1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Finans merkezi olmayı hakediyoruz
Finans merkezi olmayı hakediyoruz

Finans merkezi olmayı hakediyoruz

Yıldırım:Gaziantep yoruldu

A+A-

Atilla:Aile şirketleri borsaya açılmalı

Taşkesenlioğlu:Ücretleri yarı yarıya düşürdük

Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul iş birliği ile düzenlenen toplantıda Gaziantep iş dünyasına sermaye piyasaları anlatıldı. Toplantının açılışında konuşan Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in bölgesel bir finans merkezi olabilecek konumda  olduğunu belirterek, “Bu coğrafyada İstanbul’dan sonra finans merkezi olacak bir kent varsa o da Gaziantep’tir” dedi. Gaziantep’in yorulduğunu ve bir destek ihtiyacı hasıl olduğunu dile getiren Yıldırım, “Devlet artık bizden desteğini esirgemesin diyerek sürekli talepte bulunuyoruz” dedi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Halka arz sürecinde alınan ücretleri yarı yarıya düşürdük” derken, Hakan Atilla ise,”Aile şirketleri belirli noktadan sonra kurumsallaşma ve süreklilik konusunda sorunlar yaşıyor. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için şirketlerimizin kendilerini borsada temsil etmelerini, halka arza yakın olmalarını istiyoruz" dedi.

YILDIRIM:BU 100’DEN GAZİANTEP

Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya  Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldı. Toplantının açılışında konuşan Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in bedel ödeyen bir şehir olduğunu belirterek şunları dile getirdi:”Gazi şehir gibi çok bedel ödeyen bir kenttin bedel ödeyen evladı, Borsa İstanbul Genel Müdürü Sayın Mehmet Hakan Atilla. Bu şehir bedel ödeye ödeye başardı. Tarihte de böyleydi, şimdi de böyle. Hayatta hiçbir başarı tesadüf değildir.  Hiçbir başarı altın tepside gelmez. Bedelsiz bir başarı olmaz olsa da tadı güzel olmaz. İşte, “Bu 100’Den Gaziantep. Teknolojinin sınır tanımadığı günümüzde artık mal ve hizmet gibi sermaye hareketlerinin de önündeki engeller ortadan kalkmış ve adeta para ortak bir kaynağa dönüşmüş durumda. Yani artık senin paran benim param değil hepimizin kullanımına olanak sağlayan “küresel sermaye” var. Bu küresel sermayeden pay alabilmek, ekonomik gelişime katkıda bulunacak yatırımlar gerçekleştirmek noktasında da sağlam ve sağlıklı işleyen sermaye piyasaları olması gerekiyor.”

GAZİANTEP’TE KAYBETME ŞANSINIZ YOK

‘Reel sektörün henüz istediğimiz düzeyde sermaye piyasası araçlarını kullanmıyor olmasının en önemli nedeni yeterli bilgi sahibi olmayışımız’ diyen Yıldırım şöyle konuştu:”Yakın geçmişe kadar borsa denilince aman evladım borsa filan oynama batarsın diye bir düşünce vardı toplumda. Borsa bir tabuydu, öcüydü. Gaziantep yatırımın en verimli alanıdır Türkiye’de. Çünkü hiçbir şekilde Gaziantep’te kaybetme şansınız yoktur. Gaziantep bir aldığını 5’e katlayarak geri tekrar ulusal sermayeye katan, girişimcisini kalkındıran, ülkesinin refahına katkı sağlayan bir kenttir. Bunun içindirki bu ruhla tarihte 6317 şehit vermiş bir kenttir. Bu ruh DNA’ımıza işlenmiştir, bu DNA nedeniyle Türkiye’nin 6. büyük kentiyiz, bundan dolayı en rekabetçi 7. şehriyiz, bundan dolayı tarihte her zaman ticaretin merkezi olmuşuzdur.  Biz asla ticaretten vazgeçmeyeceğiz. Gaziantep’i bir tarla gibi düşünebilirsiniz. Halka arzda desteklerinizi bizden esirgemeyiniz.”  

GAZİANTEP YORULDU

‘Devlet desteklerinden istiyoruz yavaş yavaş devlet destekleri bize gelmeye başladı’ diyen Yıldırım,”Çünkü Gaziantep yoruldu ve bir destek ihtiyacı hasıl oldu. Devlet artık bizden desteğini esirgemesin diyerek sürekli talepte bulunuyoruz. İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın halka açılmak isteyen Gaziantepli firmalar için Kalkınma Bankası ile bir protokol imzaladı. Buna göre 2020 yılında Gaziantepli firmaların halka arz sürecinde Kalkınma Bankasından alacakları danışmanlık hizmeti ücretinin yüzde 75’ini İKA destekleyecek.Evet, sizler bugün, en büyük sermayesi DNA’sındaki cesaret ve girişimci ruhu olan bir kenttesiniz. Sermaye piyasasını iş dünyası ile buluşturan bu toplantı serisinin Gaziantep’ten başlıyor olmasının da bir anlamı var diye düşünüyorum. Zira Gazi şehir yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı bir yerdir” dedi.

