1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Festival Mecliste başladı
Festival Mecliste başladı

Festival Mecliste başladı

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Fatma Şahin başkanlığında yapıldı.

A+A-

76 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında, Gastronomi Festivali için GAGEV’e 2 Milyon TL yardım yapılmasıyla ilgili gündem maddesi CHP’li üyelerin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla geçti. CHP’li Yılmaz Kireç, “Belediyeler dernek ve vakıflara doğrudan para yardımı yapamaz. Siz protokol imzalasanız bile, yasal zorunluluktan dolayı meclis üyelerine zimmet çıkabilir. O nedenle ret vereceğiz” dedi. Osman Toprak, nakdi yardım yapmadıklarını bu nedenle sıkıntı olmayacağını söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Sayıştay’ın görüşünü ve kanaatini aldıklarını belirtti.  Bu arada Fatma Şahin, herkesi festivale katılmaya davet etti. Şahin, “Bu sıradan bir festival değil, GastroAntep Festivali’ne bir kalkınma, bir ihracat, bir istihdam olarak bakıyoruz. Bu işi planlı bir şekilde yaparsak San Sebastián ne söylüyorsa, Lion ne söylüyorsa, Paris ne söylüyorsa, Londra ne söylüyorsa, Gaziantep de aynı şeyi söyleyecektir. Türkiye Gaziantep’te olacak” dedi.

MİCHELİN YILDIZLI ŞEFLER GELİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı toplantısının birinci bileşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi. Şahin, güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti tüm Dünya’ya tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ne (GastroAntep) davet etti. Meclis Toplantı Salonu’nda meclis üyelerine seslenen Şahin, GastroAntep Festivali’nde, Dünya’nın Michelin yıldızlı şeflerinin yanı sıra Türkiye’nin en iyi şefleri üç gün boyunca Gaziantep’te ağırlanacaklarını söyledi. Başkan Şahin, “İlçelerimizin her birinin ayrı bir güzelliği var. İslahiye’de üzüm ve biber Dünya’nın en iyisi, Nizip’te fıstıkla birlikte zeytinin aroması başka bir lezzet. Kastamonu sarımsağından sonra Araban sarımsağı aromasıyla yarışıyor. Dolayısıyla patlıcan, hayran kabağı, kurutmalık ve daha birçok ürünlerimizi Dünya’nın çeşitli ülkelerinden kentimize gelen şeflere sunacağız” dedi. 

ARTIK MARKA OLDUK

Geçen yıl festivale davet ettiğimiz Michelin yıldızlı şefler, Antep’imizin yerel ürünlerini kullanarak yeni lezzetler ortaya çıkardılar, bu lezzetler kendi ülkelerinde beğeniyle karşılandı, yemeklerinde kullandıkları ürünleri sipariş etmeye başladılar. Özellikle Oğuzeli başta olmak üzere birçok ilçemizden kurutmalıkları, 40 ülke almaya başladı, artık marka olduk, zincir marketlerde kurutmalıkların satışları başladı. Bizim yerel ürünlerimiz için büyük bir pazar oluştu. Artık insanlarımız kendisini geliştirmek için sertifika programlarına katıldı, ürettiği ürünleri festivalde pazarlamak için stant alıyorlar. Geçen yıl göre stant sayısı 10 kat arttı. Hem şehir içinden hem de şehir dışından çok sayıda firma stant için başvurdu. Bu sıradan bir festival değil, GastroAntep Festivali’ne bir kalkınma, bir ihracat, bir istihdam olarak bakıyoruz. Bu işi planlı bir şekilde yaparsak San Sebastián ne söylüyorsa, Lion ne söylüyorsa, Paris ne söylüyorsa, Londra ne söylüyorsa, Gaziantep de aynı şeyi söyleyecektir. Bu mutfak çalışmasında sanayicisinden öğrencisine bu konuda söz söyleyen profesyoneline kadar herkes burada olacak, Türkiye Gaziantep’te olacak. Siz meclis üyelerinin katılımıyla da festivalimiz; bir kalkınma modeli, bir Gaziantep modeli, bir kültür modeli, bir sanat modeli olacak” dedi.

