Senegal çok doğru bir seçim. Batı Afrika'daki istikrarlı ülkelerden birisi.“

YATIRIMCILARI SENEGAL'E DAVET EDİYORUZ

Senegal ile Türkiye arasında ticari ve ekonomik işbirliğini kolaylaştırıcı hukuki çerçevenin mevcut olduğunu ifade eden Türkiye'nin Senegal Büyükelçisi Nur Sağman, Senegal'de önemli iş fırsatlarının bulunduğuna dikkat çekti. Sağman, şöyle devam etti:  "Biliyorsunuz ki, Türkiye pek çok ülke için önemli bir partner. Bunu bütün Afrika adına söyleyebilirim. Çünkü doğru bir ortaklığımız var. Biz her zaman Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi kazan kazan prensibi çerçevesinde, karşılıklı saygıya dayalı bir ortaklık anlayışı ile hareket ediyoruz. Ben ihracatçılarımıza diyorum ki; Afrika, doğru seçim. Senegal,  doğru seçim. Şu an burada bir değişim dönemindeyiz. Yeni Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Yeni bir hükümet geldi. Daha çok yeni. Bir değişim süreci var. Bu süreci yakından izliyoruz ve gerekli bilgilendirmeleri iş insanlarımıza yapıyoruz. Bunun için de bizimle irtibatta kalmalarını öneriyoruz. Afrika önemli ve herkesi davet ediyoruz. Ama araştırıp gelmeleri gerek. Bizimle temasta olmaları gerek."

AVRUPA KALİTESİNDE, DAHA UYGUN FİYATA

Senegal'de gerek Türk ürünlerine gerekse de Türkiye'ye sempati ile bakıldığının altını çizen Büyükelçi Nur Sağman, şöyle devam etti: "Senegal'de Türk ürünlerine karşı bakış açısı çok olumlu. Kesinlikle birinci sırada tercih ediliyor. Hatta belirli yerlerde sadece Türk ürünleri satan işyerleri de var. Mobilyadan tekstile, gıdaya her sektörde büyük fırsatların olduğu bir ülke. Biz bu konuda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.