İSTANBUL’DAN SONRA GAZİANTEP

Gaziantep’in İpekyolu’nun tam üzerinde yer alan konumuyla her zaman ticaretin cazibe merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Yıldırım, “Zeugma Antik kenti Roma'nın doğudaki sınır kenti olmasından dolayı büyük bir gümrük kapısıydı. Bu bölge de yapılan kazılarda dönemin ticaret güvenliğini ve denetimlerini simgeleyen yüz binin üzerinde mühür, bulla ve sikkeler bulunmuştur. Bu  mühürlerin üzerinde ticaretle ilgili tanrı ve tanrıça resimlerini görüyoruz. Gaziantep bölgesel bir finans merkezi olabilecek konumda ve de potansiyeldedir. Bu coğrafyada İstanbul’dan sonra finans merkezi olacak bir kent varsa o da Gaziantep’tir” şeklinde konuştu.

TAŞKESENLİOĞLU:GAZİANTEP ÜRETMEYE DEVAM EDECEK

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Türkiye’nin, 2020 ve sonrası için birinci gündem maddesinin büyüme olacağını söyledi. Türkiye ekonomisindeki yeri ve bugüne kadar başardığı işler dikkate alındığında, Gaziantep’in ve Gaziantepli şirketlerin yakın gelecekte daha da mühim bir yere sahip olacağını belirten Taşkesenlioğlu, “Uzun yıllardır süregelen ekonomik başarılara imza atmış Gaziantep’in Türkiye ve dünya için değer üretmeye devam edeceği açıktır.” dedi.

ORTA ÖLÇEKLİ FİRMALARDA YARARLANIYOR

Halka arza olan talebin sürekli olarak arttığını aktaran Taşkesenlioğlu, "2013 yılından itibaren, Borsa İstanbul’da yapılan halka arzlara bakıldığında, sonuncusu bu ay içerisinde olmak üzere toplam 57 şirket ilk defa halka arz edilmiştir. Halka arz yoluyla sağlanan fonun ise 3 milyon liradan 2,3 milyar liraya kadar çıkabildiği ve çok farklı ölçekteki firmaların bu imkandan faydalandığı görülmektedir. Ancak son 6 yıllık dönemde, halka arzlardan büyük ölçüde orta ölçekli şirketlerin yararlandığı bilinmektedir. Bu dönemde, piyasadan sağlanan fonun 20 milyon liranın altında olduğu işlemler, toplam işlemlerin yüzde 40’ına tekabül ederken, 40 milyon liradan az kaynak sağlanan işlemler ise toplam işlemlerin yüzde 60’ına karşılık gelmektedir." ifadelerini kullandı. 

BAZI MALİYETLER VAR

Halka arz yoluyla sağlanan finansmanın maliyetinin kredilerinin çok altında olmakla birlikte, bir defaya mahsus bazı maliyetlerinin bulunduğunu vurgulayan Taşkesenlioğlu, şunları kaydetti:"Söz konusu maliyetler genel olarak halka arz geliriyle karşılandığı için maliyetleri elde edilen gelire oranlamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Sermaye Piyasası Kurulu olarak 2016 yılında aldığımız bir kararla ilk halka arz sürecinde alınan ücretleri yarı yarıya düşürdük. Ayrıca, Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem görecek olan orta ölçekli şirketler için, kurul ücret oranının, yapılan ek indirimlerle diğerlerinin çok altında kaldığını belirtmek isterim." SPK Başkanı Taşkesenlioğlu, Sermaye Piyasası Kurulu olarak, güvenilir, istikrarlı ve etkin bir sermaye piyasası oluşturmak adına çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ATİLLA:GAZİANTEP FİNANS OKUR YAZARLIĞINDA İYİ NOKTADA DEĞİL

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla ise konuşmasının başında Gaziantepli olduğunu ve bununla onur duyduğunu söyledi. Gaziantep'in müteşebbis ruhuyla ihracattan üretime kadar birçok alanda örnek olduğunu söyledi.  Atilla, Gaziantep'in okur yazarlığı çok yüksek. Belki ülkedeki en yüksek illerden birisi. Fakat finansal okur yazarlık noktasında bu seviyede değiliz. Sebebi de muhafazakar bir yaklaşımla ilgili. Yani borsa ve sermaye piyasasıyla ilgili ürünlerin çok fazla kullanılmıyor olması. Türkiye'de hisse senedi ve yatırım fonuna yatırım yapan hesap sayısı yaklaşık 4 milyon ama bunun 40 binin biraz altındaki bir rakamı Gaziantep'e ait. Oysa ki Gaziantep'in ülkedeki ekonomik yeri düşünüldüğünde bunun farklı bir yeri olması lazımdı." diye konuştu.

AİLE ŞİRKETLERİ BORSAYA AÇILMALI

Atilla, şu anda şirketlerin yüzde 90'a yakınının aile şirketi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:"Bizdeki kadar yüksek bir oranda olmasa da dünyada da aile şirketleri var. Fakat aile şirketleri belirli noktadan sonra kurumsallaşma ve süreklilik konusunda sorunlar yaşıyor. Biz bu sorunların üstesinden gelebilmek için şirketlerimizin kendilerini borsada temsil etmelerini, halka arza yakın olmalarını istiyoruz” dedi. Programda Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GTO Başkanı Yıldırım, Atilla ile Taşkesenlioğlu'na Atatürk’ün Gaziantep’in nüfusuna kayıtlı olan nüfus tablosunu hediye etti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.