KİREÇ:DOĞRUDAN YARDIM YAPAMAZSINIZ

Gündemin 2. maddesi olan 12-15 eylül 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan “Gaziantep 2.Uluslararıs Gastronomi Festivali’nin GAGEV’e 2 milyon TL yardım yapılması teklif karar olarak geldi.  Yılmaz Kireç, “Belediyeler dernek ve vakıflara doğrudan para yardımı yapamaz. Kanunla bu kaldırıldı. Siz protokol imzalasanız bile, yasal zorunluluktan dolayı meclis üyelerine zimmet çıkabilir. Meclis üyelerine zimmet çıkabilir. Tabi Gaziantep’in gelişmesi, tanıtılması için organizasyonlara hayır demeyeceğiz, fakat, yasal maddeler açık olduğundan sıkıntı çıkar diye nedenle grubumuz adına ret vereceğiz” dedi.

ŞAHİN:SAYIŞTAY’IN GÖRÜŞÜNÜ ALDIK

Fatma Şahin, “Sayıştay ile yaptığımız görüşmede hiç bin engeli olmadığını kanaatini aldıktan sonra yapıyoruz” dedi. Osman Toprak ise, “Belediye Kanun’un 75’inci maddesinde kamu yararı kararı olmayan derneklerle iş birliği protokolü yapılabileceği ve valilik onayı ile olacağı hükme bağlanmış. Dolayısıyla Valilik onayımız var. Diğer taraftan nakdi yardım yapmıyoruz, karşılıklı mükellefiyet içeren bir sözleşmemiz var. Büyükşehirin yapacakları GAGEV’in bunun karşılığında şehrin tanıtımıyla ilgili yapması gerekenleri içeren bir protokülümüz var. Nakdi yardım olarak düşünmemek gerekiyor” dedi.

KÜLEKÇİ:NEDEN YERLİ FİRMALAR YOK

Beyhan Külekçi ise  söz alarak, “Gastronomi ile ilgili doğru yoldasınız. Destek veriyoruz. Ancak broşürün arkasında ulusal markalar var, yerelde firmalarımızı göremedik. Yerelide bu işin içine katmamız gerekmiyor mu? Global markalarımız oluşmaya başladı. Bunu bir eksiklik olarak gördüm. İnşallah önümüzdeki dönemlerde onlarında katılmasını sağlarız” dedi. Fatma Şahin ise, bundan sonra dikkat edeceklerini söyledi. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

BOZDAĞ, STRATEJİK PLANLA İLGİLİ SUNUM YAPTI

Gündemin 3. maddesi olan Büyükşehir Belediyesi 2020-2024 dönemi Stratejik Planı Taslak görüşmesiyle ilgili Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Recep Bozdağ, plan hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Bozdağ, Gaziantep’te 2020-2024 Stratejik Planı için 4 stratejik amaç, 22 stratejik hedef, 294 proje/faaliyet ve 315 performans göstergesi belirlendiğini, belirlenen stratejik amaçların kurumsal yapıyı güçlendirmek, ekonomik gelişimi desteklemek, toplumsal dönüşümü pekiştirmek ve kentsel gelişimi hızlandırmak olduğunu söyledi. Bozdağ, “Havalimanı üzerinden Gaziantep’te bir değerlendirme yaptığımızda Gaziantep’in Dubai’den daha çok Viyana’ya yakın olduğunu, Tahran’a göre Atina’ya yakınlığının daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu muazzam bir avantajdır. Yani Gaziantep Ortadoğu’nun zengin ülkeleriyle Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde neredeyse tam orta noktasında yer alıyor” dedi. 

TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Bozdağ, yeni sloganda Gaziantep’in iki şeyden vazgeçmeyeceğini varsayarak yola çıktıklarını belirterek, “Birincisi lezzet yani tat. Türkiye’nin lezzet merkezi Gaziantep. İkincisi ise Milli Mücadele yön veren, halkımızın ümitlerinin tükendiği bir anda halkımıza ümit veren o eşsiz kahramanlık destanının bugüne yansıyan şekli, girişimcilik. Bu iki şeyden Gaziantep’in asla taviz vermemesi gerekiyor. Bu yüzden yeni slogan olarak ‘Her şey tadında’ olarak belirledik.”

SAİT KILIÇ, SUYUMUZ KİRLENMESİN

Gündemin 5. maddesi olan Oğuzeli ilçesi Çaybaşı Mahallesi Küçük Sanayi alanı ilave uygulama imar planı ile ilgili söz alan Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, “Burası Dericiler sanayi olarak planlandı. Burası bizim Oğuzeli’nden Suriye’ye kadar olan hatta bir kısmı Elbeyli’de olan su kaynağımız Ak pınarın üstünde olan bir yer. Deri sanayisi en çok kimyasalların olduğu en çok tuzun kullanıldığı bir sektör. Dolayısıyla orada planlama yapılırken burada jeolojik etütle birlikte yeraltı su haritasının çıkarılmasını istiyoruz. Muhtemelen buradan herhangi bir sızıntı Akpınar’daki su kaynağını kirletir. Bunun incelenmesini talep ediyoruz” dedi.

ŞAHİN:ENDİŞELERİNİZİ GİDERELİM

Fatma Şahin ise, “Yapılması gereken bütün testler yapılsın endişelerinizi giderelim” dedi.

Osman Toprak ise, “Aynı hassasiyetleri bizde taşıyoruz. Fakat bu konuda herhangi bir problem yaşanmayacak, sızıntı suları toprağa karışmayacak, direk hatlarla arıtma tesisimize gidecek. Arıtma tesisine cazibeyle gidecek. Şuanda da sular aynı arıtma tesisine gidiyor” dedi.

KILIÇ:VATANDAŞI MAĞDUR ETMEYİN

Gündemin 21. maddesi olan Oğuzeli ilçesi Körkün ve Gürsu Mahallesi, Şahinbey İlçesi Akbulut Mahallesi 038b-04c, 04b,05d. 05a imar paftalarında ilave revizyon nazım imar planına yapılan itirazların örüşülmesi sırasında söz alan Sait Kılıç, emsal düşüklüğünü eleştirdi. Sait Kılıç, “Merinos kavşağı ile Oğuzeli arasında 0.15 verilmişti burada 005 verilmiş. Ama burada tarım arazisi yok. Beraber gidelim bakalım. Elbette yol lazım ama oradaki vatandaşıda mağdur etmeyelim. 005 nerede var? Sulanan araziye bile 015 verilmişken burada 005 verilmiş. Tarım arazisiyle hiç vermeyelim vatandaşla görüşelim siz hibe edin diyelim” dedi.

GASTRONOMİ AKADEMİSİ PROJESİ ONAYLANDI

CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi, gündemin 75. maddesi olan Gaziantep Ticaret Odası ile Büyükşehir Belediyesi arasında Gastoronomi alanında yapılacak Ortak Hizmet Projelerine ilişkin düzenlenecek olan protokole imza atması için büyükşehir beledi başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesiyle ilgili bilgi istedi.

Fatma Şahin, “Kalkınma Ajansı Ticaret Odasıyla bir gastronomi akademisi projesi onayladı. Ticaret Odası, gastronomi üzerinde bir sunum alanı oluşturma istiyor Pişirici’nin yerini mevcut arkadaşlar rantabıl ve verimli çalıştıramadığı için geldiler biz burayı akademiye çevirmek istiyoruz dediler. Bu sistemin çalışması açısından bizde olabileceğini söyledik” dedi. Gündem maddesi  teklif karar olarak oybirliği ile kabul edildi” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
    İlgili Haberler